Михайло V Калафат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Михайло V Калафат
грец. Μιχαὴλ Καλαφάτης
Histamenon nomisma-Micael V-sb1776.jpg
Гістамнемон Михайла V Калафата
Імператор
Початок правління: 11 грудня 1041
Кінець правління: 20 квітня 1042
Попередник: Михайло IV Пафлагонський
Наступник:Зоя
Дата народження: невідомо
Місце народження:Пафлагонія, Візантійська імперія
Країна:Східної Римської імперії
Дата смерті:24 серпня 1042(1042-08-24)
Місце смерті:Студійський монастир, Константинополь, Візантійська імперія

Михайло V Калафат (грец. Μιχαὴλ Καλαφάτης, † 24 серпня 1042)  — імператор Візантії з 11 грудня 1041 по 20 квітня 1042 року.

Син друнгарія Стефана. Михайло V був племінником та наступником імператора Михайла IV Пафлагонського та названим сином його дружини Зої. Прізвисько Калафат походить від позначення професії його батька - ущільнювача дощок у кораблях для запобігання протікання води.

Завдяки своєму дядькові й впливовому міністру Івану Орфанотропу він займає трон 11 грудня 1041 року. Дядька, однак, зразу було заслано в монастир. Стосунки між матір'ю Зоєю та її названим сином спочатку були дуже добрі. Однак потім на основі реального стану речей, при якому Зоя фактично мала більше впливу і влади і називалася в прокламаціях на першому місці, стався між ними розрив у стосунках. Дійшло до того, що Михайло V хотів 18/19 квітня 1042 року заслати Зою в монастир. Проголошення його рішення призвело 21 квітня до повстання народу, який не хотів усунення легітимної імператриці. Михайла тоді усувають з трону, осліплюють та засилають у монастир, де він і помирає. Населення Константинополя вважає його за узурпатора, оскільки він не мав ніякої династійної претензії на трон.

Посилання[ред. | ред. код]

Біографія Михайла V Калафата на Hellenica(нім.)