OV-1 Mohawk

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
OV-1 Mohawk
OV-1 в польоті
Тип розвідник \ легкий штурмовик
Виробник Grumman
Перший політ 14 квітня 1959
Початок експлуатації жовтень 1959
Основні експлуатанти Армія США
Роки виробництва 1959-1970
Виготовлено 380

CMNS: OV-1 Mohawk у Вікісховищі

OV-1 Mohawk (укр. «Мо́угок»)[a] — американський турбогвинтовий розвідувальний і ударний літак. Здійснив перший політ 14 квітня 1959 року, всього побудовано 380 машин. Стояв на озброєнні Армії США до 1990-х років, поставлявся в Аргентину, Ізраїль і ФРН.

Історія створення

[ред. | ред. код]

У 1954 році армія США оголосила тендер серед провідних авіаційних концернів країни на створення нового літака-розвідника, на зміну морально застарілого Cessna O-1 Bird Dog, який дозволяв вести лише візуальне спостереження.

15 лютого 1956 на конференції Армії США було запропоновано шість різних проєктів. Через місяць ВВС США представило остаточні вимоги для нового літака-розвідника, які передбачали створення добре захищеної двомісної двомоторної турбогвинтової машини з укороченою злітно-посадковою дистанцією, оснащеної найсучаснішим розвідувальним обладнанням.

Переможцем тендеру була визнана фірма Грумман з прєектом G-134, що виявилося досить несподіваним, оскільки раніше фірма спеціалізувалася в основному на палубних літаках, і розвідниками не займалася. Новим розвідником так само зацікавилися сили ВМС і морської піхоти США, але надалі вони відмовилися від участі в проєкті, перенаправивши фінансування на інші цілі.

У березні 1957 р з фірмою-переможцем уклали контракт, який передбачав будівництво дев'яти прототипів і передсерійних літаків YAO-1AF. Розробка літака велася досить швидкими темпами, оскільки армія вимагала, щоб новий розвідник досяг операційної готовності до 1960 року. Перший з дев'яти дослідних VAO-1AF (заводський номер 57-6463) піднявся в повітря 14 лютого 1959 р пілотований льотчиком-випробувачем фірми «Грумман» Ральфом Доннеллі. На випробуваннях VAO-1AF показав себе з дуже хорошого боку, літак був дуже маневреним і мав низьку швидкість звалювання (всього 111 км / ч.). Злітна дистанція становила лише 360 м.

Замовник в особі армії США залишився задоволений результатами минулих випробувань, і в тому ж році відбулося підписання контракту на постачання першої серійної партії в 35 літаків, незабаром збільшеною до 77 одиниць. Оскільки розробка розвідувального обладнання відставала від створення самого літака, контракт передбачав послідовне впровадження у виробництво трьох модифікацій: AO-1AF, призначений для фоторозвідки (36 одиниць), AO-1BF з РЛС бокового огляду (17 одиниць) і AO-1CF з інфрачервоною апаратурою ( 24 одиниці).

У той же період літак отримав офіційну назву «Моугок» відповідно до традиції привласнювати літальним апаратам Армії США імена індійських племен. Спочатку передбачалося назвати літак «Монток», але в кінцевому підсумку вибір зробили на користь більш відомого і войовничого племені Мохок . У 1962 р в США були об'єднані існуючі до того часу окремі для кожного виду збройних сил системи позначень літальних апаратів, і АТ-1 перейменували в OV-1.

Тактико-технічні характеристики

[ред. | ред. код]

Технічні характеристики

[ред. | ред. код]

Льотні характеристики

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Від англ. Mohawkмогавк
    Індекс O (observation) в чинній системі позначень авіації та ракет позначає літаки спостереження; V (VTOL/STOL) — позначення ЛВЗП та ЛСЗП.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Michell, Simon (1994). Jane's Civil and Military Aircraft Upgrades 1994–95. Coulsdon, UK: Jane's Information Group. ISBN 0-7106-1208-7. (англ.)
  • Neubeck, Ken (2007). OV-1 Mohawk – Walk Around No. 49. Carrollton, Texas: Squadron/Signal Publications, Inc. ISBN 978-0-89747-540-2. (англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]