9-та армія (Третій Рейх)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
9-та армія
9. Armee
Bundesarchiv Bild 101I-219-0562A-06, Russland, Kolonne mit Panzer III.jpg
Колона танків Panzer III перед початком операції «Цитадель». Червень 1943
На службі 15 травня 1940 — 8 травня 1945
Країна Третій Рейх Третій Рейх
Належність Вермахт Вермахт
Вид Сухопутні війська Німеччини Сухопутні війська
Чисельність польова армія
Командування Група армій «A»
Група армій «B»
Група армій «Центр»
Група армій «Вісла»
Війни/битви Друга світова війна

Західний фронт

Східний фронт

Командири
Визначні
командири
генерал-полковник Йоганес Бласковіц
генерал-полковник Вальтер Модель
Відзнаки
Емблема армії Insignia of the German 9. Armee (Wehrmacht).svg

9-та а́рмія (нім. 9. Armee) — польова армія Вермахту в роки Другої світової війни.

Історія[ред. | ред. код]

9-та польова армія (9. Armee) була сформована 15 травня 1940 року на базі корпусного командування «Схід» (нім. Oberbefehlshabers Ost). Частини армії були введені в битву в ході Французької кампанії у складі групи армій «А» (нім. Heeresgruppe A). Вони брали участь у боях у Люксембурзі, Бельгії і Північній Франції, форсували річки Сомма, Марна, Сена, Луара, вийшли в центральні райони Франції. Після закінчення кампанії з'єднання армії виконували охоронні функції на території Бельгії і Північної Франції.

З 18 квітня 1941 року почалося перекидання армії до східного кордону.

22 червня 1941 року частини 9-ї армії перейшли в наступ на території СРСР у складі групи армій «Центр» (нім. Heeresgruppe Mitte), брали участь в оточенні і ліквідації угрупування Червоної Армії в Білорусі. Надалі, в ході боїв у районі Смоленську, частини армії знаходилися на північному фланзі угрупування, вийшли до Великих Лук, Невелю і річці Межа, де зайняли оборону. На початку жовтня 1941 року з'єднання армії перейшли в наступ на московському напрямку, брали участь в оточенні угрупування радянських військ під Вязьмою, в боях за Гжатськ і Калінін. 3-тя танкова група Вермахту, що знаходилася в оперативному підпорядкуванні 9-ї армії, наступаючи через Волоколамськ, Клин і Солнечногорськ, вийшла до Яхрома і Дмітрова, де була зупинена. Подальше просування з'єднань 9-ї армії і підлеглих їй частин було зупинено і вони перейшли до оборони.

У грудні 1941 року під ударами військ Калінінського і Західного фронтів 9-та армія була вимушена відступити з раніше зайнятих позицій, та в подальшому відкинута в район Ржева, Сичовки, Гжатська, зайняла оборону в «мішку», що сформувався, вела бої в районах Ржева, Великих Лук. У ході тривалих і кровопролитних боїв протягом 1942 року — весни 1943 роки частини армії поступово відступали із зайнятих позицій, а навесні 1943 роки були виведені з них і виявилися в районі Орла.

У ході боїв влітку і восени 1943 роки вони програли військам Центрального, Брянського і Західного фронтів і були відкинуті на територію Білорусі за Дніпро.

Не зумівши тривало протриматися на даних позиціях вони відступили в район Бобруйська, де зайняли оборонні позиції. У ході стратегічного наступу Червоної Армії в Білорусі в 1944 році 9-та армія була розгромлена, багато її частин потрапили в оточення, а ті, що залишилися відкинуті в район Варшави і за Віслу, де вели бої з радянськими військами, що зайняли плацдарми на західному березі річки.

На початку 1945 року в ході оборонних боїв з'єднання 9-ї армії відступили за Одер, не зуміли запобігти захвату плацдармів на його лівому березі частямі Червоній Армії, залишили Кюстрін. У квітні — травні 1945 року на частини 9-ї армії ліг основний тягар оборонних боїв у Берліні, де вона і капітулювала.

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Beevor, Antony. Berlin: The Downfall 1945, Penguin Books, 2002, ISBN 0-670-88695-5.
  • Tessin, Georg Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS 1939—1945, Volume 3, Biblio Verlag, 1974, ISBN 3-7648-0942-6.
  • Niklas Zetterling and Anders Frankson: Kursk 1943. Frank Cass, 2000. ISBN 0-7146-5052-8