Стрільбицькі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стрільбицькі
Герб роду
Рід Стрільбицькі
Місце походження село Кульчиці, під Самбором
Держава  Галицько-Волинське князівство
 Королівство Польське (1385—1569)
 Велике князівство Литовське
 Річ Посполита
 Гетьманщина
 Королівство Пруссія
 Молдавське князівство
 Російська імперія
 Царство Польське
 Австрійська імперія
 Королівство Галичини та Володимирії
 Французька імперія
 Австро-Угорщина
 Українська Держава
Родоначальник Данило, ловчий у короля Русі
Гілки роду Галицька, Подільська, Брацлавська, Чернігівська, Волинська, Вітебська, Київська, Краківська, Пруська, Російські.
Споріднені роди

Бачинські, Білинські,

Виговські, Гамалії, Гержинські, Городецькі, Даниловичі, Дідушицькі, Добрянські, Довнар-Запольські, Жигайловичі / (Жигаловичі), Жоховські, Корчинські, Кривицькі, Кульчицькі, Левицькі, Майковські, Мастай де Фереті[it], Рогге, Сметанки, Старицькі, Сулятицькі, Терлецькі, Шептицькі, Яворські.
Володіння Кульчиці, Стрільбичі, Воля Стрільбицька (Біличі), Вигів, хутір Стрільбицьких.
Громадянська діяльність в XIII—XVIII віках ловчі,війти, чашники в Речі Посполитій
Військова діяльність в XV—XVII сторіччях шляхтичі в Коронне військо та у Війську Запорозькому.

Стрільбицькі, або Стрельбицькі — стародавній український (руський) шляхетський рід, гербу Сас.[1]

Походження роду[ред. | ред. код]

 • Рід Стрільбицьких має боярське походження, найдавніша згадка про існування роду сягає 1243 року. Згідно з документами наданими магнатській комісії жидачівським чашником Людвігом Жигайло-Стрільбицьким, що були вписані в Жидачівську гродську книгу, в 1776 році.
 • За 1243 рік зберігся список грамоти руського князя Лева на село Стрільбичі, яку він надав предку панів Стрільбицьких — Данилу з Кульчиць, ловчому руського князя та дідича всієї Русі Льва Даниловича «Ego in Deo Leo princeps dominus Rusiae Terrae…», в перекладі: «Я, Лев, володар від Бога, дідич всієї землі Руси, подарував своєму милому слузі, шляхетному Данилі з Кульчиць, потік Яблонька на Самбірському гостинці (тракті)….»[2].

За "Корони Польської" та в Гетьманщині[ред. | ред. код]

 • У 1505 році Сидір з Кульчиць, війт Стрільбич склав заповіт, в якому розподілив свій маєток між синами: Тимком, Стецем та Яремою.
 • 1519 рік, король Сигізмунд I Старий, надає грамоту на село Стрільбичі Яремі.
 • У 1556 році, король Сигизмунд ІІ видав грамоту шляхетному Матвію та православним священикам Івану та Базилю Стрільбицьким, текст якої, в 1621 році був вписаний в акти Перемишльського гродського суду.
«Звільнення Полоцька військом Стефана Баторія»
аркуш 183 Рід Інокині Єvдокїи Стрє(л)бицкои Игумєніи Йорда(н)скои:
Помяни Господь душі рабъ своихъ: Анну, Марїю, Іоанна, Єvдокїю, Трофима, Ісидора, Павла, Стєфаниду.
король Польський, великий князь Литовський та Руський Ян III Собеський відправляє листа Папі Римському з звісткою про перемогу в Віденській битві
 • 1684 р., Ян III Собеський, король король Польський, великий князь Литовський та Руський, знаходячись в своїй яворівській резиденції видав привілей для Марії Стрільбицької, покійного Івана Стрільбицького вдови та її малолітнього сина: «Шануючи заслуги Івана та Базилія Стрільбицьких, товарищів гусарської корогви каштеляна Белзського, котрі були з Нами в битві під Віднем, а Базилій під Парканами від турків загинув, а також заслуги Івана Стрільбицького — чоловіка Маріанни, котрий в тій корогві воював та був смертельно поранений під Віднем. Вирішив за труди їхні ратні надати маєток війтівський з полями у селі Стрільбичі, которий утримували вказані вище Базилій та Іван Стрільбицькі-Михалковичі, сини Стефана Стрільбицького, що під „Стриногом“ загинув …..».
Феодосія Стрільбицька, благодійник Успенської церкви

Доба імперій[ред. | ред. код]

«Шляхетська грамота подільської гілки роду Стрельбицьких»
«Гербівник шляхти Галичини та Буковини».
 • Після розділу шляхетської республіки (Спільна Справа) Річ Посполита та анексії українських земель до складу Всеросійської, та Австрійської імперій представники роду Стрільбицьких підтвердили своє шляхетське походження в них.

Збереглись документи по Малоросійській, Подільській, Волинській та Київській губерніях Всеросійської імперії, та по королівству Галичини та Володомерії Австрійської імперії.[6].

 • 1782 році, в королівстві Галичини та Володомерії шляхетський статус підтвердили представники чотирьох гілок роду Стрільбицьких:
1.Стрільбицький-Данилович Самійло — 1782 р. Львів, суд земський \ Strzelbicki (Daniłowicz) Samuel — Lwow. Sąd ziemski r.1782.;
2.Стрільбицькі-Михалкович Ігнат та Франц — 1782 р. Перемишль, суд гродський \ Strzelbicki (Michałkowicz) Iqnacy i Franciscek — Przem. Sąd qrodzki r.1782.;
3.Стрільбицькі, гербу Сас Войцех і Людвиг — 1782 р. Магнацька комісія. \ Strzelbicki (h. Sas) Wojciech i Ludwik — Maqnaci, roku 1782.;
4.Стрільбицький, гербу Сас Іван — 1782 р. Галицький суд земський. \ Strzelbicki (h. Sas) Jan — Halicki Sąd ziemski, roku 1782.
 • Михайло Стрільбицький протопоп в князівстві Молдавському, з середини XVIII ст. і до початку XIX ст. Спочатку служив в Яссах (на теринах сучасної Румунії), а потім в Дубосарах (Молдова), благословляв українських козаків на штурм турецької фортеці Ізмаїл, козацьке військо становило половину всіх сил узявших участь в війні. Скінчив своє життя в 22 жовтня 1803 р. в Яссах.
 • 16 травня 1792 року: «Молдавскому протопопу Михайлу Стрѣльбицкому в награжденіе службы его, оказанной нам в теченіе минувшей съ Турками войны, повелеваемъ отвесть землю в Дубоссарах для водворениія его и позволить ему завести тамо типографію для печатанія книг на греческом, россійском, молдавском и прочих языках, производя ему пенсію по триста рублей в год»… — Указ її величності імператриці всеросійської Катерини II.
 • В Подільському воєводстві проживало більше двох десятків шляхетських родів Стрільбицьких. Більшість з них було декласовано після шляхетських повстань 1830–1831 та 1863–1864 років.
 • В 1785 році Йосип Стрельбицький порушив перед Подільським дворянським зібранням клопотання про підтвердження свого шляхетського походження та включення його гілки роду до дворянського стану. В 1803 році указом герольдії Иосипу Стрельбицькому та його найближчим родичам було надано статус дворянин першої ступені, їхнє прізвище було внесено до першої частини родословної книги Подільської губернії. (Диплом про шляхетське походження зберігався у греко-католицького, а згодом православного протоієрея Подольської єпархії, отця Хрисанта Йосиповича Стрільбицького, брата архієпископа Модеста, та батька духовного письменника Іоана Хрисанфовича Стрільбицького).
Битва при Сомосьєррі

В 1878-1879 роках Антін та Лев Стрільбицькі, офіцери 24-го коломийського піхотного полку австо-угорських військ, в складі яких беруть участь в окупації Боснії і Герцеґовини. Їх підрозділ бере участь в битві з турками за містечко Брчко. В пам'ять про цю подію вони склали пісню:

«Ой кувала зазуленька в Вербіжі на мості,
Прийшла карта із бецирку в Яблунів у гості.
А та карта біленькая вісточки принеса,
Щоб резерва Пармезанська у бецирку стала.
Ходіть хлопці, цісар кличе турка воювати,
Бо москаль сам не дав ради, треба помагати.
В Коломиї, руськім місті, задзвонили дзвони,
Злетілись наші хлопці з всієї сторони.
Ся злетіли, зібрали, в місті на риночку,
А панове коломийські, виточили бочку.
Виточили бочку пива, стали промовляти,
А музики в труби, бубни давай вигравати…»
 • В 1914—1916 рр. віце-губернатор, а в 1916 −1917 рр. губернатор Єреванської губернії — Стрельбицький Аркадій Євгенійович[8]

Походження прізвища[ред. | ред. код]

Прізвище проходить від назви родового села Стрільбичі, що під Старим Самбором (Старе Місто), в якому Стрільбицькі були війтами (дідичами цього села).

 • В давнину писалось як «Стрѣльбицькі», чи «Стрѣльбѣцькі» через «ять».
 • українською — «Стрільбицькі», Стрельбицькі та «Стрільбіцькі».
 • польською — «Strzelbicki», що в вимові звучить як «Стшельбіцкі», від польської транскрипції виникли російські варіанти написання Стржельбицкие та Стрежельбицкие.
 • старобілоруською — «Stralbicki», що вимовлялось як «Стральбіцкі»
 • російською — «Стрельбицкие», або «Стрельбитские».

Представники роду Стрільбицьких[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Wyroszek L. Ród Dragów-Sasów. – S. 145.
 2. Акти та документи Галицько-Волинського князівства ХІІІ — першої половини XIV ст. Дослідження. Acts and Documents of 13th century — early 14th century. Halych and Volyn’ Principality: Research. Documents. Архів оригіналу за 24 травня 2011. Процитовано 4 червня 2011. 
 3. Матковські
 4. архів Олександра Чоловського, Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wrocław. Materiały rodzinno-majątkowe Strzelbickich // Матеріали родинно-маєткові роду Стрільбицьких. Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wrocław (польська, німецька, російська). біб. ім. Стефаника НАН України. Архів оригіналу за 7 лютого 2019. Процитовано 1700 - 1908. 
 5. Петрушевич А. С. «Дополненія по сводной Галицко-руской лѣтописи съ 1700 по 1772 года». Львов, 1896 г., Ч. І., ст. 334.
 6. «Poczet szlachty galicyjskiéj i bukowińskiéj» на Books.Google. Архів оригіналу за 28 вересня 2013. Процитовано 6 червня 2012. 
 7. Кирило Студинський Спогади І Мій рід. ЦДІАУ у Львові.
 8. «Высшие чины в Российской империи 1708—1917 гг» стр. 469