Світловий стовп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світловий ліс
Сонячний стовп в Західній Вірджинії
Стовпи над Університетом Аляски в Фербенксі, від світла ліхтарів, розташованих за деревами на відстані декількох тисяч футів

Світловий (або сонячний) стовп (англ. Light pillar) — один з найчастіших видів гало, візуальне атмосферне явище, оптичний ефект, який являє собою вертикальну смугу світла, що тягнеться від сонця під час його заходу або сходу. Явище викликається шестикутними пласкими або стовпчастими крижаними кристалами з майже горизонтальними паралельними пласкими поверхнями. Завислі в повітрі пласкі кристали викликають сонячні стовпи, якщо сонце знаходиться на висоті 6 градусів над горизонтом або позаду нього, стовбовидні — якщо сонце знаходиться на висоті 20 градусів над горизонтом. Кристали прагнуть зайняти горизонтальну позицію при падінні в повітрі, і вид світлового стовпа залежить від їх взаємного розташування.

Світловий стовп виникає, коли сонячне світло відбивається від поверхонь найдрібніших крижаних кристалів, що представляють собою крижані пластинки або стрижні з шестикутним перетином, завислих в повітрі. Такі кристали утворюються у високих перистих хмарах, найбільш часто в перисто-шаруватих. При низьких температурах подібні кристали також можуть утворюватися і в більш низьких шарах атмосфери. Тому, світлові стовпи частіше спостерігаються в холодну пору року. При формуванні світового стовпа світло відбивається або від верхньої або нижньої поверхні крижаної пластинки, або від торців або граней крижаного стрижня.

У рідкісних випадках світловий стовп може супроводжуватися так званим паргеличним колом. Воно являє собою світлу смугу, яку видно на небі на тій же висоті, що й Сонце. За сприятливих умов вона становить замкнуте коло, що проходить через Сонце і помилкові Сонця.

Світлові стовпи нерідко формуються навколо місяця, міських вогнів і інших яскравих джерел світла. Стовпи, які виходять від низько розташованих джерел світла, зазвичай набагато довше, ніж сонячні або місячні стовпи. Чим ближче до світлового стовпа знаходиться спостерігач, тим менше позначається розташування кристалів в просторі на зовнішньому вигляді стовпа.

Подібні оптичні явища виникають при крижаних голках — атмосферному явищі, твердих опадах у вигляді найдрібніших крижаних кристалів, що літають у приземному шарі повітря в морозну погоду. На відміну від світових стовпів (оптичного ефекту, що виникає у верхній тропосфері), крижані голки відносяться до атмосферних явищ і відзначаються метеорологічними станціями.

Світловий ліс[ред. | ред. код]

Світловий ліс — явище декількох світлових стовпів утворених від світла вуличних ліхтарів.

Має ту саму фізику, що й звичайний світловий стовп. Зазвичай трапляється в країнах північної Європи.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]