Корпус (військова справа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Умовне позначення корпусу в НАТО

Ко́рпус (лат. corpus — «тіло, єдине ціле») — загальновійськове оперативно-тактичне з'єднання (об'єднання) військ постійного або тимчасового складу в збройних силах багатьох держав; у воєнний час діє як у складі армії, так і самостійно, безпосередньо підпорядковуючись фронту або групі армій.

До складу корпусу зазвичай входить 2-4 дивізії, посилені іншими частинами, таким чином особовий склад корпусу нараховує до 50 тисяч людей. Командиром корпусу є генерал-лейтенант.

Графічні позначки НАТО[1]
Дружній корпус

Ворожий корпус

Дружній повітряно-десантний
корпус

Дружній піхотний корпус

Ворожий танковий корпус

Історія

[ред. | ред. код]

З появою масових армій, коли збільшився просторовий розмах бойових дій й ускладнилося управління військовими формуваннями, виникли армійські корпуси. Вперше вони були запроваджені у французькій і німецькій арміях на початку XIX століття, як тимчасові з'єднання для виконання завдань на певній ділянці фронту тільки на період ведення бойових дій, і склад військ у них визначався обстановкою. В 1800 році постійні корпуси з'явилися в Рейнській армії Моро, в 1804—1805 корпуси створюються Наполеоном у французькій армії, а пізніше й в інших арміях.

Корпуси мали численний бойовий склад і різноманітне озброєння. Створення армійських корпусів обумовлювалося також необхідністю мати з'єднання, здатні вирішувати бойові завдання на самостійному операційному напрямку невеликої місткості. Корпус складається з декількох тактичних з'єднань, частин родів військ, спеціальних військ, органів управління та забезпечення.

До початку Першої світової війни армійські корпуси були в арміях майже всіх держав, складалися з 2-4 дивізій, корпусних частин і нараховували до 50 тисяч осіб.

Польща

[ред. | ред. код]

2-й армійський корпус був останнім корпусом Війська польського. Польща розформувала його 2014 року. Однак, у червні 2023 року було оголошення про відновлення корпусної структури та формування 2-го польського корпусу за зразком 5-го армійського корпусу США[2].

Україна

[ред. | ред. код]

Станом на 1992-1993 роки, в складі Збройних Силах України, існувало 6 армійських корпусів, в тому числі:

Станом на 2016 рік єдиним корпусом в Україні залишився Корпус резерву.[джерело?]

У березні 2023 року, під час російського повномасштабного вторгнення в Україну, Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний повідомив, що надана західна військова техніка надійде до трьох новостворених армійських корпусів. Передбачалось, що ці підрозділи мали бути основою анонсованого українського контрнаступу й що кожен із них матиме по 20 тисяч осіб, озброєних і навчених за стандартами НАТО та складатиметься з шести бригад[3]. Про існування безпосередньо 9-го та 10-го армійських корпусів відомо щонайменше з червня 2023 року,[4] обидва корпуси вели бойові дії в ході контрнаступу[5].

23 травня 2023 року було оголошено про створення Корпусу морської піхоти, куди мають увійти окремі бригади морської піхоти, окремі артилерійські бригади та підрозділи управління й забезпечення. На грудень 2023 корпус був на фінальному етапі формування[6].

У січні 2024 року стало відомо, що десантно-штурмові підрозділи об'єднано в корпусну структуру. До 7-го десантно-штурмового корпусу увійшли щонайменше 9 десантно-штурмових і аеромобільних бригад, один полк, артилерійська бригада та батальйон управління. На відміну від 9-го і 10-го армійських корпусів, цей корпус, імовірно, не має у складі повноцінних танкових підрозділів, натомість присутні окремі танкові роти[7].

Різновиди корпусів

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. NATO Joint Military Symbology
  2. Польща переходить на корпусну структуру збройних сил. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 30 липня 2023. Процитовано 28 січня 2024.
  3. Донбас.Реалії (8 березня 2023). ЗСУ готують контрнаступ: де він може бути та коли?. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 11 березня 2023. Процитовано 28 січня 2024.
  4. Президент України на Запоріжжі відвідав бригади. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 28 січня 2024. Процитовано 28 січня 2024.
  5. Hudson, John (4 серпня 2023). Ukraine’s offensive inches forward in search of a breakthrough. Washington Post (амер.). ISSN 0190-8286. Процитовано 28 січня 2024.
  6. Створення Корпусу морської піхоти ВМС ЗСУ знаходиться на фінальному етапі. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 29 грудня 2023. Процитовано 28 січня 2024.
  7. В Україні об'єднали десантно-штурмові підрозділи у корпусну структуру. Мілітарний (укр.). Архів оригіналу за 28 січня 2024. Процитовано 28 січня 2024.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Радянська військова енциклопедія. «К-22» —ЛИНЕЙНЫЙ» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 4. — С. 372. — ISBN 00101-236. (рос.)