Костянтин XI Драгаш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Костянтин XI Драгаш
грец. Κωνσταντίνος ΙΑ' Δραγάσης Παλαιολόγος
ConstantinoXI.jpg
Констянтин XI Драгаш
Імператор
Початок правління: 1448
Кінець правління: 1453
Попередник: Іоанн VIII Палеолог
Дата народження: 8 лютого 1405(1405-02-08)
Місце народження: Константинополь
Країна: Візантійської імперії
Дата смерті: 29 травня 1453(1453-05-29) (48 років)
Місце смерті: Константинополь
Батько: Мануїл II Палеолог
Мати: Олена Драгаш

Костянтин XI Драгаш (грец. Κωνσταντίνος ΙΑ' Δραγάσης Παλαιολόγος, 8 лютого 1405 — 29 травня 1453) — візантійський імператор греко-слов'янського походження, який правив між 1448 та 1453 роками, останній з династії Палеологів. Загинув під час захоплення Константинополя турками.

Костянтин був сином Мануїла II, восьмим з десяти дітей Мануїла II та Олени Драгаш, дочки сербського князя Костянтина Драгаша. За візантійською традицією, що дозволяла брати прізвище по материнській лінії, у випадку якщо вона достатньо престижна, Костянтин надав перевагу прізвищу матері — Драгаш. Більшу частину дитинства він провів у Константинополі, під наглядом своїх батьків. З 1437 по 1439, у період перебування свого старшого брата в Італії Костянтин був правителем Константинополя. Після смерті Костянтина XI Драгаша Візантійська імперія перестала існувати.

Неофіційний святий[ред.ред. код]

Деякі помісні православні (зокрема, Грецька православна церква) і греко-католицькі церкви шанують Костянтина XI як святого, хоча офіційно він ніколи не був канонізований. Одна з причин цього полягає в тому, що в добу османського правління будь-яка спроба з боку православної церкви офіційно прославляти Костянтина XI як святого розглядалася б як акт повстання і, отже, була б явно необачною. Після війни греків за незалежність (1821-1831), коли церква знову здобула повну свободу дій, офіційний акт прославляння вважався зайвим через давнє шанування його як святого і мученика, зокрема, національного мученика, або етномартира (грец. Eθνομάρτυρας)[1].

Примітки[ред.ред. код]