Турбулентна течія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схематичне зображення ламінарної (a) і турбулентної (b) течії в плоскому шарі


Турбулентним називається рух рідини (газу або плазми), що супроводжується утворенням вихорів.

Течія, що відбувається без утворення вихорів, називається ламінарною.

Критерієм турбулентності є досягнення числом Рейнольдса критичного значення:

Re = ρvl/µ,

де ρ — густина,

µ — коефіцієнт динамічної в'язкості,

v — характерна швидкість течії рідини (газу),

l — характерний розмір.

При малих значеннях числа Рейнольдса добуток характерної для течії швидкості плину на характерні розміри перешкод малий в порівнянні із в'язкістю. Тому завдяки в'язкості течія зберігає впорядковану структуру. При великих значеннях числа Рейнольдса рух рідини стає турбулентним.

Турбулентна течія має місце, коли число Re більше від критичного значення. Для випадку течії води в круглій трубі Reкр = 2200. Це критичне значення числа Рейнольдса досить умовне і є результатом певного усереднення багаточисельних дослідів. В кожному конкретному випадку критичне значення числа Рейнольдса буде залежати від властивостей стінки труби та наявності початкових збурень в рідині на вході в трубу. Ламінарна течія спостерігається в дуже в'язких рідинах або за малої швидкості, а також при повільному обтіканні дуже в'язкою рідиною тіл малих розмірів. Зі збільшенням швидкості руху рідини (газу) ламінарна течія переходить у турбулентну.

Особливий характер руху частинок рідини в турбулентних течіях вимагає використання для статистичних підходів для визначення їх кількісних характеристик [1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Лойцянский Л.Г. Механика жидкости и газа:Учебник для вузов. --7 издание. --Москва, Дрофа, 2003, 840 с. ISBN:5-7107-6327-6

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]