Фаріон Ірина Дмитрівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ірина Дмитрівна Фаріон
Фарион by Russianname.JPG
Народилася 29 квітня 1964(1964-04-29) (51 рік)
Львів, УРСР
Громадянство Україна Україна
Національність Українка
Діяльність політик
Alma mater Львівський державний університет ім. Івана Франка
Посада Народний депутат України (2012)
Партія КПРС (19881991)
ВО Свобода2005 року)
Конфесія Українська греко-католицька церква
Діти донька Софія
Сторінка в інтернеті Офіційна сторінка
Україна Народний депутат України
7-го скликання
ВО «Свобода» 12 грудня 2012

Іри́на Дми́трівна Фаріо́н (* 29 квітня 1964, Львів) — український мовознавець, політичний і громадський діяч. Член Політради ВО «Свобода», Народний депутат України сьомого скликання[1], голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.[2] Кандидат філологічних наук, доцент НУ «Львівська політехніка».

Життєпис

Виховувалась у родині бібліотекарки Ярослави Степанівни і заводського працівника Дмитра Івановича.

З раннього дитинства виявляла потяг до книг. Часто збирала сусідських дітей і розповідала їм філологічні та історичні цікавинки, які почитала.

Ірина не ходила у дитсадок, оскільки її мама працювала у бібліотеці за змінним графіком — у першу й другу зміни. Мешкали у Львові у власному будинку. До трирічного віку Іринка залишалася з бабусею по маминій лінії, а коли не стало мами, — за нею дивився дідусь.

Родина тісно спілкувалася з хрещеною мамою Марією. За словами матері, «з Іринкою всі любили залишатися, бо вона була така чемна, що ми навіть припустити не могли, що вона може щось „втнути“ не те»[3].

З вересня 1978 року — член ВЛКСМ. Протягом чотирьох років була членом комсомольського бюро групи.[4][5]

У 1980-і роки очолювала гурток загального мовознавства та марксистсько-ленінської естетики. Будучи членом факультетського «Клубу інтернаціональної дружби» (до цих клубів у СРСР масово добровільно-примусово записували старанних студентів), неодноразово проводила бесіди з іноземними громадянами з метою кращого вивчення ними російської мови.[4][5]

1987 року закінчила філологічний факультет Львівського державного університету ім. Івана Франка.

З березня 1987 року — кандидат у члени КПРС.[4][5]. Від квітня 1988 — член КПРС.[5][4][6]. Перебувала у складі партії 9 місяців, поки була вагітна.

1996 року захистила кандидатську дисертацію і здобула ступінь кандидата філологічних наук. Нині працює на посаді доцента кафедри української мови інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка».

Від 2005 є членом Всеукраїнського об'єднання «Свобода».

Квітень 2006 — кандидат у народні депутати України від ВО «Свобода», № 3 в списку. На час виборів: доцент кафедри української мови Національного університету «Львівська Політехніка», член ВО «Свобода». Вересень 2007 — кандидат у народні депутати України від ВО «Свобода», № 3 в списку.

На виборах до Львівської обласної ради 2006 року була обрана депутатом Львівської обласної ради. Також Ірина Фаріон є членом Політради ВО «Свобода». На Виборах до Львівської обласної ради 2010 перемогла у мажоритарному окрузі міста Львова, здобувши найвищий результат підтримки серед усіх мажоритарників Львівщини — 33%.

Науковий доробок нараховує чотири монографії, 200 наукових статей. Упродовж 19982004 років очолювала мовну комісію «Просвіти» НУ «Львівська політехніка», є членом наглядової ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, від 1998 року — ініціатор та організатор щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів «Мова — твого життя основа». 2004 року стала лауреатом премії імени Олекси Гірника. Фаріон публічно виступає на захист пам'яті Степана Бандери[7], єдності українського сходу і заходу, спираючись на радикальне мислення.

Громадська діяльність

Ірина Фаріон, 2012
 • 18 травня 2010 року на сесії Львівської обласної ради Ірина Фаріон звернулася до освітян, студентів, школярів та їхніх батьків із закликом «бойкотувати і не приймати освітніх колоніальних починань прокремлівської влади; берегти духовну основу української незалежності — мову як спосіб мислення нації та історію як її свідомість та пам'ять; активно здійснювати національне виховання; повсякчас найрізноманітнішими формами та методами демонструвати свою українськість».[8][9]
 • 22 лютого 2011 року на сесії Львівської облради виступила з проектом рішення вимоги відставки міністра освіти, науки, молоді та спорту Дмитра Табачника. Від імені трьох голів обласних рад — Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської — звернення надіслано Президентові України
 • У травні 2008 в ефірі радіо «Ера FM» на запитання слухача про її ставлення до людей православної віри, парафіянам церкви Московського патріархату, заявила: "… структура, яка називає себе Московським патріархатом, нічого спільного не має з християнством. Це одна з найбільших загроз для вільного і самостійного розвитку України …[20]
 • 2 січня 2014 зазначила[21], що «многопишущі слабодухи» не спинять «планів бандеризації України
 • 3 травня 2014 року, після протистояння в Одесі (2014), під час якого загинуло близько 40 осіб, Фаріон написала на своїй сторінці у Facebook: «Браво, Одеса. Перлина українського Духу. Батьківщина великих націоналістів Івана та Юрія Лип. Нехай горять чорти у пеклі. Найкращі повстанці це футбольні фани. Браво.»[22]

Погляди

У липні 2011 Фаріон відповіла на запитання журналістів Полеміки, відповіді висвітлили деякі її погляди. Щодо відомого скандалу у дитячому садку заявила, що «„Ваня“, „Маша“ — це мерзенні форми українських імен»; вона також вважає такі форми суржиком, який забруднює мову. Зазначила, що ніколи не домовиться з тими, чий «вектор спрямований в Росію», а також, що виборці Партії Регіонів — «чистий криміналітет». Заявила, що священники УПЦ МП «не мають нічого спільного з християнством», а натомість є «Федеральною службою безпеки Росії». Зазначила, що ВО «Свобода» — не демократична організація та обмалювала портрет її виборців: «люди, які мешкають в особняках», та додала, що «Ми нікому нічого не збираємося давати. Ми як депутати маємо ухвалювати такі рішення, які створюють умови для того, щоб прийшов інвестор і щось тут побудував.»[23]

Конфлікти

Постійно мала конфлікти з людьми із середовища Колєснічєнка-Ківалова-Львочкіна-Зубчевського-Азарова-Табачніка.

Членство у КПРС

Фаріон категорично заперечувала членство у КПРС.[24] Разом з тим, у листопаді 2013 у ЗМІ були оприлюднені документи з Державного архіву Львівської області, у яких стверджується, що у 1988 році вона вступила до лав КПРС.[5][4][25]

Після появи протоколів засідань парткому Львівського державного університету ім. І. Франка, а також засідань комітету комсомолу цього вишу, які підтверджують членство депутата ВО «Свободи» Ірини Фаріон у Компартії Радянського Союзу на запитання журналістів як вона прокоментує публікацію документів, які підтверджують її членство в комуністичній партії, Фаріон засміялася і сказала: «Сміялася їм в очі. Ніяк. Орлиці не сповідаються перед гієнами».[26]

Пізніше Ірина Фаріон визнала, що вона з 1988 року була членом Комуністичної партії Радянського Союзу, але через конфлікт з керівництвом у 1989 році припинила своє членство у лавах цієї партії.[27]

« У 1988 році виключно за мотивами наукового кар'єрного зростання я вступила в це лайно... Вийшла в 1989 році після дуже серйозних конфліктів на кафедрі, які ґрунтувалися на тому, що я організувала товариство української мови, організувала газету, присвячену Василю Стусу...  »


Євромайдан

Напередодні нового 2014 року під час виступу на мітингу у Дрогобичі сказала наступне:

« «Керував тим Майданом чоловік на прізвище Доротич. Саме у його руках перебував звук, а мікрофон в руках однієї співачки. Ви її добре знаєте. Не називатиму її імені і прізвища, не заслуговує вона на це з моїх уст. На тому Майдані почалися співи і танці і недопуск політиків до слова. Політики два дні спостерігали за цією технологією влади і за так званим безкоштовним звуком тільки через те, що Майдан мав бути неполітичним. У середу політики вирішили опустити знамена політичних партій і прийти до неполітичного Майдану. У них від цього був шок — технологія влади перестала працювати. У них здали нерви і „Беркут“ вночі розігнав так званий неполітичний Майдан.»[28][29]  »


Приватне життя

Розлучена, виховує доньку Софію.[30] Донька має прізвище тата — Семчишин[31].

Нагороди

11 червня 2013 стала лауреатом премії імені Дмитра Нитченка «За несхибну позицію в житті, за бійцівські якості й за чин», за проект «Від книги до мети».[32]

У масовій культурі

Ірина Фаріон стала прототипом одного з персонажів українського мультсеріалу Казкова Русь.

Телебачення

На парламентському телеканалі «Рада» Ірина Дмитрівна спільно з телеведучою Наталією Андрощук проводить програму «Велич особистості». Вже були програми про значення Шевченка[33], Петра Калнишевського[34], Франка, Сковороди[35], Бандери[36], Джеймса Мейса [37] та інших в українській історії.

Зокрема, 25 січня вийшла передача про Євгена Маланюка.[38]

Основні праці

 • Українські прізвищеві назви Прикарпатської Львівщини наприкінці XVIII — початку XIX століття (з етимологічним словником) / НАН України; Інститут народознавства. — Л. : Літопис, 2001. — 371с. — Бібліогр.: с.361-370. — ISBN 966-7007-30-2*.
 • Антропонімійна система Верхньої Наддністрянщини кінця XVIII- початку XIX ст. (прізвищеві назви): Дис… канд. філол. наук: 10.02.01 / Львівський держ. ун- т ім. І.Франка. — Львів, 1996. — 237л.+додат.213л.
 • Антропонімійна система Верхньої Наддністрянщини кінця XVIII- початку XIX ст. (прізвищеві назви): Автореф. дис… канд. філол. наук: 10.02.01 / Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — Львів, 1996. — 22с.
 • Мова — краса і сила: Суспільно-креативна роль української мови в ХІ- середині XIX ст. / Національний ун-т «Львівська політехніка» — Л. : Видавництво Національного ун-ту «Львівська політехніка», 2007. — 168с. — Бібліогр.: с. 159–167. — ISBN 978-966-553-5*86-7.
 • Отець Маркіян Шашкевич — український мовотворець. Лінгвістичний феномен на тлі світового романтизму. — Л. : Свічадо, 2007. — 136с. — Бібліогр.: с. 96-100. — ISBN 978-966-395-121-8.
 • Правопис — корсет мови?: Український правопис як культурно-політичний вибір / Роман Скиба (іл.). — Л. : Монастир Свято-Іванівська Лавра; Видавничий відділ «Свічадо», 2004. — 115с. : іл. — ISBN 966-561-328-6.
 • Правопис-корсет мови? Український правопис як культурно-політичний вибір / Роман Скиба (художн.). — 2. вид., випр. і доп. — Л. : Свічадо, 2005. — 120с. : іл. — ISBN 966-8744-16-0.
 • Мовна норма: знищення, пошук, віднова (Науково-навчальне видання): [монографія]. Вид. 2-ге, доп. — Івано-Франківськ, Місто НВ, 2010. — 336 с. + компакт-диск. — ISBN 978-966-428-138-3.
 • Афоризми та сентенції Юрія Іллєнка. Криниця для спраглих / Автор ідеї, укладач та літературний редактор Ірина Фаріон. Співтворці укладання Людмила Іллєнко, Пилип Іллєнко, Андрій Іллєнко. — Івано-Франківськ, 2010. — 160 с.
 • Степан Бандера — практик, теоретик, містик націоналістичного руху. Лекція Ірини Фаріон з нагоди столітнього ювілею Провідника. — Івано-Франківськ: Місто НВ, 2009. — 32 с. + компакт-диск. — ISBN 978-966-428-123-9
 • Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у ХIV-ХVII століттях: мовна свідомість, мовна дійсність, мовна перспектива — Л.: Видавництво Національного ун-ту «Львівська політехніка», 2015. — 656 с. — ISBN 978-617-607-718-3.

Примітки

 1. Картка народного депутата
 2. Фаріон Ірина Дмитрівна
 3. Інтерв'ю з мамою Ірини Фаріон
 4. а б в г д Членство Ірини Фаріон в КПРС підтверджено офіційно // Данило Мокрик, ZAXID.NET, 19.11.2013
 5. а б в г д «Свободівка» Фаріон таки була членом КПРС // Українська Правда, 19 листопада
 6. http://www.youtube.com/watch?v=lKS219_ZlNk Ірина Фаріон — колишня комуністка
 7. Ірина Фаріон про Бандеру — ч.1 YouTube
 8. Ірина Фаріон закликає українців відстояти духовну основу української незалежності
 9. Ірина Фаріон: Усередині країни оголошено війну з українським духом
 10. Відкритий лист Ірини Фаріон Вікторові Януковичу
 11. Ірина Фаріон звернулася до Верховної Ради України
 12. а б в Фаріон ставить дитсадок на вуха [YouTube]. Перевірено 26 лютого 2010. “Оленка, яка красуня, ніколи не будь Альоною. Бо якщо ти станеш Альоною, дитиночко, то потрібно пакувати валізи і виїжджати до Московії… …Ніколи не називайте Марічку «Маша», бо Маша — форма не наша. Нехай їде туди, де Маші живуть. У нас вона повинна бути Марічкою. …Якщо хтось раптом Петрика назвав «Петєю», то він не український хлопчик і має звідси забратися…”
 13. Про кількість та склад населення Львівської області за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року
 14. а б Фаріон рулить у дитячому садочку [YouTube]. Перевірено 26 лютого 2010.
 15. http://www.segodnya.ua/news/14117206.html
 16. http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2010/02/18/40583/
 17. ГПУ просят завести дело против последовательницы Тягнибока за унижение детей (рос.)
 18. В УНП вважають «Свободу» провокаторами. 2010-02-23. Процитовано 2010-02-26. 
 19. Олег Тягнибок (2010-02-24). Момент істини: українофоби і хруні проти української мови. Архів оригіналу за 2013-06-26. 
 20. Виступ Ірини Фаріон на «Радіо Ера-FM» 20.05.08
 21. http://blogs.pravda.com.ua/authors/farion/52c52e47ac970/
 22. Ірина Фаріон про пожежу у будинку профспілок в Одесі
 23. http://polemika.com.ua/news-69902.html
 24. Фаріон дала відповідь щодо членства у КПРС «копачам її минулого».
 25. http://tvi.ua/new/2013/11/14/farion_uviyshla_do_lav_kprs_u_1988_roci_dokumenty Фаріон вступила до лав КПРС 1988 року (документи)
 26. Фаріон порівняла себе з орлицею, а журналістів — з гієнами
 27. Фаріон визнала, що була членом КПРС
 28. Фаріон назвала студентський Майдан із Русланою технологією влади (відео) // iPress
 29. [http://www.youtube.com/watch?v=4ItUF2oabRI // YouTube
 30. Депутат Львівської облради Ірина Фаріон закохалася
 31. Ірина Залецька (9 лютого 2012). Самотня вовчиця Ірина Фаріон. zik. Процитовано 9 січня 2014. 
 32. Фаріон дали премію «за бійцівські якості»
 33. Велич особистості з Іриною Фаріон. Тема: Тарас шевченко
 34. Велич особистості з Іриною Фаріон. Тема: Петро Калнишевський // YouTube
 35. Велич особистості з Іриною Фаріон. Тема: Григорій Сковорода // YouTube
 36. Велич особистості з Іриною Фаріон. Тема: Степан Бандера // YouTube
 37. Велич особистості з Іриною Фаріон. Тема: Джеймс Мейс // YouTube
 38. Велич особистості 24.12.14 з Іриною Фаріон. Тема: Євген Маланюк // YouTube

Джерела і посилання