Литваки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Литваки, Літваки
Загальна чисельність
2'000 (тільки в Литві) на 2005 рік

Литваки (від ідиш ליטוואַק — Літвак або літвек) — територіально-лінгвістична підгрупа ашкеназьких євреїв та історично пов'язана з ними ортодоксальна течія в юдаїзмі.

Відмінні особливості[ред.ред. код]

The great synagogue of Vilna. Віленська синагога у 1934 р.
Інтер'єр віленської синагоги. The Holy Ark of the Great Synagogue in Vilna.

Мова[ред.ред. код]

Литваки як територіально-лінгвістична підгрупа ашкеназських євреїв були носіями північно-східного діалекту ідишу, в розмовній мові звичайно іменованого «литовським» (ідиш ליטוויש, літвіш). Цей діалект був історично поширений на території більшої частини сучасної Білорусі, Литви, Латвії, України деяких прилеглих районах Росії та Польщі. Цей ареал поширення північно-східного діалекту їдишу в єврейських джерелах відповідно іменується «Литвою» (ідиш ליטע, літе), а його символічна столиця — Вільно. Як етнолінгвістична підгрупа, євреї-літваки крім власного діалекту їдишу володіли також деякими особливостями традиційної кухні.


Історія[ред.ред. код]

Пінські євреї читають Мішну. Фрагмент фотопраці «Пінські портрети»
Пінськ (Pinsk), синагога
Столінська синагога. Поч. ХХ ст.
Будівля початкової школи на місці старої синагоги. На передньому плані — пам'ятник Віленському Гаону[lt]

З середини XIX століття послідовниками Віленського Гаона („ha’Gaon mi’Vilna”)[lt] була розвинена власна система релігійної освіти, центрами якої стали єшиви Міра, Воложина і Поневежа, звані звичайно єшивами литовського напрямку. Вже на початку XX століття філії цих навчальних закладів почали з'являтися в Америці, а після руйнування традиційних центрів релігійної освіти литовських євреїв і самі єшиви були відтворені в США (штатах Нью-Йорк та Нью-Джерсі) і Ізраїлі (Єрусалим та Бней-Брак). Ці єшиви об'єднує традиційна литовська методика навчання, розроблена в кінці XIX — початку XX століття.


Крім власне литовської течії в ортодоксальному іудаїзмі, серед Літваків набули значного поширення та хасидські династії специфічно літвакського походження — Хабад (любавічеського[be] та ніжинського штибу) і Карлінська-Столінська, а також деякі інші.


Пов'язані прізвища[ред.ред. код]

Ашкеназське прізвище Літвак (варіант: Літваков) звичайно надавалося носіям північно-східного єврейського діалекту, які жили поза його історичним ареалом, наприклад в Україні.

Література[ред.ред. код]

  • Dov Levin, Adam Teller, The Litvaks: A Short History of the Jews of Lithuania, Berghahn Books, 2001.
  • Alvydas Nikžentaitis, Stefan Schreiner, Darius Staliūnas, Leonidas Donskis, The Vanished World of Lithuanian Jews, Rodopi, 2004.
  • Dovid Katz, Lithuanian Jewish Culture. Вільнюс: Baltos lankos, 2004.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Єврейська історія Це незавершена стаття з єврейської історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Етнографія Це незавершена стаття з етнографії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Юдаїзм Це незавершена стаття про юдаїзм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.