Здолбунів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Здолбунів
Zdolbuniv COA.png Zdolbunov city fl.png
Герб Здолбунова Прапор Здолбунова
Пам'ятник Степанові Бандері в Здолбунові
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Рівненська область
Район Рівненський район
Рада Здолбунівська міська рада
Засноване
Перша згадка 1497
Статус міста з 1925[1] року
Населення 24 806 (01.01.2020)[2]
 - повне 24 806 (01.01.2020)[2]
Площа 12,49 км²[3]
Густота населення 1 982,86 осіб/км²
Поштові індекси 35700—35706
Телефонний код +380-36522
Координати 50°30′34″ пн. ш. 26°15′35″ сх. д. / 50.50944° пн. ш. 26.25972° сх. д. / 50.50944; 26.25972Координати: 50°30′34″ пн. ш. 26°15′35″ сх. д. / 50.50944° пн. ш. 26.25972° сх. д. / 50.50944; 26.25972
Водойма річка Устя
День міста Друга неділя вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Здолбунів
До обл./респ. центру
 - залізницею 12 км[3]
 - автошляхами 12 км[3]
Міська влада
Адреса 35700, Рівненська обл., Рівненський р-н, м. Здолбунів, вул. Василя Жука, 1
Міський голова Ольшевський Ігор Олександрович

CMNS: Здолбунів у Вікісховищі

Карта
Здолбунів. Карта розташування: Україна
Здолбунів
Здолбунів
Здолбунів. Карта розташування: Рівненська область
Здолбунів
Здолбунів

Здолбу́нів — місто в Україні Рівненського району Рівненської області. Місто розташоване за 12 км на південь від Рівного. Залізничний вузол. Заводи: залізобетонних виробів, авторемонтний, цементний, асфальтний, завод продтоварів та інші, підприємства залізничного транспорту. Через місто проходить автострада Старокостянтинів — Острог — Здолбунів — Рівне — Сарни — Житковичі (Білорусь).

Назва[ред. | ред. код]

Є декілька версій походження назви «Здолбунів»:

I версія: Стародавня назва селища «Долбунів» походить від слова «дов(л)бати». Це пояснюється наявністю на околицях поселення крейдяних копалень, з яких місцеві жителі «довбали» крейду і при запитанні: — Звідки ви? — чули відповідь: — З Дов(л)бунова. На цій підставі й закріпилася назва поселення як Здолбунів.

II версія: Назва міста пов'язана зі старослов'янським племенем дулібів (долобів), яке було основним населенням наших земель у VI—Х століттях. Можливо, саме так у назві Здолбунів (Долбунів) трансформувалася пам'ять про дулібів, про що свідчить багато праць вчених про колишні назви селищ слов'ян, у яких закінчення «-ов» (в українському правописі «-ів») означає, що селище назване на честь когось.

Інші версії є малоймовірними.

Міські символи[ред. | ред. код]

Відроджуючи минулі традиції та з нагоди відзначення 500-річчя міста, міська рада в 1997 році своїм рішенням затвердила сучасні міські символи Здолбунова (автор проектів — Ю. Терлецький). Герб: у червоному полі щита перехрещені срібні кайло, молоток та залізничний ключ; щит увінчує срібна міська корона.

Прапор: квадратне червоне полотнище, у центрі якого розміщено перехрещені білі кайло, молоток та ключ.

Елементи герба символізують: кайло — назву міста, молоток і залізничний ключ — будівельну та залізничну галузі промисловості. Червона та срібна барви вказують на знаходження Здолбунова на Волині.

Історія[ред. | ред. код]

На території Здолбунова виявлено поселення доби ранньої бронзи, а на околиці — ранньослов'янський могильник зарубинецької культури.

Перша згадка, часи Київської Русі, Великого князівства Литовського[ред. | ред. код]

Уперше назва поселення Здолбунів (Долбунів) згадується 1497 року в акті, за яким великий князь Литовський Олександр дарував князеві Костянтину Острозькому разом з іншими поселеннями і село Долбунів. Назва «Здолбунів» відома з 1629 року.

Із утворенням Київської держави землі дулібів в Х ст. входять до її складу. Пізніше, під час занепаду держави, землі Волині1199 року) входять до Галицько-Волинського князівства, яке від нападів татаро-монгольських орд поступово втрачає свою силу і підпадає під владу Литви.

У складі Речі Посполитої, Хмельниччина[ред. | ред. код]

Після Люблінської унії 1569 року Здолбунів потрапляє під владу Речі Посполитої. Село входило до Луцького повіту. 1570 року в ньому налічувалося 9 димів. Населення займалось землеробством. Саме в той час в Здолбунові почала формуватися єврейська громада. У 1618 і 1619 роках воно дуже потерпіло від нападів татарських орд. У роки Визвольної війни українського народу 16481654 років у районі Здолбунова відбувалися селянські виступи проти місцевих феодалів. У 1651 році на околицях Здолбунова, недалеко від села Тайкури, розташовується штаб війська Богдана Хмельницького, козаки якого вели бої з поляками. Тоді ж відбулися перші єврейські погроми, що були вчинені козаками.

Другий поділ Польщі, анексія Російською імперією[ред. | ред. код]

У 17931795 роках Правобережна Україна внаслідок Другого поділу Польщі та анексії входить до складу Російської імперії. У цей час Здолбунів належить до Волинського намісництва, а згодом — до Волинської губернії. 1798 року в селі налічувався 51 двір, проживало 276 чоловік, у тому числі 167 кріпаків. У 1821 році князь С. Любомирський, дідич Здолбунова, продав його купцям Кружиніним. Вони розширили господарство маєтку, збудували млин. За реформою 1861 року для селян Здолбунова було виділено 489 десятин землі, у середньому по 11 десятин орної землі на двір. Земля обійшлася їм вдвічі дорожче, ніж коштувала.

Вокзал станції Здолбунів

Скасування кріпацтва прискорило розвиток капіталістичних відносин у Здолбунові. У червні 1873 року закінчено будівництво залізниці КиївБрест-Литовськ, яка пролягла через Здолбунів. Згодом місто сполучили з Радивиловом і Сарнами, побудували станцію і паровозне депо. У ці роки було визначено високі якості здолбунівської крейди і можливість її використання як основної сировини для виробництва цементу. На це звернули увагу брати Єлінеки, чехи за національністю. У 1884 році вони побудували невеликий цементний завод. Устаткування цього підприємства складалося з п'яти жорен кінської тяги, такої кількості печей опалювання (ковпаків) та складу для сушіння коржів із глини і крейди. Усі процеси виконувалися вручну. За добу тут виробляли 20—25 бочок цементу. Для залучення додаткових коштів власники заводу створили в 1889 році компанію «Єлінек і Ко», яка забезпечила розширення заводу, обладнала його досконалішими механізмами. Випуск цементу досяг 90 тонн на добу. Зросла й кількість робітників. Наприкінці 1890-х років на Здолбунівському цементному заводі працювало 200 чоловік. У 1889 році було засновано ливарно-механічний завод.

Почала розвиватися торгівля. У селі працювали крамниці, трактири, маленькі майстерні, відбувалися ярмарки. За даними перепису 1897 року в Здолбунові проживало 4692 особи. Здолбунівський цементний завод у 1910 році придбало акціонерне товариство «Волинь». Підприємство реконструювали. Чисельність робітників на заводі зросла до 300 чоловік. Крім цементного заводу та залізничної станції, у ці роки в Здолбунові працювали приватні паркетна фабрика, ливарно-механічний завод та 2 млини. Але це були підприємства напівкустарного типу з незначною кількістю робітників.

У 1877 році в Здолбунові відкрили однокласне залізничне училище. Навчання в ньому здійснювалось за рахунок управління Південно-Західної залізниці. У 1886 році училище реорганізували у двокласне. 1884 року в громадському будинку відкрили двокласну школу. На утримання школи, у якій навчалися 25 хлопчиків і 2 дівчинки, громада виділяла 137 карбованців на рік. У 1905 році почала працювати церковнопарафіяльна школа, а в 1907 році відкрився громадський клуб.

У 1903 році Здолбунів віднесено до категорії заштатних міст. На центральній вулиці, що йшла від вокзалу, проклали тротуар, встановили газове освітлення. За даними на 1912 рік, на цементному заводі працювала лікарня. У 1910 році розпочинається будівництво церкви Святої Катерини та вищого залізничного училища. У 19081911 роках у місті налічувалося до 10 тис. жителів.

Перша світова війна[ред. | ред. код]

У роки Першої Світової війни на території Волинської губернії проходив Південно-Західний фронт.

Українська Народна Республіка[ред. | ред. код]

Відкриття чеської школи у Здолбунові (12.11.1917)

За часів Української революції (1917—1921) місто було ареною боротьби різних політичних сил: австро-німецької військової адміністрації, Центральної Ради УНР, Гетьманщини, Директорії УНР, Ради робітничих та солдатських депутатів. У місті розташовувався штаб Дієвої армії УНР, на чолі з Симоном Петлюрою.

12 листопада 1917 року урочисто відкрита чеська школа (сучасна Здолбунівська гімназія).

У 1919 році місто стало центром спроби антипетлюрівського перевороту генерала-хорунжого Володимира Оскілка.

У складі Польської Республіки[ред. | ред. код]

Пам'ятник Уласу Самчуку у Здолбунові
Костел Св. Петра і Павла у Здолбунові

Після підписання Варшавського договору 1920 представниками Польщі та Української Народної Республіки, які розроблялись таємно від уряду УНР й польського сейму, та Ризького миру 1921 урядами більшовицької Росії та її сателіта УСРР і Польщі землі Західної України відійшли до Польщі. У період польської адміністрації (19201939 роки) Здолбунів залишався типовим провінційним містечком. Спочатку він входив до складу Острозького повіту, у 1924 році став повітовим центром Волинського воєводства.

У 1920-ті роки Здолбунів, як всі західноукраїнські міста, переживав економічний занепад. Зовсім не працювали цементний завод та інші підприємства. Політика польського великодержавного шовінізму ще більше погіршила становище простого люду. Так, у 1921 році за наказом влади було проведене масове звільнення робітників української національності. Зокрема, у Рівному і Здолбунові позбулися роботи близько 80 % залізничників-українців (інкримінували недбалість під час евакуації поляків[4]). Важке соціальне й економічне становище робітників стало причиною багатьох страйків у 20-х роках. Згодом виступи робітників набрали такої сили, що властям довелося йти не лише на економічні, але й на деякі політичні поступки. Зокрема, у Здолбунові в 1925 році дозволили відкрити книгарню «Відбудова», яка мала у продажу твори прогресивних письменників.

1 січня 1925 року повітовий центр перенесено з Острога у Здолбунів, через що Острозький повіт перейменовано у Здолбунівський[5]. А 8 липня того ж року місто було розширено за рахунок вилучення зі складу сільської гміни Здовбиця села Здолбунів і всієї площі фільварку Здолбунів та включення їх до міської гміни Здолбунів[6].

На західноукраїнських землях уряд Польщі проводив політику спольщення українців. У школах Здолбунова навчання здійснювалося переважно польською мовою. У 19281929 роках у місті працювали гімназія, дві семикласні, три чотирикласні, дві початкові та реміснича школи. Плата за навчання була великою, зокрема в гімназії — 30 злотих на місяць.

У складі СРСР[ред. | ред. код]

У вересні 1939 року західноукраїнські землі увійшли до складу СРСР. У межах радянського адміністративно-територіального поділу Здолбунів стає районним центром Рівненської області. У місті починаються «соціалістичні перетворення», масові арешти української інтелігенції.

Друга світова війна[ред. | ред. код]

У 1941 місто займають війська Третього Рейху.

Під час німецької окупації в місті продовжує діяти українське націоналістичне підпілля.

2 лютого 1944 року до міста знову входить Радянська армія. За час війни нацисти зруйнували цементний завод, міську електростанцію, спалили залізничний вокзал, а також значну кількість житлових будинків та інших будівель. За роки німецької окупації гітлерівці розстріляли 6 тисяч мешканців міста та інших громадян. Місцем розправи були обрані кар'єри цементного заводу. Тут гітлерівці стратили 4300 осіб, серед яких все єврейське населення міста (врятувалося близько 25 осіб), а в селі Старомильську біля цвинтаря — 1700 осіб.

Радянський період[ред. | ред. код]

Здолбунівський цементний завод

У післявоєнний період Здолбунів відбудовувався і розвивався на засадах соціалістичної економіки, комплексно, відповідно до свого статусу районного центру Рівненської області. Будуються цементно-шиферний комбінат, мікрорайон цементників Ново-Здолбунів[7][8], будівельні, пластмасовий та авторемонтний заводи, «Укрцемремонт», побутові підприємства; відкриваються нові школи, лікарні, культурно-освітні заклади.

Відновлення незалежності[ред. | ред. код]

У 2011 році було вікрито Здолбунівський районний історико-краєзнавчий музей, який знаходиться в старій частині міста. Більшість експонатів музею були знайдені або подаровані жителями Здолбунівщини. Сама будівля є історичною пам'яткою міста, у ній відбувалися різні події, а одні з найстрашніших за часів НКВС.

21 жовтня 2012 у Здолбунові урочисто відкрито перше на Рівненщині погруддя Степанові Бандері.[9]

У місті діє в основному будівельна, металообробна та харчова промисловість.

Населення[ред. | ред. код]

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[10]:

Мова Відсоток
українська 94,50 %
російська 5,05 %
білоруська 0,15 %
молдовська 0,08 %
польська 0,07 %
угорська 0,02 %
словацька 0,01 %
німецька 0,01 %
вірменська 0,01 %

Економіка[ред. | ред. код]

24 травня 2019 року у місті відбулося офіційне відкриття заводу з виробництва машин для скошування сільськогосподарських культур «МААНС».[11]

Здолбунів — місто залізничників[ред. | ред. код]

Станція Здолбунів — це важливий залізничний вузол Західної України.

У Здолбунові знаходиться моторвагонне депо, де ремонтують всі зміннострумові електропоїзди Львівської залізниці та частину дизель-потягів. Тут же обслуговують запущений у липні 2017 року поїзд Здолбунів — Ковель — Холм.

2007 року капітально, за новітніми стандартами оновлено залізничний вокзал міста.

Багато мешканців Рівного сідають тут на потяги, які не заходять в саме Рівне.

Освіта[ред. | ред. код]

Здолбунів — місто молоді[ред. | ред. код]

Здолбунів є осередком багатьох молодіжних та громадських організацій, таких як: YMCA, Мультикультурна Україна, Пласт, Футбольний клуб «Академіка» тощо.

У місті діє команда з американського футболу «Здолбунівські Орли», які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних чемпіонатах і турнірах.

Відомі люди[ред. | ред. код]

Народилися[ред. | ред. код]

Мешканці Здолбунова[ред. | ред. код]

Гості міста[ред. | ред. код]

Свого часу в місті перебували Леся Українка, Улас Самчук, Олександр Довженко, Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко, Петро Порошенко.

Телекомунікації[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lipca 1925 r. o zmianie granic gminy miejskiej Zdołbunów w powiecie zdołbunowskim
 2. Державна Служба Статистики України. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2020 року
 3. а б в Здолбунів Рівненська область, Здолбунівський район [недоступне посилання з липня 2019]
 4. Томін Ю., Романишин Ю., Коритко Р., Паращак І. Перша колія: до 150-річчя Львівської залізниці. — Львів : ТзОВ «Західноукраїнський Консалтинговий Центр» (ЗУКЦ), 2011. — С. 155. — ISBN 978-617-655-000-6.
 5. Dz.U. 1924 nr 68 poz. 655
 6. Dz.U. 1925 nr 98 poz. 689
 7. Волинь-Цемент. www.dyckerhoff.com.ua. Процитовано 2019-07-23. 
 8. Здолбунів, Здолбунівський район, Ровенська область (продовження) » Історія міст і сіл Української РСР (ru-RU). Процитовано 2019-07-23. 
 9. Блог Дмитра Світодара (uk). Архів оригіналу за 2016-03-28. Процитовано 2013-07-23. 
 10. Розподіл населення за рідною мовою, Рівненська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 28 грудня 2018. 
 11. У Здолбунові офіційно запустили машинобудівний завод. https://zdolbunivcity.net/. Здолбунів.City. Процитовано 27 травня 2019. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]