Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 26 лютого 2024 року

1 312 119 статей українською

172 378 зареєстрованих дописувачів

3799 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Ірина Білик
Ірина Білик

«Фарби» — п'ятий студійний альбом української співачки Ірини Білик, що вийшов 1997 року на лейблі Nova Records. Двома найпопулярнішими композиціями з альбому стали «А я пливу» та «Одинокая», на які було знято відеокліпи. На підтримку альбому пройшов спільний всеукраїнський тур «Фарби неба», в якому окрім Білик брали участь Макс Фадєєв та Лінда. Лише в Україні було продано понад 1 млн примірників альбому. «Фарби» було визнано альбомом року, а «А я пливу» — найкращим відеокліпом року. З плином часу «Фарби» продовжують вважаються одним з найкращих альбомів незалежної України, а «А я пливу» та «Одинокая» входять до числа найвідоміших українських попхітів.

Вибране зображення

Молюск Amblychilepas platyactis, відкритий Макліном та Лілберном, 1986; довжина 2,4 см; Походження: Джеффріс-Бей, Південна Африка.

Вибраний список

У списку селищ міського типу України подано перелік усіх селищ міського типу, які існували на території УРСР і України з 1924 по 2024 роки.

Перші селища міського типу (смт) в УСРР з'явилися в 1924 році. У перших постановах вони називалися містечками, проте в 1925 році цю назву замінили на «селище міського типу». При цьому більшість містечок, які мали цей статус з часів Російської імперії, продовжували лишатися містечками до 1930-х років і вважалися сільськими населеними пунктами.

Першими населеними пунктами, які стали смт, були Бірзула (нині місто Подільськ) і Рибниця (нині в Молдові) Одеської губернії.

У 2023 році було прийнято закон 3285-IX, який передбачав, серед іншого, ліквідацію категорії селищ міського типу, і всі смт, яких тоді в Україні було 881, з 26 січня 2024 року стали селищами.

Поточні події

Російсько-українська війна (лютий); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли
Степан Хмара

26 лютого в історії

Логотип Дня спротиву окупації, розроблений кримськотатарським художником Рустемом Скібіним
Логотип Дня спротиву окупації, розроблений кримськотатарським художником Рустемом Скібіним
Сьогодні День кримського спротиву російській окупації
К. К. Штейбен. «Повернення Наполеона з Ельби». 1818
К. К. Штейбен. «Повернення Наполеона з Ельби». 1818
Європейські претензії в Африці станом на 1913 рік (див. легенду в інформації про файл)
Європейські претензії в Африці станом на 1913 рік (див. легенду в інформації про файл)

Народилися

Оноре Дом'є. Карикатура на Віктора Гюґо (1849)
Оноре Дом'є. Карикатура на Віктора Гюґо (1849)
Любомир Гузар (2010)
Любомир Гузар (2010)

Померли

Белізар та діти родини Фрей
Белізар та діти родини Фрей

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа