Очікує на перевірку

Здолбунів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Здолбунів
Герб Здолбунова Прапор Здолбунова
Костел Петра і Павла РКЦ в Здолбунові
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон  Рівненська область
Район Рівненський район
Громада Здолбунівська міська громада
Засноване
Перша згадка 1497 року
Статус міста від 1903[1] року
Населення 25 044 [2]
 - повне 25 044 [2]
Агломерація Рівненська агломерація
Площа 12,49 км²[3]
Густота населення 2 005 осіб/км²
Поштові індекси 35700—35706
Телефонний код +380-36522
Координати 50°30′34″ пн. ш. 26°15′35″ сх. д. / 50.50944° пн. ш. 26.25972° сх. д. / 50.50944; 26.25972Координати: 50°30′34″ пн. ш. 26°15′35″ сх. д. / 50.50944° пн. ш. 26.25972° сх. д. / 50.50944; 26.25972
Висота над рівнем моря 191 м
Водойма р. Устя
Назва мешканців здолбунів'я́нин, здолбунів'я́нка, здолбунів'я́ни
Міста-побратими США Маршалтаун
День міста друга неділя вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Здолбунів
До обл./респ. центру
 - залізницею 12 км[3]
 - автошляхами 12 км[3]
Міська влада
Адреса 35700, Рівненська обл., Рівненський р-н, м. Здолбунів, вул. Грушевського, 14

CMNS: Здолбунів у Вікісховищі

Мапа
Здолбунів. Карта розташування: Україна
Здолбунів
Здолбунів
Мапа

Здолбу́нів — місто в Україні, адміністративний центр Здолбунівської міської громади Рівненського району Рівненської області. До 17 липня 2020 року, колишній адміністративний центр Здолбунівського району. В Здолбунові знаходиться важливий транспортний вузол Західної України.

Географія

[ред. | ред. код]

Місто Здолбунів розташоване за 12 км на південь від обласного центру. Через місто пролягає автошлях національного значення Н25 (Старокостянтинів — Острог — Здолбунів — Рівне — Сарни) та далі на Житковичі (Білорусь). В місті розташований важливий залізничний вузол Західної Українистанція Здолбунів.

Назва

[ред. | ред. код]

Існує декілька версій походження назви «Здолбунів»:

Перша версія: Стародавня назва селища «Долбунів» походить від слова «дов(л)бати». Це пояснюється наявністю на околицях поселення крейдяних копалень, з яких місцеві жителі «довбали» крейду і при запитанні: — Звідки ви? — чули відповідь: — З Дов(л)бунова. На цій підставі й закріпилася назва поселення як Здолбунів.

Друга версія: Назва міста пов'язана зі старослов'янським племенем дулібів (долобів), яке було основним населенням наших земель у VI—Х століттях. Можливо, саме так у назві Здолбунів (Долбунів) трансформувалася пам'ять про дулібів, про що свідчить багато праць вчених про колишні назви селищ слов'ян, у яких закінчення «-ов» (в українському правописі «-ів») означає, що селище назване на честь когось.

Інші версії є малоймовірними.

Міські символи

[ред. | ред. код]

Відроджуючи минулі традиції та з нагоди відзначення 500-річчя міста, рішенням Здолбунівської міської ради у 1997 році затверджено сучасні міські символи Здолбунова (автор проєктів — Юрій Терлецький).

Герб: у червоному полі щита перехрещені срібні кайло, молоток та залізничний ключ; щит увінчує срібна міська корона.

Прапор: квадратне червоне полотнище, у центрі якого розміщено перехрещені білі кайло, молоток та ключ.

Елементи герба символізують: кайло — назву міста, молоток і залізничний ключ — будівельну та залізничну галузі промисловості. Червона та срібна барви вказують на знаходження Здолбунова на Волині.

Історія

[ред. | ред. код]

До першої згадки

[ред. | ред. код]

На території Здолбунова виявлені поселення доби ранньої бронзи, а на околиці — ранньослов'янський могильник зарубинецької культури.

Перша згадка, часи Київської Русі, Великого князівства Литовського

[ред. | ред. код]

Уперше назва поселення Здолбунів (Долбунів) згадується 1497 року в акті, за яким великий князь Литовський Олександр дарував князеві Костянтину Острозькому разом з іншими поселеннями і село Долбунів. Назва Здолбунів відома з 1629 року.

З утворенням Київської держави землі дулібів у Х столітті входять до її складу. Пізніше, під час занепаду держави, землі Волині1199 року) входять до Галицько-Волинського князівства, яке від нападів татаро-монгольських орд поступово втрачає свою силу і підпадає під владу Литви.

У складі Речі Посполитої, Хмельниччина

[ред. | ред. код]

Після Люблінської унії 1569 року Здолбунів потрапив під владу Речі Посполитої. Село входило до Луцького повіту. 1570 року в ньому налічувалося 9 димів. Населення займалось переважно рільництвом. Саме на той час в Здолбунові почала формуватися єврейська громада. У 1618 і 1619 роках воно дуже потерпіло від нападів татарських орд. У роки Визвольної війни українського народу 16481654 років в районі Здолбунова відбувалися селянські виступи проти місцевих феодалів. У 1651 році на околицях Здолбунова, неподалік села Тайкури, розташовувався штаб війська Богдана Хмельницького, козаки якого вели бої з поляками. Тоді ж відбулися перші єврейські погроми, що були вчинені козаками.

Другий поділ Польщі, анексія Російською імперією

[ред. | ред. код]

У 17931795 роках Правобережна Україна, внаслідок Другого поділу Польщі та анексії, тимчасово входила до складу Російської імперії. У цей час Здолбунів належав до Волинського намісництва, а згодом — до Волинської губернії. 1798 року в селі налічувався 51 двір, проживало 276 чоловік, у тому числі 167 кріпаків. У 1821 році князь Себастьян Любомирський, дідич Здолбунова, продав його купцям Кружиніним. Вони розширили господарство маєтку, збудували млин. За реформою 1861 року для селян Здолбунова було виділено 489 десятин землі, у середньому по 11 десятин орної землі на двір. Земля обійшлася їм вдвічі дорожче, ніж коштувала.

Скасування кріпацтва прискорило розвиток капіталістичних відносин у Здолбунові. У червні 1873 року закінчено будівництво Ковельської залізниці Київ — Берестя, яка пролягла через місто. Згодом місто отримало сполучення з Радивиловом і Сарнами, побудовано залізничну станцію Здолбунів та паровозне депо. У ці роки було визначено високі якості здолбунівської крейди і можливість її використання як основної сировини для виробництва цементу. На це звернули увагу австрійські піддані брати Єлінеки, чехи за національністю, які заснували цементне виробництво у 1877 році. У 1884 році побудовано невеликий цементний завод Едмонда Францевича Єлінека, на якому у 1886 році працювало 19 робочих[4]. Устаткування цього підприємства складалося з п'яти жорен кінської тяги, такої кількості печей опалювання (ковпаків) та складу для сушіння коржів із глини і крейди. Усі процеси виконувалися вручну. За добу тут виробляли 20—25 бочок цементу. Для залучення додаткових коштів власники заводу створили у 1889 році компанію «Єлінек і Ко», яка забезпечила розширення заводу, обладнала його досконалішими механізмами. Випуск цементу досяг 90 тонн на добу. У 1898 році було засновано Акційне товариство портланд-цементу "Волинь", після чого значно зросла кількість робітників. Наприкінці 1890-х років на Здолбунівському цементному заводі працювало 200 робітників[5]. У 1889 році засновано ливарно-механічний завод.

Почала розвиватися торгівля. У селі працювали крамниці, трактири, маленькі майстерні, відбувалися ярмарки. За даними перепису 1897 року в Здолбунові проживало 4692 особи. Здолбунівський цементний завод у 1910 році придбало акціонерне товариство «Волинь», яке незабаром його було реконструйовано. Чисельність робітників на заводі зросла до 300 чоловік. Крім цементного заводу та залізничної станції, у ці роки в Здолбунові працювали приватні паркетна фабрика, ливарно-механічний завод та 2 млини. Але це були підприємства напівкустарного типу з незначною кількістю робітників.

У 1877 році в Здолбунові відкрите однокласне залізничне училище. Навчання в ньому здійснювалось за рахунок управління Південно-Західної залізниці. У 1886 році училище реорганізували у двокласне. 1884 року в громадському будинку відкрили двокласну школу. На утримання школи, у якій навчалися 25 хлопчиків і 2 дівчинки, громада виділяла 137 карбованців на рік. У 1905 році почала працювати церковнопарафіяльна школа, а 1907 року відкрився громадський клуб.

У 1903 році Здолбунів віднесено до категорії позаштатних міст. На центральній вулиці, що йшла від вокзалу, був прокладений тротуар, встановлено газове освітлення. За даними на 1912 рік, на цементному заводі працювала лікарня. У 1910 році розпочинається будівництво церкви Святої Катерини та вищого залізничного училища. У 19081911 роках у місті налічувалося до 10 тис. жителів.

У роки Першої світової війни на території Волинської губернії проходив Південно-Західний фронт.

Відкриття чеської школи у Здолбунові (12.11.1917)

За часів Української революції (1917—1921) місто було ареною боротьби різних політичних сил: австро-німецької військової адміністрації, Центральної Ради УНР, Гетьманщини, Директорії УНР, Ради робітничих та солдатських депутатів. У місті розташовувався штаб армії УНР, на чолі з Симоном Петлюрою.

12 листопада 1917 року урочисто відкрита чеська школа (сучасна Здолбунівська гімназія).

У 1919 році місто стало центром спроби антипетлюрівського перевороту генерала-хорунжого Володимира Оскілка.

Пам'ятник Уласу Самчуку у Здолбунові

Після підписання Варшавського договору 1920 представниками Польщі та Української Народної Республіки, які розроблялись таємно від уряду УНР й польського сейму, та Ризького миру 1921 урядами більшовицької Росії та її сателіта УСРР і Польщі землі Західної України відійшли до Польщі. У період польської адміністрації (19201939) Здолбунів залишався типовим провінційним містечком. Спочатку він входив до складу Острозького повіту, у 1924 році став повітовим центром Волинського воєводства.

У 1920-ті роки Здолбунів, як всі західноукраїнські міста, переживав економічний занепад. Зовсім не працювали цементний завод та інші підприємства. Політика польського великодержавного шовінізму ще більше погіршила становище простого люду. Так, у 1921 році за наказом влади було проведене масове звільнення робітників української національності. Зокрема, у Рівному і Здолбунові позбулися роботи близько 80 % залізничників-українців (інкримінували недбалість під час евакуації поляків[6]). Важке соціальне й економічне становище робітників стало причиною багатьох страйків у 20-х роках. Згодом виступи робітників набрали такої сили, що властям довелося йти не лише на економічні, але й на деякі політичні поступки. Зокрема, у Здолбунові у 1925 році дозволили відкрити книгарню «Відбудова», яка мала у продажу твори прогресивних письменників.

1 січня 1925 року повітовий центр перенесено з Острога у Здолбунів, через що Острозький повіт перейменовано у Здолбунівський повіт[7]. 8 липня того ж року місто було розширено за рахунок вилучення зі складу сільської гміни Здовбиця села Здолбунів і всієї площі фільварку Здолбунів та включення їх до міської гміни Здолбунів[8].

На західноукраїнських землях уряд Польщі проводив політику спольщення українців. У школах Здолбунова навчання здійснювалося переважно польською мовою. У 19281929 роках у місті працювали гімназія, дві семикласні, три чотирикласні, дві початкові та реміснича школи. Плата за навчання була великою, зокрема в гімназії — 30 злотих на місяць.

У складі СРСР

[ред. | ред. код]

У вересні 1939 року західноукраїнські землі увійшли до складу СРСР. У межах радянського адміністративно-територіального поділу Здолбунів стає районним центром Рівненської області. У місті починаються «соціалістичні перетворення», масові арешти української інтелігенції.

З 20 січня 1940 року місто отримало статус адміністративного центру Здолбунівського району.

У 1941 році місто було тимчасово окуповане військами Третього Рейху. Під час німецької окупації в місті продовжувало діяти українське націоналістичне підпілля.

2 лютого 1944 року місто перейшло під контроль Радянської армії. За час війни нацисти зруйнували цементний завод, міську електростанцію, спалили залізничний вокзал, а також значну кількість житлових будинків та інших будівель. За роки німецької окупації гітлерівці розстріляли 6 тисяч мешканців міста та інших громадян. Місцем розправи були обрані кар'єри цементного заводу. Тут гітлерівці стратили 4300 осіб, серед яких все єврейське населення міста (врятувалося близько 25 осіб), а біля цвинтаря села Старомильськ — 1700 осіб.

Радянський період

[ред. | ред. код]

У післявоєнний період Здолбунів відбудовувався і розвивався на засадах соціалістичної економіки, комплексно, відповідно до свого статусу районного центру Рівненської області. Будуються цементно-шиферний комбінат, мікрорайон цементників Ново-Здолбунів[9][10], будівельні, пластмасовий та авторемонтний заводи, «Укрцемремонт», побутові підприємства; відкриваються нові школи, лікарні, культурно-освітні заклади.

У Незалежній Україні

[ред. | ред. код]
Краєвид Здолбунова

У 2011 році було відкрито Здолбунівський краєзнавчий музей, який знаходиться в старій частині міста. Більшість експонатів музею були знайдені або подаровані жителями Здолбунівщини. Сама будівля є історичною пам'яткою міста, у ній відбувалися різні події, а одні з найстрашніших за часів НКВС.

21 жовтня 2012 року в Здолбунові урочисто відкрито перше на Рівненщині погруддя Степанові Бандері[11].

12 червня 2020 року, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 722-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Рівненської області», утворена Здолбунівська міська громада.

17 липня 2020 року, в результаті адміністративно-територіальної реформи та ліквідації Здолбунівського району, місто увійшло до складу Рівненського району[12].

Населення

[ред. | ред. код]

Національний склад

[ред. | ред. код]

Розподіл населення за національністю за даними перепису 2001 року[13]:[14]

Національність Відсоток
українці 92,83 %
росіяни 5,57 %
інші/не вказали 1,60 %

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[15][16]:

Мова Відсоток
українська 94,50 %
російська 5,05 %
інші/не вказали 0,45 %

Економіка

[ред. | ред. код]
Здолбунівський цементний завод

У місті діє переважно будівельна, металообробна та харчова промисловість. Найбільші підприємства міста: залізобетонних виробів, авторемонтний, цементний, асфальтний заводи, завод продтоварів та інші, підприємства залізничного транспорту.

24 травня 2019 року в місті відбулося офіційне відкриття заводу з виробництва машин для скошування сільськогосподарських культур «МААНС»[17].

Транспорт

[ред. | ред. код]
Вокзал станції Здолбунів

Станція Здолбунів — це важливий залізничний вузол Західної України. У Здолбунові знаходиться моторвагонне депо, де ремонтують зміннострумові приміські електропоїзди та частину дизель-поїздів Львівської залізниці. Тут же обслуговувався запущений у липні 2017 року поїзд Здолбунів — Ковель — Холм.

У 2007 році капітально, за новітніми стандартами оновлено залізничний вокзал міста. Чимало мешканців міста Здолбунова та Рівного мають можливість скористатися пасажирськими поїздами далекого сполучення, які не заходять в саме Рівне.

Освіта

[ред. | ред. код]
  • Здолбунівська ЗОШ І–ІІІ ступенів № 1
  • Здолбунівська ЗОШ І–ІІІ ступенів № 3
  • Здолбунівська ЗОШ І–ІІІ ступенів № 4
  • Здолбунівська ЗОШ І–ІІІ ступенів № 5
  • Здолбунівська гімназія
  • Здолбунівська ЗОШ I—III ступенів №6
  • Здолбунівська ЗОШ І–ІІ ступенів № 7

Спорт

[ред. | ред. код]

У місті діє команда з американського футболу «Здолбунівські Орли», які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних чемпіонатах і турнірах, Футбольний клуб «Академіка».

Місто-побратим

[ред. | ред. код]

Релігія

[ред. | ред. код]
Докладніше: Храми Здолбунова
Костел Святих Петра і Павла
Катерининська церква
  • Успенський Собор ПЦУ
  • Храм св. апп. Петра і Павла ПЦУ
  • Церква Казанської Божої Матері УПЦ (МП)[19]
  • Катерининська церква УПЦ (МП)[20]
  • Церква Святого апостола Петра І Павла УГКЦ
  • Костел Петра і Павла РКЦ
  • Християн віри євангельської (п'ятидесятники)
  • Церква ЄХБ «Світло Євангелії»
  • Церква християн віри євангельської
  • Церква ЄХБ Гевсеманія

Особистості

[ред. | ред. код]
Юрій Нагулко
Леонід Маслов

Уродженці:

Мешканці Здолбунова:

Перебували в місті: Свого часу в місті перебували Леся Українка, Улас Самчук, Олександр Довженко, Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко, Петро Порошенко.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lipca 1925 r. o zmianie granic gminy miejskiej Zdołbunów w powiecie zdołbunowskim (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 2 лютого 2020. Процитовано 2 лютого 2020.
  2. http://db.ukrcensus.gov.ua/PXWEB2007/ukr/publ_new1/2022/zb_Сhuselnist.pdf
  3. а б в Здолбунів Рівненська область, Здолбунівський район [недоступне посилання з липня 2019]
  4. Указатель фабрик и заводов европейской России и Царства Польского: Материалы для фабрично–заводской статистики. (сост. П. А. Орлов). (изд. 2-е, испр. и доп.). — СПб, 1887
  5. Список фабрик и заводов России, 1910 г. — Москва, С.–Петербург, Варшава: т. д. «Л. и Є. Метцль и Ко» «Центральная контора обїявлений», 1910, С. 407
  6. Томін Ю., Романишин Ю., Коритко Р., Паращак І. Перша колія: до 150-річчя Львівської залізниці. — Львів : ТзОВ «Західноукраїнський Консалтинговий Центр» (ЗУКЦ), 2011. — С. 155. — ISBN 978-617-655-000-6
  7. Dz.U. 1924 nr 68 poz. 655. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 3 жовтня 2016.
  8. Dz.U. 1925 nr 98 poz. 689. Архів оригіналу за 13 жовтня 2016. Процитовано 3 жовтня 2016.
  9. Волинь-Цемент. www.dyckerhoff.com.ua. Архів оригіналу за 23 липня 2019. Процитовано 23 липня 2019.
  10. Здолбунів, Здолбунівський район, Ровенська область (продовження)». Історія міст і сіл Української РСР (ru-RU) . Процитовано 23 липня 2019.
  11. Блог Дмитра Світодара (укр.). Архів оригіналу за 28 березня 2016. Процитовано 23 липня 2013.
  12. Постанова Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»
  13. Національний склад міст України за переписом 2001 року — datatowel.in.ua
  14. Розподіл населення за рідною мовою, Рівненська область (у % до загальної чисельності населення)  - регіон, рік, вказали в якості рідної мови. Банк даних Державної служби статистики України. Архів оригіналу за 31 липня 2014. Процитовано 28 грудня 2018.
  15. Рідна мова населення міст України за переписом 2001 року — datatowel.in.ua
  16. Рідні мови в об'єднаних територіальних громадах України — Український центр суспільних даних
  17. У Здолбунові офіційно запустили машинобудівний завод. https://zdolbunivcity.net/. Здолбунів.City. Архів оригіналу за 26 травня 2019. Процитовано 27 травня 2019.
  18. Здолбунів, Рівненська область, та Маршалтаун, штат Айова, стали містами-побратимами. decentralization.gov.ua. Процитовано 14 липня 2023.
  19. У громаді біля Рівного прийняли рішення щодо землі і храмів УПЦ (МП)
  20. На Здолбунівщині заборонили Московський патріархат

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]