Готлоб Фреге

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Готлоб Фреге
Західна філософія
Філософія XIX століття
Young frege.jpg
Дата народження: 8 листопада 1848(1848-11-08)
Місце народження: Вісмар, Німеччина
Дата смерті: 26 липня 1925(1925-07-26) (76 років)
Місце смерті: Бад-Кляйнен, Німеччина
Школа/Традиція аналітична філософія
Основні інтереси філософія математики, математична логіка, філософія мови
Значні ідеї принцип композиціональності, числення предикатів, логіцизм, аналітична філософія, філософія буденної мови
Вплинув на Джузеппе Пеано, Бертран Рассел, Рудольф Карнап, Людвіг Вітгенштейн, Мікаель Дюмметт, Едмунд Гуссерль, та більшість аналітичної філософії

Фрі́дріх Лю́двіг Го́тлоб Фре́ге (нім. Friedrich Ludwig Gottlob Frege; *8 листопада 1848, Вісмар — †26 липня 1925, Бад Клайн) — німецький логік, математик та філософ. Представник школи аналітичної філософії.

Сформулював ідею логіцизму, тобто напрямку в основах математики та філософії математики, основною тезою якого є твердження про «зводимість математики до логіки».

Біографія[ред.ред. код]

Батько Фреге був шкільним учителем, викладав математику. Фреге почав свою вищу освіту в Єнському університеті в 1869 р. Через два роки він переїхав до Геттінгену, де він і захистив в 1873 р. свою дисертацію з математики «Über eine geometrische Darstellung der imaginären Gebilde in der Ebene» (О геометричному поданні уявних об'єктів на площині). Після захисту дисертації він повернувся в Йену, де під керівництвом Аббе написав габілітаційну роботу «Rechnungsmethoden, die sich auf eine Erweitung des Größenbegriffes gründen» (Методи розрахунків, які засновані на розширенні поняття розмірності) (1874) і отримав місце приват-доцента (1875). В 1879 р. він став екстраординарним, в 1896 р. — ординарним професором. З його безпосередніх учнів широко відомий тільки Рудольф Карнап (згодом — один з членів Віденського гуртка і автор ряду важливих робіт з філософії науки). Оскільки всі діти Фреге померли до досягнення зрілості, в 1905 р. він взяв у будинок прийомного сина.

Популяризація його ідей Карнапом, Бертраном Расселом та Людвігом Вітгенштейном зробила Фреге відомим в певних колах ще в 1930-тих. В англомовному світі його роботи стали широко відомі тільки після Другої світової війни, значною мірою завдяки тому, що багато логіків та філософів, які вважали спадщину Фреге важливим внеском у розвиток філософської думки (наприклад, Рудольф Карнап, Курт Гедель та Альфред Тарський), змушені були емігрувати в США. Вони сприяли появі англійських перекладів основних робіт Фреге, які й принесли йому широку популярність.

Внесок у логіку і філософію мови[ред.ред. код]

Праці Фреге[ред.ред. код]

  • Фреге Г. Основи арифметики. Логіко-математичне дослідження поняття числа. — К. : Port-Royal, 2001. — 142 с. — ISBN 966-7068-10-3.
  • Фреге Г. Избранные работы. — М. : Дом интеллектуальной книги, 1997. — 159 с.
  • Фреге Г. Логика и логическая семантика. — М. : Аспект Пресс, 2000. — 512 с.
  • Фреге Г. Логические исследования. — Томск : Водолей, 1997. — 128 с.
  • Frege on Being, Existence and Truth
  • Begriffsschrift in LATEX
  • Die Grundlagen der Arithmetik in PDF

Див. також[ред.ред. код]

  • 21665 Фреге — астероїд, названий на честь математика[1].

Примітки[ред.ред. код]