Гета (імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гета (погруддя в музеї Лувра)

Луцій Публій Септимій Гета (лат. Publius Septimius Geta, 29 травня, 189 — 26 лютого, 212) — римський імператор з 211 року. Зайняв престол після смерті свого батька Септімія Севера разом зі своїм старшим братом Каракаллою.

Юнацькі роки[ред. | ред. код]

Гета був молодшим сином засновника династії Северів — Септимія Севера та Юлії Домни. Носив ім'я свого діда. Виховувався разом відомим вченим Квінтом Сереном Саммоніком. Гета був молодшим від свого брата Каракалли всього на 11 місяців. Уже в молодші роки почалося суперництво між братами, яке з роками переросло у ненависть. У 197 році Гета супроводжує свого батька в поході проти парфян і в цей час отримує разом з Каракаллою титул Цезар. На початку 202 року повертається до Риму, в той час як сім'я залишається на сході. У 202—204 роках перебуває на батьківщині свого батька у Лептісі Великому в Лівії. Марно намагався батько згладити ненависть братів. Він бере їх з собою в похід на Британію у 208—211 роках, що було останньою спробою примирити їх між собою.

Правління і смерть[ред. | ред. код]

Після смерті Септимія Севера 4 лютого 211 року брати одночасно стають правителями імперії. Гета, популярний серед солдатів, не виступає відкрито проти Каракалли. Особливо підтримував Гету ІІ Парфянський легіон.

Однак у лютому 212 року Каракаллі вдалося запросити Гету ніби на розмову примирення в присутності матері і там підступно вбити. Причому мати теж була поранена.

Після цього на ім'я Гети було накладено Damnatio memoriae. Навіть монети з його іменем було переплавлено. Знищено більше ніж 20000 тисяч прихильників Гети, багато було посаджено до в'язниць.


Посилання[ред. | ред. код]

Біографія у Historia Augusta англ.