Рональд Росс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рональд Росс
англ. Ronald Ross
Ronald Ross.jpg
Народився 13 травня 1857(1857-05-13)
Алмора, тепер Індія Індія
Помер 16 вересня 1932(1932-09-16) (75 років)
Лондон, Великобританія
Громадянство Англія Англія
Галузь наукових інтересів Паразитологія
Відомий завдяки: дослідження малярії
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з фізіології та медицини (1902)

Сер Рональд Росс (англ. Ronald Ross) (*13 травня 1857, Алмора, Індія — †16 вересня 1932, Лондон) — видатний індійський лікар і паразитолог шотландського походження, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицині у 1902 році за дослідження малярії.

Освіта та молоді роки[ред.ред. код]

Рональд народився у місті Алмора та був найстаршою дитиною у сім′ї генерала армії Британської Індії Кемпбела Клея Гранта Росса та Матільди Шарлотти Едертон (всьго у сім′ї було десять дітей). Коли Рональду виповнилося вісім років бать ки відправили його до Англії (Острів Вайт), де жили його дядько та тітка. Росс відвідував початкову школу у Райді, а закінчив школу у Спрінгіллі (біля Саутгемптона) у 1869 році. У дитинстві Рональд ззахоплювався поезією, музикою, літературою та математикою. Коли Россу було чотирнадцять років, він отримав математичну премію за свою роботу "Небесні тіла".

У 1874 році за порадою батька Рональд Росс вступив до St Bartholomew's Hospital Medical College у Лондоні, залишивши навчання у 1880 році. Також Росс навчався у Royal College of Surgeons of England та працював хірургом на кораблі. У 1881 році після чотирьох місяців стажування в Army Medical School Рональд почав працювати в організації "Медична служба Індії". Також Росс прослухав курс професора Кляйна з бактеріології.

Індія[ред.ред. код]

Росс поїхав в Індію 22 серпня 1881 року на військовому кораблі Jumma. З 1881 по 1894 роки він проходив службу у Мадрасі, Бірмі, Бенґалуру та Секундурабаді.

У 1883 році, працюючи військовим хірургом у Бенґалуру, Росс вперше описав можливість контролю москітів, обмеживши їм доступ до води.

10 квітня 1894 року Рональд Росс вперше зустрівся зі своїм науковим керівником Патріком Менсоном, який розповів йому про сучасні підходи до вивчення малярії. Менсон вважав, що Індія є найбільш оптимальною країною для досліджень.

У 1895 році Росс знову прибув до Індії, де працював із хворими на малярію та глибоко вивчав це захворювання.

Сторінка з роботи Рональда Росса.

Росс зробив перший важливий крок у вивченні малярії у 1895 році, відкривши початкові стадії розвитку малярійного плазмодія у шлунку малярійного комара. В цей час у Бенгалуру виник спалах холери, тому Росс був направлений туди, тимчасово перервавши свої дослідження. У 1897 році Рональд Росс запропонував одному з пацієнтів на ім′я Хусейн Хан заразити комара, використовуючи кров хворого (дослідник заплатив Хану 1 анну за одного зараженого комара). Далі вчений виділив з кишки комара "клітину", яка не була частиною комахи. Це відкриття було опубліковане у 1897 році у Британському медичному журналі.

Посилання[ред.ред. код]