Полтавська єпархія УПЦ КП

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Полтавська єпархія
Свято-Успенський кафедральний собор
Свято-Успенський кафедральний собор
Основні дані
Церква Українська православна церква — Київський патріархат
Заснована 1992
Юрисдикція Полтавська область
Єпархіальний центр Полтава
Кафедральний собор Свято-Успенський кафедральний собор
Парафій 154[1]
Монастирів 1
Офіційний сайт http://www.cerkva.pl.ua/
Титул правлячого
архієрея
Архієпископ Полтавський і Кременчуцький
Правлячий архієрей
Правлячий архієрей Федір

Полтавська єпархія — Полтавські землі з самого початку хрещення Русі рівноапостольним князем Володимиром підпорядковувалися архиєрейській кафедрі у Переяславі. До кінця XVIII парафії Полтавщини були у підпорядкуванні київських митрополитів, входили до складу Чернігівської, Смоленської, Переяславсько-Бориспільської, Словянсько-Херсонської єпархіальних кафедр, що пов'язано із історичними змінами.

17 грудня 1803 року указом Синоду створюється самостійна Полтавська єпархія. У травні 1917 року у м. Полтаві відбувся Єпархіальний Собор духовенства Полтавської єпархії, який прийняв постанову про українізацію Церкви та встановлення традиційного церковного устрою в Україні. Полтавський владика Парфеній став першим архипастирем незалежної Української Церкви. 1941 року, з початком німецько-фашистської окупації, розпочинається масове відкриття закритих раніше храмів, відновлюється церковна ієрархія. У цей час створюються Умансько-Полтавська єпархія на чолі з єпископом Ігорем (Губою) та Лубенська, очолена єпископом Сильвестром (Гаєвським). До УАПЦ приєднується митрополит Харківський і Полтавський Феофіл (Булдовський).

Вже у 1943 році на Полтавщині, без Лубенщини, було 150 парафій УАПЦ. Під тиском радянської влади у 1943 році на Полтавщині залишилися лише парафії Російської Православної Церкви, а в 1985 році на території області лишилися тільки 52 діючі парафії Московського Патріархату. Коли УАПЦ відновлює свою присутність в Україні, то відновлюються парафії УАПЦ і на Полтавщині — Свято-Покровська та Свято-Успенська в Полтаві, Свято-Миколаївська в Кременчуці — з'явилися в 1989 році, але реєстрація їх органами влади відбулася лише 1991 року.

Полтавська єпархія УПЦ Київського Патріархату з липня 1992 діяла як Харківсько-Полтавська, очолювана єпископом Романом (Попенком), а з липня 1993 року, у зв'язку із збільшенням парафій УПЦ Київського Патріархату на Полтавщині, відокремилася від Харківської у самостійну єпархію.

Із 15 листопада 2006 року єпархію очолює Архиєпископ Полтавський і Кременчуцький Федір (Бубнюк).

Сьогодні єпархія налічує понад 150 парафій.

Існують православні братства та сестринства. З 2004 року розвивається молодіжна робота, створено Полтавське молодіжне православне братство. При парафіях діють 22 недільні школи.

26 листопада 2008 року прийнято рішення Священного Синоду про відкриття монастиря Різдва Пресвятої Богородиці в с. Горбанівка Полтавського району.

Адреса: 36020, Полтава, майдан Соборний, 1. Телефон: (05322) 7-31-77

Посилання[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

  1. За даними Держкомнацрелігій, станом на 1 січня 2009 року
  2. http://www.cerkva.info/uk/news/visti/2567-myrgorod.html cerkva.info:У Миргороді постане українська церква