Колмогоров Андрій Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колмогоров Андрій Миколайович
Колмогоров Андрей Николаевич
Andrej Nikolajewitsch Kolmogorov.jpg
Народився 25 квітня 1903(1903-04-25)[1][2][3]
Тамбов, Російська імперія[4]
Помер 20 жовтня 1987(1987-10-20)[1][5][…] (84 роки)
Москва, СРСР
Поховання Новодівочий цвинтар
Місце проживання Москва, СРСР
Країна СРСР СРСР
Національність росіянин
Діяльність математик, інформатик, статистик, викладач університету, фізик
Alma mater Московський університет
Галузь математика
Заклад Московський університет
Звання академік АН СРСР
Ступінь доктор фізико-математичних наук[7] (1925)
Вчителі Лузін Микола Миколайович
Відомі учні Арнольд Володимир Ігорович, Динкін Євген Борисович, Гельфанд Ізраїль Мойсейович, Andrei Monind, Нікольський Сергій Михайлович, Alexander Obukhovd, Прохоров Юрій Васильовичd, Vladimir Uspenskyd і Albert Shiryaevd
Членство Лондонське королівське товариство, Академія наук НДР, Леопольдина[8], Французька академія наук, Академія наук СРСР[9], Нідерландська королівська академія наук[10], Американська академія мистецтв і наук, Румунська академія[11], Міжнародна академія історії наукиd і Національна академія наук США
Відомий завдяки: рівняння Чепмена-Колмогорова, теорема КАМ, ентропія Колмогорова-Синая, Теорема Колмогорова, Розподіл Колмогорова
Нагороди

Wikisource-logo.svg Роботи у Вікіджерелах
CMNS: Колмогоров Андрій Миколайович у Вікісховищі

Колмого́ров Андрі́й Микола́йович (*12 (25) квітня 1903(19030425), Тамбов — † 20 жовтня 1987, Москва) — російський радянський математик.

Життєпис[ред. | ред. код]

Мати — Марія Яківна Колмогорова (1871–1903) — померла при пологах. Батько — Микола Матвійович Катаєв — загинув у 1919 році. Колмогорова усиновила і виховала материна сестра, Віра Яківна Колмогорова.

Він рано почав виявляти різноманітні інтереси. Навчаючись у московській гімназії, Колмогоров захоплювався біологією, фізикою, історією. У 14 років самостійно за енциклопедією почав вивчати вищу математику. Усе життя діяльність А. М. Колмогорова була нерозривно пов'язана з Московським університетом, на математичне відділення якого він вступив у 1920 році. В університеті молодий учений приєднався до наукової школи М. М. Лузіна.

У 1920-ті рр. лузінська школа переживала пору свого розквіту, активно працювали П.C. Александров, Д. Є. Меньшов, Л. А. Люстерник. У віці 19 років Колмогоров зробив велике наукове відкриття — побудував всюди розбіжний тригонометричний ряд. Його ім'я стає відомим у науковому світі. Заняття теорією множин і тригонометричними рядами пробудили у Колмогорова інтерес до теорії ймовірностей. Його книга «Основні поняття теорії ймовірностей» (1936), де була побудована аксіоматика теорії ймовірностей, належить до класичних праць в цій галузі науки.

Колмогоров був одним із творців теорії випадкових процесів. Йому належать фундаментальні наукові відкриття у класичній механіці, де після досліджень І. Ньютона і П. Лапласа він зробив радикальний прорив у розв'язку основної проблеми динаміки, що стосується стійкості Сонячної системи.

У гідродинаміці (теорії турбулентності) Колмогорову належать досягнення, які мають характер відкриття законів природи. У 1956–1957 рр. він почав займатися 13-тою проблемою Гільберта. Його учень Володимир Арнольд отримав результат, що призвів до її повного розв'язання і подальшого розвитку цієї проблематики.

Колмогоров збагатив науку в багатьох інших галузях: математичній логіці, топології, математичній статистиці, функціональному аналізі, теорії диференційних рівнянь і динамічних систем, теорії інформації, займався застосуванням математичних методів в теорії стрільби, лінгвістиці, біології.

Наприкінці життя А. М. Колмогоров зробив спробу розкрити сутність понять «порядок» і «хаос», показати, як хаотичні процеси, що ми сприймаємо як випадкові, виникають з детермінованих, але складно влаштованих явищ. Так виникла його концепція випадковості як алгоритмічної складності.

В останні роки свого життя учений брав активну участь розробці питань математичної освіти в школі і університетах, зробив величезний внесок у розвиток освіти.

Членство в іноземних академіях та наукових товариствах[12][ред. | ред. код]

А. М. Колмогорова також було обрано почесним доктором Паризького (1955) та Стокгольмського (1960) університетів

Нагороди[13][ред. | ред. код]

А. М. Колмогоров удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці, нагороджений 7 орденами Леніна, орденами Трудового Червоного Прапора і Жовтневої Революції, медалями.

Йому були присуджені Державна (1941) і Ленінська (1965) премії, премії АН СРСР ім. П. Л. Чебишева і М. І. Лобачевського, Міжнародна Бальцанівська премія (1963), Міжнародна премія фонду Вольфа (1981), Медаль Гельмгольця Академії наук НДР, Золота медаль американського метеорологічного товариства.

Деякі публікації А. М. Колмогорова[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 2. Gran Enciclopèdia CatalanaGrup Enciclopèdia Catalana, 1968.
 3. Brozović D., Ladan T. Hrvatska enciklopedijaLeksikografski zavod Miroslav Krleža, 1999. — 9272 с. — ISBN 978-953-6036-31-8
 4. Гнеденко Б. В. Колмогоров Андрей Николаевич // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1973. — Т. 12 : Кварнер — Конгур. — С. 437.
 5. Архів історії математики Мактьютор
 6. Andrey Nikolaevich Kolmogorov — 2009.
 7. Математична генеалогія — 1997.
 8. https://www.leopoldina.org/mitglieder/mitgliederverzeichnis/member/4126/
 9. Архів історії математики Мактьютор
 10. http://www.dwc.knaw.nl/biografie/pmknaw/?pagetype=authorDetail&aId=PE00001334
 11. http://www.acad.ro/bdar/armembriStr.php
 12. Ширяев А. Н. Жизнь в поисках истины // Природа, 2003. — № 4 http://vivovoco.rsl.ru/VV/JOURNAL/NATURE/04_03/KOLMOG.HTM Архівовано 28 червень 2013 у Wayback Machine.
 13. Андрей Николаевич Колмогоров — ученый и человек http://www.biometrica.tomsk.ru/kolmogorov/kolmogorov_100.htm

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]