Хорольський ботанічний сад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хорольський ботанічний сад
Хорольський ботанічний сад 002.jpg
49°46′40″ пн. ш. 33°15′40″ сх. д. / 49.777972° пн. ш. 33.261194° сх. д. / 49.777972; 33.261194Координати: 49°46′40″ пн. ш. 33°15′40″ сх. д. / 49.777972° пн. ш. 33.261194° сх. д. / 49.777972; 33.261194
Розташування: Україна Україна,
Полтавська область,
м. Хорол,
вул. Небесної Сотні
Площа: 18 га
Водні об'єкти: 4 ставки
Заснований: 2009 р.
Керівна
організація:
Міністерство екології та природних ресурсів України
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Хорольський ботанічний сад. Карта розташування: Полтавська область
Хорольський ботанічний сад
Хорольський ботанічний сад

Хорольський ботанічний сад у Вікісховищі?

Хоро́льський ботані́чний сад — природоохоронна територія загальнодержавного значення[1] в Україні. Розташований у південно-західній частині міста Хорол[2] Полтавської області.

Ботанічний сад створений згідно з Указом Президента України № 1041 від 11.12.2009 року[3]. Підпорядкований Міністерству екології та природних ресурсів України[4].

Опис[ред. | ред. код]

Загальна площа становить 18 гектарів[2]. Відкриття Хорольського ботанічного саду відбулось восени 2013 року[1]. Його директором є кандидат біологічних наук Володимир Красовський. До складу території ботанічного саду входить дубовий гай та улоговина, що розташовується навколо каскаду ставків. Територія ботанічного саду належить до Північної області Придніпровської рівнини Лівобережно-Дніпровської лісостепової провінції лісостепової зони[5]. Ботанічний сад створено на погорбованій місцевості, що являє собою великий яр[4]. По його днищу пролягає водоток водозбору річки Хорол. Згідно з положенням ботанічного саду, основними цілями його створення є виконання завдань освітньої, виховної, навчальної та просвітницької роботи в біологічній та екологічній сферах. Організаційна структура саду включає науковий відділ дендрології та еколого-освітньої діяльності, науковий сектор акліматизації плодових, ягідних, лікарських та нових культур. При створені експозицій використовувався біоценотичний, систематичний, ботаніко-географічний та екологічний принцип створення експозицій[6].Природоохоронна територія використовується для проведення просвітницької роботи, яка підвищує рівень екологічної освіти[2]. При цьому, увага приділяється налагодженню співпраці з учнями шкіл і студентами навчальних закладів. Проводяться навчальні екскурсії. Створений екологічний маршрут, на якому міститься інформація щодо збереження та відтворення видів рослин[7].

Території ПЗФ у складі ботанічного саду «Хорольський»[ред. | ред. код]

Нерідко, оголошенню ботанічного саду передує створення одного або кількох об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. В результаті, великий БС фактично поглинає раніше створені ПЗФ. Проте їхній статус зазвичай зберігають.

До складу території ботанічного саду загальнодержавного значення «Хорольський» входять такі об'єкти ПЗФ України:

Флора[ред. | ред. код]

На території природоохоронного об'єкту представлено понад 100 видів різних дерев та кущів. Зростають дуби, вік яких перевищує сто років[8]. Збережені дерева — липа серцелиста і груша лісова. На території саду розташована березова алея. Представлено 6 видів кущів і 19 видів деревних порід[8]. Трав'яний покрив добре розвинений, в ньому переважає різнотрав'я. Дерева на ділянках зростають поодиноко та групами. Представлені такі види, як чистець лісовий та ластовень лікарський. Зростають дзвоники ріпакоподібні, ранник вузлуватий, куцоніжка лісова і стародуб пруський[8]. На узліссі представлені види: астрагала солодколистого, в'язіль барвистий, горлянка женевська, вероніка дібровна, звіробій звичайний.

Передбачено поповнення колекцій ботанічного саду хвойними та листяними деревами і створення зони Юрського періоду та експозиції субтропічних плодових культур[1]. В саду створена окрема ділянка для вирощування інжиру кримського, азилини трилопатевої, зизифуса справжнього, хурми віргінської[9]. Проводяться дослідження для інтродукції південних, субтропічних плодових культур відкритого ґрунту, які мають корисні властивості. Досліджуються актинідія китайська[4], азиміна трилопатева, інжир, хурма віргінська, унабі[5]. Було заплановано створення експозиційних ділянок «Дубовий гай» у межах заповідної зони, Саду магнолій, Саду бузків, Кленової діброви, Платанової діброви, ділянки дерев плакучих форм, Райського саду, Горіхового саду, Березового гаю, Грабової діброви, Калинового гаю. Передбачено створення колекції витких рослин[10]. Зібрана колекція плодових рослин забезпечує проведення науково-дослідних робіт з розмноження рослин, акліматизації, селекції та інтродукції[10] .


Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Днями на Полтавщині відкрили ботанічний сад
  2. а б в Ботанічний сад загальнодержавного значення «Хорольський»
  3. Указ Президента України Про створення Хорольського ботанічного саду
  4. а б в Хорольський ботанічний сад//Ботанічний сад ПНПУ ім. В. Г. Короленка
  5. а б Про Хорольський ботанічний сад//Офіційний сайт Хорольського ботанічного саду
  6. Субтропічні плодові дерева в аспекті ботаніко-екологічної освіти Хорольського ботанічного саду — В. В. Красовський, кандидат біологічних наук.
  7. Сектор дендрології, розмноження рослин, та еколого-освітньої діяльності
  8. а б в Лісовий комплекс///Офіційний сайт Хорольського ботанічного саду
  9. Красовський В. В. Субтропічні плодові дерева в аспекті ботаніко-екологічної освіти Хорольського ботанічного саду.
  10. а б Регулярний стиль як ландшафтне рішення колекції субтропічних плодових культур у Хорольському ботанічному саду. — В. В. Красовський, кандидат біологічних наук.

Посилання[ред. | ред. код]