9-та армія (Третій Рейх)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
9-та армія
9. Armee
На службі 15 травня 1940 — 8 травня 1945
Країна Третій Рейх Третій Рейх
Належність Вермахт Вермахт
Вид Сухопутні війська Німеччини Сухопутні війська
Чисельність польова армія
У складі Група армій «A»
Група армій «B»
Група армій «Центр»
Група армій «Вісла»
Війни/битви

Друга світова війна
Західний фронт

Східний фронт

Командування
Визначні
командувачі
генерал-полковник Йоганес Бласковіц
генерал-полковник Вальтер Модель
Знаки розрізнення
Емблема армії

9-та а́рмія (нім. 9. Armee) — польова армія Вермахту в роки Другої світової війни.

Історія[ред. | ред. код]

9-та польова армія (9. Armee) була сформована 15 травня 1940 року на базі корпусного командування «Схід» (нім. Oberbefehlshabers Ost). Частини армії були введені в битву в ході Французької кампанії у складі групи армій «А» (нім. Heeresgruppe A). Вони брали участь у боях у Люксембурзі, Бельгії і Північній Франції, форсували річки Сомма, Марна, Сена, Луара, вийшли в центральні райони Франції. Після закінчення кампанії з'єднання армії виконували охоронні функції на території Бельгії і Північної Франції.

З 18 квітня 1941 року почалося перекидання армії до східного кордону.

22 червня 1941 року частини 9-ї армії перейшли в наступ на території СРСР у складі групи армій «Центр» (нім. Heeresgruppe Mitte), брали участь в оточенні і ліквідації угрупування Червоної Армії в Білорусі. Надалі, в ході боїв у районі Смоленську, частини армії знаходилися на північному фланзі угрупування, вийшли до Великих Лук, Невелю і річці Межа, де зайняли оборону. На початку жовтня 1941 року з'єднання армії перейшли в наступ на московському напрямку, брали участь в оточенні угрупування радянських військ під Вязьмою, в боях за Гжатськ і Калінін. 3-тя танкова група Вермахту, що знаходилася в оперативному підпорядкуванні 9-ї армії, наступаючи через Волоколамськ, Клин і Солнечногорськ, вийшла до Яхрома і Дмітрова, де була зупинена. Подальше просування з'єднань 9-ї армії і підлеглих їй частин було зупинено і вони перейшли до оборони.

У грудні 1941 року під ударами військ Калінінського і Західного фронтів 9-та армія була вимушена відступити з раніше зайнятих позицій, та в подальшому відкинута в район Ржева, Сичовки, Гжатська, зайняла оборону в «мішку», що сформувався, вела бої в районах Ржева, Великих Лук. У ході тривалих і кровопролитних боїв протягом 1942 року — весни 1943 роки частини армії поступово відступали із зайнятих позицій, а навесні 1943 роки були виведені з них і виявилися в районі Орла.

У ході боїв влітку і восени 1943 роки вони програли військам Центрального, Брянського і Західного фронтів і були відкинуті на територію Білорусі за Дніпро.

Не зумівши тривало протриматися на даних позиціях вони відступили в район Бобруйська, де зайняли оборонні позиції. У ході стратегічного наступу Червоної Армії в Білорусі в 1944 році 9-та армія була розгромлена, багато її частин потрапили в оточення, а ті, що залишилися відкинуті в район Варшави і за Віслу, де вели бої з радянськими військами, що зайняли плацдарми на західному березі річки.

На початку 1945 року в ході оборонних боїв з'єднання 9-ї армії відступили за Одер, не зуміли запобігти захвату плацдармів на його лівому березі частямі Червоній Армії, залишили Кюстрін. У квітні — травні 1945 року на частини 9-ї армії ліг основний тягар оборонних боїв у Берліні, де вона і капітулювала.

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Beevor, Antony. Berlin: The Downfall 1945, Penguin Books, 2002, ISBN 0-670-88695-5.
  • Tessin, Georg Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS 1939—1945, Volume 3, Biblio Verlag, 1974, ISBN 3-7648-0942-6.
  • Niklas Zetterling and Anders Frankson: Kursk 1943. Frank Cass, 2000. ISBN 0-7146-5052-8