Литваки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Літваки)
Перейти до: навігація, пошук

Літваки (від ідиш ליטוואַק -Літвак або літвек) — територіально-лінгвістична підгрупа ашкеназьких євреїв.

Відмінні особливості[ред.ред. код]

Мова[ред.ред. код]

Літваки як територіально-лінгвістична підгрупа ашкеназських євреїв були носіями північно-східного діалекту ідишу, в розмовній мові звичайно іменованого «литовським» (ідиш ליטוויש,літвіш). Цей діалект був історично поширений на території більшої частини сучасної Білорусі, Литви, Латвії, в деяких прилеглих районах Росії та Польщі. Цей ареал поширення північно-східного діалекту їдишу в єврейських джерелах відповідно іменується «Литвою» (ідиш ליטע,літе), а його символічна столиця — Вільно. Як етнолінгвістична підгрупа, євреї-літваки крім власного діалекту їдишу володіли також деякими особливостями традиційної кухні.

Історія[ред.ред. код]

З середини XIX століття послідовниками Віленського Гаона була розвинена власна система релігійної освіти, центрами якої стали єшиви Мир, Воложина і Поневежа, звані звичайно єшивами литовського напрямку. Вже на початку XX століття філії цих навчальних закладів почали з'являтися в Америці, а після руйнування традиційних центрів релігійної освіти литовських євреїв і самі єшиви були відтворені в США (штатах Нью-Йорк та Нью-Джерсі) і Ізраїлі (Єрусалим та Бней-Брак). Ці єшиви об'єднує традиційна литовська методика навчання, розроблена в кінці XIX — початку XX століття.

Крім власне литовської течії в ортодоксальному іудаїзмі, серед Літваків набули значного поширення та хасидські династії специфічно літвакського походження — Хабад Любавичеського та Ніжинського штибу) і Карлінська-Столінська, а також деякі інші.

Пов'язані прізвища[ред.ред. код]

Ашкеназське прізвище Літвак (варіант: Літваков) звичайно надавалося носіям північно-східного єврейського діалекту, які жили поза його історичним ареалом — в Україні.

Література[ред.ред. код]

  • Dov Levin, Adam Teller, The Litvaks: A Short History of the Jews of Lithuania, Berghahn Books, 2001.
  • Alvydas Nikžentaitis, Stefan Schreiner, Darius Staliūnas, Leonidas Donskis, The Vanished World of Lithuanian Jews, Rodopi, 2004.
  • Dovid Katz, Lithuanian Jewish Culture. Вільнюс: Baltos lankos, 2004.

Посилання[ред.ред. код]