Дерек Харолд Річард Бартон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дерек Харолд Річард Бартон
англ. Sir Derek Harold Richard Barton
Народився 8 серпня 1918(1918-08-08)
Грейвсенд, Кент, Великобританія
Помер 16 березня 1998(1998-03-16) (79 років)
Коледж-Стейшн, Техас, США
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Галузь наукових інтересів Хімія
Заклад Імперський коледж Лондона, Гарвардський університет, Національний центр наукових досліджень
Alma mater Імперський коледж Лондона
Науковий керівник Ян Гейлброн
Нагороди
Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з хімії (1969)
Медаль Прістлі (1995)
Nobel prize medal.svg

Дерек Харольд Річард Бартон (англ. Sir Derek Harold Richard Barton; 8 серпня 1918, Грейвсенд, Кент - 16 березня 1998, Коледж-Стейшн, Техас) - англійський хімік, член Лондонського королівського товариства (1954), лауреат Нобелівської премії з хімії (1969).

Дитинство, юність, освіта[ред.ред. код]

Дерек народився в сім'ї Вільяма Томаса Бартона і Мод Генрієтти Бартон, уродженої Лукес, і був єдиною дитиною. Його скромне походження жодним чином не віщувало ту значущість і ту велич, яких він згодом досяг завдяки своїй кар'єрі, що вплинула на життя багатьох людей і всієї наукової громадськості.

Тонбріджська школа (2006)

За своє дитинство Бартон навчався в декількох школах: Грейвсендської школі для хлопчиків (1926-1929), Королівській школі Рочестера (англ.) (1929-1932), Тонбріджській школі (англ.) (1932-1935) і Медуейском технічному коледжі в Гілінгему (1937-1938). І незважаючи на деяку напруженість в сім'ї, він вважав, що навчання в школі-інтернаті в Рочестеру було для нього неприємним досвідом. Через строгості директора цієї школи Бартон до 13 років був підготовлений до вступу в духовенство, знав грецька мова і іврит. Однак переїзд в Тонбрідж позбавив його від цієї долі і разом з тим приніс йому хороше виховання і оточення. Звичайно, школи значно впливають на формування особистості, особливо це стосується тих шкіл, в яких змушують категорично дотримуватися всіх правил, іноді навіть абсурдних. І Тонбрідж не був винятком. Саме ненависне правило для Бартона стосувалося вікон. Всі вікна слід було тримати широко відкритими круглий рік: і вдень, і вночі. До відсутності центрального опалення та постійному ознобу більшість людей цілком швидко звикли, але Бартону це завдавало страждання - нескінченно повторюються напади грипа і бронхіта. Тому щороку всі літні канікули він проводив на березі моря, щоб одужати.

Коли в 1935 році несподівано помер батько, Бартону як єдиній дитині в родині довелося покинути школу без отримання будь-якої кваліфікації. Протягом двох років для допомоги своїй родині Бартон працював помічником у фірмі його батька з торгівлі лісом.

У 1938 у, будучи вільним від військової повинності через невеликий порок серця, Бартон записався в Імперський коледж науки і технології для отримання диплома з хімії. Завдяки хорошій підготовці, йому дозволили вступити відразу на другий курс. У 1940 році він отримав ступінь бакалавра з відзнакою і виграв престижну студентську нагороду - Приз Гофмана.

Вибір університету був заснований на наступному факті: знаючи, що плата за навчання тут була на 50% вище, ніж в інших, Бартон порахував, що і освіта, яку він тут отримає, буде на 50% краще. Пізніше він визнавав, що недооцінив коледж.

Після двох блискучих років у коледжі, Бартон закінчив аспірантуру під керівництвом професора Яна Гейлброна (англ.) і в 1943 у захистив докторську дисертацію (PhD) за органічної хімії.

Роки війни[ред.ред. код]

Весь перший рік після захисту дисертації він працював з І. Галіхтенштейном і М. Мадганом. Незважаючи на статус єврейського біженця, Мадган був відомим хіміком-технологом. Співпраця Мадгана і Бартона призвело до розробки нового процесу виробництва вінілхлорида з етілендіхлоріда, що мав важливе значення для Великої Британії під час війни. Ця робота породила цілу серію статей про піролізу хлор ірованних вуглеводеньів. Практичний досвід Бартона, отриманий у роботі з Мадганом, збагатив його знаннями в області гомогенного і гетерогенного каталізу і відмінним розумінням кінетики. Під час Другої світової війни (у 1942-1944 рр.. ) Бартон працював на уряд в Управлінні військової розвідки на Бейкер-стріт в Лондону. Джерела близькі до нього знали, що він досліджує невидиме чорнило, які можна було використовувати на людській шкірі. Однак він вважав роботу вкрай нудною і був засмучений військової рутиною.

До кінця війни Бартон отримав роботу хіміка-дослідника в Бірмінгему і зайнявся фосфор містять органічними сполуками. Але незабаром він прийняв рішення повернутися в Імперський коледж, де його взяли на посаду асистента лектора по неорганічної хімії - професора Бріско. Йому належало викладати практичну неорганічну хімію для інженерів-механіків, а з часом - кінетику реакцій для справжніх хіміків. Деканом кафедри органічної хімії був Гейлброн, і в 1950 у він охоче рекомендує Бартона в Бірбек Коледж (англ.), а пізніше він запропонував йому членство в Лондонському королівському товаристві.

Сходження в науці[ред.ред. код]

У 1948 році Бартон познайомився з Робертом Вудвордом, який приїхав з Гарварда в Імперський коледж читати лекції за структурою сантоніновой кислоти. Лекції Вудворда здалися Бартону блискучими. Вудворд говорив без слайдів і конспектів і малював крейдою на дошці структури і схеми з такою акуратністю й точністю, яких Бартон ніколи не бачив раніше. Бартона вчили, що механізми реакцій не мають ніякого зв'язку з протіканням реальних реакцій. За одну лекцію Вудворд кардинально змінив його уявлення про цей.

У 1940-х рр.. Бартон активно листувався з Льюїсом Фізером з Гарварду про хімії стероїдів. І без збентеження визнавав, що не здивувався, коли одного разу в 1948 році Фізер йому подзвонив і запитав, чи цікавить Бартона робота на місці Вудворда протягом року. Він без вагань погодився. Вудворд збирався піти у річній науковий відпустку, щоб «замкнути себе в кабінеті для посиленої роботи над книгою без відволікань на щоденні обов'язки».

В кінці 1940-х рр.. в Гарварді також працював Гілберт Сторк; він і Бартон отримували велике задоволення від зав'язалася між ними тісної дружби. Вони з натхненням брали участь у традиційних щотижневих семінарах Вудворда, які могли тривати по чотири, а то й по п'ять годин. Після виступу запрошеного лектора час, що залишився витрачалося на спроби вирішити проблеми, які Вудворд знаходив у літературі. Бартон, розповідаючи про ці події, говорив, що «Вудворд ставав все блискучішим ученим». Насправді він любив порівнювати себе з Вудвордом, незважаючи на більш високий статус останнього, хоча кожен з них мав власним підходом до вирішення одних і тих же завдань. Бартон це формулював так: Вудворд вирішував завдання за допомогою застосування логіки, у той час як він сам діяв переважно інтуїцією. Незабаром Бартон і Вудворд стали близькими друзями, результатом цього стало те, що в 1984 році Бартон написав біографію Вудворда.

Свою статтю Experientia про конформаційний аналіз, за яку Бартон отримав Нобелівську премію, він написав у 1950 у, поки був у Гарварді. Він говорив, що стаття була така коротка (всього 4 сторінки), тому що йому довелося друкувати її самому. Але багато хто згадує його як небагатослівного людини: в цьому можна переконатися, якщо подивитися його докторську дисертацію.

Попри те, що у Бартона рано з'явився інтерес до кінетиці, він ніколи по-справжньому не намагався вивчити кількісний аспект конформаційного аналізу. Він залишив цю тему іншим, одним з яких був Е. Л. Іліел, з яким Бартон зустрівся у подорожі на Близький захід в США. Згодом Іліел став провідним фахівцем з цієї проблеми, що дозволило Бартону продовжити дослідження по застосуванню конформаційного аналізу до структурних проблем, які він вважав важливішими.

У 1950 році Бартон був призначений лектором, а згодом, професором органічної хімії в Бірбек Коледж в Лондону. Незвичайним аспектом роботи в Бірбеке було те, що коледж працював (і досі працює) як вечірня школа. Це означало, що денний час було вільно для досліджень, а лекції починалися тільки після 6 вечора.

В 1955 році, Бартон отримав посаду почесного професора хімії в Університеті Глазго. Під час короткого перебування Бартона в Глазго будь-якої його запит на отримання грошей або приміщень негайно задовольнявся - розкіш, яку, як він говорив, ніде і ніколи більше не відчував. У його новому кабінеті були скляні перегородки, що давало йому можливість постійно оглядати лабораторію і надихати своїх колег і студентів до прагнення до досконалості. Однак йому як і раніше хотілося повернутися в Імперський коледж. У 1957 у трапилося трагічна подія: професор Брауде покінчив життя самогубством, імовірно прийнявши ціанід у себе в кабінеті, і Бартон знову повернувся додому. Тут він провів наступні 20 років, ведучи кафедру органічної хімії до статусу кращою серед світових наукових університетів.

Робота у Франції[ред.ред. код]

Після яскравої кар'єри в Імперському коледжі Бартон підійшов до пенсійного віку. Ідея про вихід на пенсію була для нього жахлива. У 59 років йому запропонували стати директором Інституту хімії природних сполук в Національному центрі наукових досліджень (ICSN) в живописному селі гіф -су-Іві (укр.) У Франції. Це призначення стало можливим завдяки його членства у Наглядовій комітеті ICSN. Попри те, що це була група, яка зустрічалася один раз на рік для обговорення хімії і слухання лекцій, Бартон у Франції насолоджувався вином, їжею і таким чином життя. Цей незвичайний (і сильно запізнілий) ренесанс цілеспрямованої людини під час його перебування в ICSN проявлявся безліччю способів. Наприклад, його французька мова став практично бездоганним, хоча він і говорив з чарівним англійським акцентом. Бартон навіть дійшов до того, що зустрічі його групи проходили повністю французькою, навіть якщо не було присутнє жодного франко-мовця учасника. Це було корисним доповненням тим, хто працював у його групі: всі йшли непогано кажучи по-французьки. Інша весела тактика, яку Бартон розвивав в ці щасливі роки, являла собою форму укладення зі студентами парі, якщо він не міг переконати їх аргументами, коли вони повинні були прийняти або відхилити конкретну стратегію. Іноді це було контрпродуктивним, оскільки деякі студенти спеціально провокували такі суперечки, щоб Бартон визнав поразку і вручив публічно приз. І такий малий джерело веселощів приносив величезне задоволення всім учасникам його гурту.

Можна було подумати, що у віці 67 років Бартон вийде на пенсію - в кінці кінців, він вже протягом 10 років енергійно керував дослідженнями в CNRS, але ті, хто добре його знали, так не думали.

Техаський університет[ред.ред. код]

Файл:TAMU Chemistry. JPG
Будівля хімічного факультету в Техаському університеті (2007)

У 1967 році Бартону запропонували нове місце для дослідження - Хімічний факультет в Техаському A & M університеті (англ.). Коли Бартон приїхав у Техас, він швидко створив свою групу, яка повинна була працювати переважно над новими реакціями, що включають окислення вуглеводнів. Протягом багатьох років в A & M університеті навіть тоді, коли фінансування наукових дослідження в Америці було недостатнім, Бартон щедро спонсорував наукові та освітні програми своїх студентів з власних джерел. Так як Бартон був відомим консультантом у промисловості, то свої консультаційні доходи він перетворював на дослідницькі внески для своїх груп. Він ніколи не вважав це якоюсь формою жертви, а ставився до цього як необхідності для розвитку органічної хімії в цілому. Можливість купувати обладнання і хімікати і підтримувати студентів, звичайно ж, відповідало цієї необхідності.

Результати наукових досліджень[ред.ред. код]

За свою активну і чудову кар'єру Бартон опублікував 1041 роботу. До збірки«Правда і вигадка: роздуми про дослідження в органічній хімії»[1]. (Reason and imagination: reflections on research in organic chemistry)Бартон відібрав лише 137 робіт. Близько 300 чоловік працювали для Бартона роками, і це було однією з причин рекорду за масовістю його публікацій, інша причина ж полягала в його величезному задоволенні від публікацій своєї роботи.

Бартон вважав, що найважливіше в дослідженні - це новизна, яку можна досягти лише інтелектом, важкою роботою і інтуїтивної прозорливістю. Його порада молодим ученим був простим:

« В університетському світі, якщо ви знаєте, як провести реакцію, вам не слід займатися нею. Ви повинні працювати тільки над тими важливими реакціями, які ви не знаєте, як зробити.  »

Перша публікація[ред.ред. код]

Перша робота Бартона, опублікована в 1943 році, описувала швидко випаровуються виділення етілхінона з борошняних жучків (Flour beetles) під впливом тиску[2]. І це стало початком його довічного інтересу до природних сполук, а деякі з них пізніше визначили його відкриття хімічних реакцій.

Дослідження хімії стероїдів[ред.ред. код]

Після того, як Бартон справив структурну характеристику інтермедіату в біосинтезі стероїдних гормонів ссавців (ланстерола), він співпрацював з Р.Б. Вудвордом і A.А. Патчетом (AA Patchet) в реалізації часткового синтезу ланстерола з вихідного холестерину[3]. Цей успішний синтез вирішив декілька давно поставлених структурних проблем у цій галузі.

Рис. 1 Структури клеродіна і лімоніна.

Бартон також активно публікувався на тему синтезу тритерпеноїдів, стероїдних алкалоїдів, сесквитерпеноидов, грибних метаболітів, гіркоти з рослин та їх структур. Для вирішення структурних питань він бачив великі можливості рентгеноструктурного аналізу. Однак тут не обійшлося без непорозумінь. Структура клеродіна (Рис 1), виділеного з раніше відомого Clerodendrum Infortunatum, була опублікована на основі рентгенівської кристалічної структури як структура його енантіомеру[4]. Ця помилка згодом привела до некоректного опису майже 300 структур, родинних клеродіну, до тих пір, поки через багато років по тому не була виправлена (Rogers et al, 1979).

Бартон особливо пишався роботою про лімоніне, у своїй статті в журналі Experientia, опублікованій в 1960 році, спільно з Д. Аригон (D. Arigoni), Е. Дж. Корі (EJ Corey), О. Джегер (O. Jeger) він каже, що відкрита нова група природних сполук - лимоноід[5].

Схема 1. Синтез уснікового діацетату

Інші дослідження грибних метаболітів включали аналіз складу глауконовой, глаукановой та біс-сохламіковой кислот, зроблений в основномуДжеком Болдуіном(Jack Baldwin)і складу геодіна і ердіна -Яном Скоттом ' '(Jan Scott). Робота Бартона по біосинтезу фенольних алкалоїдів грунтувалася на двустадійность синтезі усніковой кислоти, включає окисне здвоювання двох фенольних кілець (Схема 1) і пізніше була продовжена в повному оглядіТедом Кохен(Ted Cohen)в 1957 році, який визначив більшість майбутніх досліджень, зокрема виправлений метод біосинтезу морфію.

Приблизно в цей же час почалася робота з Amaryllidaceae alkaloids. Це був дуже продуктивний період спільної роботи Бартона з Гордоном Кірбі (Gordon Kirby), і дві статті з цього періоду виділяються і зараз: перша робота - це робота з біосинтезу галантаміну[6]. До якого сьогодні, як і в 1962 році, виявляється значний інтерес, з огляду на їх анти-Альцгеймерова ефекту; друга - робота з біосинтезу морфію, зроблена у співавторстві з Аланом Баттерсбі (Alan Battersby) і його студентами. Ця робота допомогла визначити останні стадії синтезів відповідно до більш ранніми гіпотезами і тому була особливо примітна[7].

1950-1980 рр.. для Бартона були інтенсивним періодом роботи з природними сполуками, включаючи структурний визначення, часткові синтези і особливо біосинтезу фенольних алкалоїдів і стероїдів. З огляду на брак аналітичного обладнання в цей час разюче, чого хіміки цього покоління змогли досягти.

Реакція Бартона[ред.ред. код]

Бартон активно займався теорією стероїдного біосинтезу, особливо його цікавило визначення стереохімії скваленового епоксиду і подальшого процесу циклізації, відповідно домеханізмами Ешенмозера-Сторка (the Eschenmoser-Stork mechanisms). Говорячи про стероїди, для початку необхідно згадати глибокий інтерес Бартона до фотохімічним реакціям, який з'явився, коли він займався вивченням сантонина. Це призвело до ізофотосанктоновому лактони та люмосантоніну, які в той час були актуальним об'єктом дослідження для багатьох груп. Нітритний фотоліз, що знайшов чудове застосування до синтезу ацетату альдестерона[8].� 18-гідроксіоестрона[9].�араз відомий як реакція Бартона.

Дослідницькому інститут медицини і хімії (the Research Institute for Medicine and Chemistry, RIMAC) в Кембриджу, Массачусетс під керівництвом Моріса Пеше (Maurice Pechet) позначив проблему створення альдостерону (важливого завдання у синтезі гормонів) з простих реагентів і в економічному ключі. Проблема включала активацію метильної групи при С-18, що раніше ніколи не реалізовувалося. Геніальне рішення Бартона являло процес сусідила нітритного фотолізу, в ході якого відбувається розпад радикалів, відділення водню і рекомбінація радикалів монооксиду азоту, що призводить до утворення гідроксіоксіма (Схема 2).

Схема 2. Реакція Бартона

Застосування реакції Бартона показало, що ацетат кортикостерону кількісно перетворюється в 11-β-нітрид, який при фотолізі в толуолі дає кристалічний оксим ацетату альдостерола з виходом 21,2% (Схема 3). Цей чудовий процес дав Бартону 60 г ацетату альдостерола (після гідролізу оксими азотистої кислотою), в той час як світове виробництво становило всього лише кілька міліграмів з природних джерел. Під час лекцій з цієї теми Бартон буде акцентувати увагу аудиторії на цьому факті, тримаючи в руках велику пляшку з стероїдом.

Схема 3. Реакція Бартона в синтезі оксими ацетату альдостерола.

Бартон досяг вражаючих успіхів у хімії радикалів, саме реакція нітридних фотолізу відкрила такі важливі перетворення як синтез лактонов через фотоліз амідів у присутності іодірующіх реагентів і синтез ацильних радикалів з ацілксантатов. У реакції Бартона з'єднання радикалів не прибирають сусідні гідроксильні групи[10]. Тому цей процес виявився промислово значимим і згодом використовувався багатьма дослідницькими групами по всьому світу.

Радикальне фторування[ред.ред. код]

Бартон завжди віддавав перевагу значущі відкриття або винахід хімічних реакцій. І ці принципи часто виявлялися в його роботі. Типовим прикладом цього підходу була серія статей по електрофільній фторування. Направляти вимогою промисловості створити хороший і дешевий спосіб фторування молекул, Бартон і група RIMAC придумали геніальне рішення цього завдання. Для початку вони показали, що CF3OF у присутності радикальних інгібіторів виявляв себе як ефективний джерело позитивного фтору[11]. Цей фтор приєднувався до подвійних зв'язків виключно за механізмомціс-приєднання Марковникова. Використовуючи ці методи, вони також придумали дуже практичний спосіб синтезу 5-фтор-урацилу, цей синтез використовується і понині. В області стероїдів вони показали користь CF3OF під час фторування ацетатів 9 (11)-еноли з утворенням 9-α-фторокортікоідов. Використанням гіпофторітних реагентів також може бути досягнуто N-фторування амінів, іміноефіров і сульфоноамідов[12]. Група RIMAC також була провідною у розвитку синтезу 1α-гідрокси і 1α ,25-дигідрокси вітаміну D3, який мав досить велику біологічну важливість[13].

Інші наукові роботи[ред.ред. код]

Загальне захоплення сполуками, що містять зв'язку сірка-азот, почався 1973 року. Цей інтерес був спровокований роботоюФіліпа Магнуса (Philip Magnus) про відкриття (PhS) 3N і його властивості. Також у цей час були розроблені методи синтезу тіоксімов, що дозволило вперше визначити їх стабільність[14].

Бартон вважав роботу по пеніциліну нездійсненним, незважаючи на величезний обсяг роботи, який вже був зроблений у цій області. Тим не менш, він також зробив важливий внесок у цю галузь, спочатку з Пітером Саммес (Peter Sammes)[15] і Тоні Барреттом (Tony Barrett)[16]. А пізніше у співпраці зСтефані Геро (Stephan Gero) в гіф-су-Іві[17].

У первопроходческую роботі з Біллом Баббо (Bill Bubb) були досліджені реакції S4N4, S3N3Cl3 та їх похідних. Ці первинні дослідження були витончено використані іншими науковими групами, а також відкрили нову область хімії.

До 1970 року синтез структурно утруднених олефінів був проблематичний через внутрішньомолекулярних процесів, які зазвичай використовувалися для їх отримання. Бартон придумав зручні парні витіснювальний реакції[18].ref> [(With TG Back, MR Britten-Kelly & FS Guziec) Olefin synthesis by two-fold extrusion processes. Part III. Synthesis and properties of hindered selenoketones (selones). J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 2079.] </ref>. Які хоч і вирішили проблему, проте, так і не привели до кінцевої мети -тетра-т-бутілетілену. Однак ця робота була і ймовірно досі є, кращим шляхом до структурно утрудненим олефина. Ці ідеї також спровокували інтерес до структурно утрудненим підставах та розвитку алкілованих гуанідинів, які й сьогодні широко використовуються.

Схожим чином в цей же час було відкрито практичний метод елімінування спиртів, який став відомий якреакція Бартона-МакКомб (the Barton-McCombie reaction)[19]. Ця реакція протікає через радикальний процес і включає конверсію спирту в тіокарбонільное похідне. Після обробки трібутілстаннатом ці похідні дають відповідні вуглеводневі похідні, навіть якщо поруч є функціональні групи, які можуть бути легко еліміновані. Одна тільки ця реакція відкрила багату область радикальної хімії, яка тривала всю кар'єру Бартона.

Дійсно, ця область радикальної хімії займала завідомо більшу частину книги вибраних статей Бартона[20]. Включаючи Елімінування і декарбоксилювання через ефіри Бартона. Безсумнівно, радикальні процеси і реакції, відкриті Бартоном і його колегами, мали величезний вплив на сучасне планування та застосування синтезу. Враховуючи їх стратегічну важливість, ці реакції і концепція будуть жити ще довго.

Область досліджень, яку Бартон почав у Франції і завершив у Техасі, він ласкаво називав«гіф-оксиления» або в пізніших варіантах -«GoAgg системи». Ця робота виникла з інтересу до того, як природа окисляє неактивований вуглеводні. Почавшись ранньої статтею разом з Мазевелом; робота перетворилася на велику серію публікацій, за якою через 10 років було зроблено огляд[21]. Ця область хімії займала Бартона в його пізні роки з майже лякаючою інтенсивністю і відданістю.

Під час пошуків окислювачів для синтезів, що обговорювалися раніше, Бартон зацікавився хімією вісмуту. Разом з Віллі Мазевелом він показав, що реагенти з Bi (V) у м'яких умовах є ефективними окислювачами спиртів[22]. Незабаром після цього сталося відкриття навіть ще важливішого застосування прямого фенілірованія фенолів [23].

Приватне життя[ред.ред. код]

У Бартона була дуже насичене життя, а 20 грудня 1944 року він зробив її ще повнішій: він одружився наДжин Кейт Уілкінс(Jeanne Kate Wilkins), дочки Джорджа Вільяма Барнаба Уїлкінса (George William Barnabas Wilkins) і Кейт Анни Уілкінс (Kate Annie), уродженої Ласт (Last). Весілля відзначалася в Гарроу (Harrow) у день 27-річчя Джин. І 8 березня 1947 народився їхній єдиний дитина Вільям Годфрі Лукес Бартон (William Godfrey Lukes Barton).

В кінці 1950-х рр.. їхня родина з Джин розпалася, і він одружився вдруге - з француженкою-християнці професораКрістіан Гогне (Christiane Gognet). До її величезної гордості її вважали єдиною людиною, якій вдалося пом'якшити «старої людини», вона допомогла йому побачити і насолодитися більш легкої частиною життя. Її любов до розваг, їжі і вину була заразлива. Це особливо проявилося, коли з Бартоном вона приїхала додому в рідну Францію. Під час же роботи в Техасі в життя Бартона трапилася велика і дуже сумна втрата, його улюблена Крістіан померла від раку. Її хвороба була затяжною, складною і болючою. Бартон їздив на величезні відстані, щоб допомогти їй і її здоров'я, що погіршується. На жаль, всі зусилля були безрезультатні, і Крістіан зрештою здалася хвороби в 1992 році. У результаті інтенсивної терапії "заривання себе глибоко в роботу" після смерті дружини, Бартон все-таки зумів оговтатися, і в 1993 році одружився на своїй техаської сусідціДжудіт Кобб (Judith Cobb). Вона дуже підтримувала його під час оплакування Крістіан. Бартон говорив, що Джуді була для нього необхідним каталізатором, який допоміг йому подолати енергетичний бар'єр для продовження своєї роботи. Він швидко відновив свою налаштованість на прагнення до досконалості, і вони з Джуді вирушили в нову подорож разом. Бартона запрошували читати лекції по всьому світу, тому їх життя було наповнене подорожами і залицянням за своїми трьома собаками, яких Бартон дуже любив - Захаріусом, ліриком і Гіфом.

Через 12 років після приїзду до Техасу кар'єра Бартона різко обірвалася. У понеділок 16 березня 1998 року у нього стався фатальний серцевий напад. При цьому він всього лише 2 тижні тому, як повернувся з екзотичної конференції на Мальдівах. Конференція була на честь його 80 дні народження, який повинен був бути пізніше в цьому році. Попри те, що Джуді не могла бути там з ним, приємно думати, що самі свіжі спогади, які він забрав з собою, це були спогади острова курди і образу Індійського океану. Там він був оточений своїми послідовниками, кожен з яких брав участь з ним на цьому заході і в роботі, і у відпочинку.

Підсумовуючи дивовижну кар'єру і життя Бартона, ми бачимо, що все відбувалося з ним трійками: три кар'єри, три дружини, три країни. Бартон був людиною, яка дуже пишався великою родиною своїх колег і студентів з усього світу, йому завжди хотілося допомагати їм.

Почесті, премії та нагороди[ред.ред. код]

Серед багатьох нагород, які отримав Бартон за всю його кар'єру, дві найбільш значущі:Нобелівська премія ілицарський сан. Після вивчення теми конформаційних переходів у стероїдах (яка передбачала зв'язок між кращою конформацією гормону і його реакційною здатністю) і після ярої семінарської дискусії в Гарварду в 1950 році[24]. Бартон представив на розгляд свою семінарську роботу в Experientia, завдяки якій з'явилося зараз прийняте знання про екваторіальному і аксіальному (полярному) розташуванні зв'язків і в наслідок цього - про реакційну здатність циклогексанового систем. За допомогою логарифмічної лінійки Бартон зробив перші обчислення силового поля в кільцях циклогексану в конформаціях «ванна» і «крісло», що згодом визначило інтерес до робіт Ода Хасселя (Odd Hassel). У 1969 році за роботу в галузі конформаційного аналізу Нобелівська премія була вручена Бартону і Хассель. Вони поділили цю нагороду, тому що конформаційний аналіз Бартона був успішно застосований до теоретичних досліджень Хасселя про конформації декаліна. У своїй роботі Хассель показав, що і транс-декалін, і його цис-ізомер мають пріоритетну конформацію подвійного крісла, хоча на той момент вважалося, що цис-декалін мав конформацію подвійний ванни (Рис. 3).

Рис. 3 Транс-і цис-конформації декаліна

Нобелівський Комітет(The Nobel Prize Committee)оголосив, що внесок Бартона додав третій вимір в хімію і перевернув наше розуміння про зв'язок між стереохімія та реакційною здатністю. Бартон нарівні з Вудвордом є також однією з, можливо, лише двох Нобелівських лауреатів в галузі хімії, прізвище якого отримала статус прикметника.

У 1977 році до сторіччя Королівського інституту хімії Королівська поштова служба випустила серію марок на честь британських хіміків, володарів Нобелівських премій. Ім'я Барона було на одній з них. Він був надзвичайно натхнений цим фактом - попри те, що був на марці другого класу. Наче б одній Нобелівській премії було недостатньо! Незабаром після його прийняття до Клубу Нобелівських лауреатів Королева Єлизавета II звела його в сан лицаря в 1972 році. Бартон зустрів новину про лицарство коментарем «давно пора» і вибрав собі ім'ясер Дерек (Sir Derek).

Матеріали[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. [1996 Reason and imagination: reflections on research in organic chemistry. Selected papers of Derek HR Barton. Imperial College Press.]
 2. [1943 (With P. Alexander) The excretion of ethylquinone by the flour beetle. Biochem. J. 37, 463.]
 3. [1957 (With RB Woodward, AA Patchet, DAJ Ives & RB Kelly) The synthesis of lanosterol (lanostadienol). J. Chem. Soc., 1131.]
 4. [1961 (With HT Chueng, AD Cross, LM Jackman & M. Martin-Smith) Diterpenoid bitter principles. Part III. The constitution of clerodin. J. Chem. Soc., 5061.]
 5. [(With SK Pradhan, S. Sternhell & JF Templeton) Triterpenoids. Part XXV. The constitutions of limonin and related bitter principles. J. Chem. Soc., 255.]
 6. [1963 (With GW Kirby, JB Taylor & GM Thomas) Phenol oxidation and biosynthesis. Part VI. The biogenesis of Amaryllidaceae alkaloids. J. Chem. Soc., 4545.]
 7. [1965 (With GW Kirby, W. Steglich, GM Thomas, AR Battersby, TA Dobson & H. Ramuz) Investigations on the biosynthesis of morphine alkaloids. J. Chem. Soc., 2423.]
 8. [(With JM Beaton) A synthesis of aldosterone acetate. J. Am. Chem. Soc. 83, 4083.]
 9. [1968 (With JE Baldwin, I. Dainis & JLC Pereira) Photochemical transformations. Part XXIV. The synthesis of 18-hydroxyoestrone. J. Chem. Soc. C, 2283.]
 10. [1964 (With NK Basu) A synthesis of 11β-hydroxy-steroids. Tetrahedron Lett., 3151.]
 11. [(With RH Hesse, GP Jackman, L. Ogunkoya & MM Pechet) Organic reactions of fluoroxy-compounds. Stereochemistry of addition of fluoroxytrifluoromethane to stilbenes. J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 739.]
 12. [(With RH Hesse, MM Pechet & HT Toh) Specific synthesis of N-fluoro compounds using perfluorofluoroxy reagents. J. Chem. Soc. Chem. Commun., 732.]
 13. [(With DR Andrews, RH Hesse & MM Pechet) Synthesis of 25-hydroxy-and 1α ,25-dihydroxyvitamin D3 from vitamin D2 (calciferol). J. Org. Chem. 51, 4819.]
 14. [(With PD Magnus & SI Pennanen) Evidence for the existence of a thio-oxime. J. Chem. Soc. Chem. Commun., 1007.]
 15. [1973 (With RD Allan, M. Girijavallabhan, PG Sammes & MV Taylor) Transformations of penicillins. Part IV. On the trapping of sulphenic acids from penicillins with thiols. J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 1182.]
 16. [(With MJV de Oliveira, AGM Barrett, M. Girijavallabhan, RC Jennings, J. Kelly, VJ Papadimitriou, JV Turner & NA Usher) Transformations of penicillin. Part 8. Preparation of 2-acetylceph-3-em derivatives from carboxy-protected penicillin S-oxides. J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 1477.]
 17. [1993 (With J. Anaya, SD Géro, M. Grande, N. Martin and C. Tachdjian) The use of radical cyclization in the preparation of substituted methyl carbapenum antibiotic precursors. Angew. Chem. Int. Edn. Engl. 32, 867.]
 18. [(With FS Guziec & I. Shahak) Olefin synthesis by two-fold extrusion processes. Part II. Synthesis of some very hindered olefins. J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 1794.]
 19. [(With SW McCombie) A new method for the deoxygenation of secondary alcohols. J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 1574.]
 20. [1996 Reason and imagination: reflections on research in organic chemistry. Selected papers of Derek HR Barton. Imperial College Press. ]
 21. [1992 (With D. Doller) The selective functionalization of saturated hydrocarbons: Gif chemistry. Acc. Chem. Res. 25, 504.]
 22. [(With JP Kitchin, DJ Lester, WB Motherwell & MTB Papoula) Functional group oxidation by pentavalent organobismuth reagents. Tetrahedron 37, 73.]
 23. [(With NY Bhatnagar, J.-C. Blazejewski, B. Charpiot, J.-P. Finet, DJ Lester, WB Motherwell, MT Barros Papoula & SP Stanforth) Pentavalent organobismuth reagents. Part 2. The phenylation of phenols. J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 2657.]
 24. [1950 The conformation of the steroid nucleus. Experientia 6, 316.]


Горбачевський Іван Якович Це незавершена стаття про хіміка.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.