Хобултова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Хобултова
Країна Україна Україна
Область Волинська область
Район/міськрада Володимир-Волинський
Громада Зимнівська сільська громада
Код КОАТУУ 0720586601
Основні дані
Перша згадка 1509 р.
Населення 731
Площа 3,135 км²
Поштовий індекс 44760
Телефонний код +380 3342
Географічні дані
Географічні координати 50°48′53″ пн. ш. 24°27′29″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
220 м
Водойми річка Риловиця
Місцева влада
Адреса ради 44760, Волинська обл., Володимир-Волинський р-н, с.Хобултова, вул.Шевченка, 9, тел. 99-41-05
Карта
Хобултова. Карта розташування: Україна
Хобултова
Хобултова
Хобултова. Карта розташування: Волинська область
Хобултова
Хобултова
Мапа

Хобултова у Вікісховищі?

Хобултова́ (Хобултів, Хоболці) — село в Україні, у Володимир-Волинському районі Волинської області.

Населення становить 731 осіб.

Географія[ред. | ред. код]

Село розташоване між річкою Риловиця та автошляхом Н22.

Історія[ред. | ред. код]

Пам'ятник воїнам-визволителям 1965 р.
Могила братська радянських воїнів

Територія села була заселена ще в давні часи. Про це свідчать археологічні знахідки на ґрунтах села в урочищі Корчунок знайдено залізну булаву, черепки посуду з періоду мандрівки народів — меч, нараменники, знаряддя праці, посуд доби бронзи (III тисячоліття до н. е.). В урочищі Бегета в грабовому лісі є декілька курганів про що писав Цинкаловський О. М.[1]

Вперше Хобултова згадується в історичних документах 1509 року.[2]

А вже у 1518 році польський король Сигізмунд І надає володимирському зем'янину Костянтину Івановичу Хобултівському, якому в той час належало село, грамоту на право стягати мито з проїжджих купців. На 1545 рік, згідно з люстрацією володимирського замку, Хобултова була власністю панів Костюшковичів. Останні також стягували мита з купців, але робили це самовільно, не маючи грамоти від короля. У 1570 році в маєтку Костюшковичів, яким належали, крім Хобултови, села Люботин та Яковичі, було 60 димів, 20 городників і 6 боярських дворів. Населення займалося хліборобством, було кілька ремісників.

Справжнім лихом для селян були усобиці феодалів, збройні наїзди на сусідні маєтки. Такі наїзди Костюшковичів стали особливо частими в кінці XVI і в першій половині XVII століття. Пограбоване майно вони перевозили до свого маєтку. Але одночасно й інші феодали чинили збройні наскоки на Хобултову, під час яких знищували межові знаки, розорювали і грабували господарства селян. Посилення кріпосницького гніту і наїзди викликали численні втечі селян. Тому Хобултова майже не зростала — в 1628 році тут було всього 45 димів.

У 1906 році село Микулицької волості Володимир-Волинського повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 10 верст, від волості 5. Дворів 51, мешканців 493[3].


Повстання Хмельницького[ред. | ред. код]

Коли звістка про перемоги козацького війська на чолі з Богданом Хмельницьким у 1648 році дійшла до Волині, на боротьбу з шляхтою повстали і українські селяни Володимирського повіту, в тому числі і мешканці Хобултови.

Посиленню визвольного руху на Волині сприяли козацькі загони, які Богдан Хмельницький відрядив до Володимирського повіту. Частина жителів приєдналася до них. У вересні-жовтні 1648 року всією Волинню, у тому числі і Хобултовою, оволоділи повсталі селяни і козацькі війська. Але після укладення Зборівської угоди 1649 року до села знову повернулася шляхта і жорстоко розправилася з повстанцями. Посилився соціальний і національний гніт. Селян примушували відбувати щоденну панщину. Багато хобултовців відступили разом з козацькими загонами Хмельницького за Дніпро і там оселились.

Після третього поділу Польщі в 1795 році Хобултова, як і вся Західна Волинь, ввійшла до складу Російської Імперії. На той час у селі налічувалося 46 дворів і 209 жителів.

У складі Російської Імперії[ред. | ред. код]

Збільшення населення (у 1905 році в Хобултові налічувалося 493 жителі) і пов'язане з цим безперервне дрібнення селянських господарств поглиблювали майнову нерівність.

Незліченних страждань населенню Хобултови завдала перша світова війна 1914 –1918 рр. 60% працездатних чоловіків віком від 21 до 50 років мобілізували. Це поставило селянські господарства в скрутне становище — відчувалася нестача робочої сили. З наближенням фронту переважна більшість населення евакуювалася в східну частину України і в Росію. У травні 1915 року, коли царська армія, зазнавши поразки, відступила на схід, Хобултову, як і всю Західну Волинь, зайняли австро-німецькі війська.

Наприкінці 1918 року австро-німецькі загарбники залишили село, на зміну їм прийшла Армія УНР. В травні 1919 року в село прийшла польська армія. В серпні 1920 року Червона армія захопила Хобултову.

За Ризьким мирним договором село в складі Західної України відійшло до Польщі. У 1921 році за даними перепису населення в Хобултові та фільварку жило 689 чоловік, у тому числі 339 українців, 290 поляків.

У складі СРСР[ред. | ред. код]

19 вересня 1939 року Хобултова перейшла до СРСР згідно з пактом Молотова-Рібентропа

Вже 24 червня 1941 року Хобултову окупували німецько-фашистські загарбники.

Поряд з селом проходила залізниця Володимир-Волинський-Війниця, яка була повністю зруйнована в 1943 році УПА. В 1943 році відбулося кілька нападів поляків і німців, які приходили з пляцувок Володимирівка та Фалемичі. Перший напад було вчинено 12 липня 1943 р., у цей самий день, що і на Писареву Волю, але з іншої пляцувки і з іншої сторони міста Володимира-Волинського. В цей день було вбито 10 чоловік. Всього в селі Хобултова від кількаразових нападів поляків загинуло 42 людини. З 40 дворів, які були на 1940 рік у селі , 26 були спалені німецькими військами.

17 липня 1944 року частини 1-го Українського фронту підійшли до Хобултової і зав'язали бій з гітлерівськими військами на околиці села поблизу Фалемичівської дачі. 18 липня 1944 року німці відступили. Почалася відбудова села на основі комуністичних принципів.

Незалежна Україна[ред. | ред. код]

З моменту проголошення незалежності України село входить до Волинської області, Володимир-Волинського району.

30 червня 2019 року у селі відбувалося святкування в честь 510-річчя від першої згадки про Хобултову.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]