Лате

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лате
Caffè latte as being served at Kaffebrenneriet Torshov, Oslo, Norway 2 600x600 100KB.jpg
Кава лате, подана в Осло (Норвегія)
Країна походження Італія
Складники еспресо
молоко

Лáте (англізований та скорочений варіант від італ. caffè latte [kaffellatte] — «кава з молоком») — кавовий напій родом з Італії, що складається з молока (італ. latte) і кави еспресо.

Існують варіанти напою, до складу якого замість кави входять чай, мате або маття.

Приготування[ред. | ред. код]

В Італії лате готується в домашніх умовах і подається на сніданок. Для приготування лате використовується моко й чашка підігрітого молока.

За межами Італії лате зазвичай готується з порції еспресо, яка заливається гарячим спіненим молоком (t = 60–70° С). Співвідношення еспресо, молока та молочної піни в такого напою 1:2:1 відповідно.

Сервірування[ред. | ред. код]

  • У низці закладів лате подається в скляному келиху на серветці.
  • Часто лате прикрашають різноманітними малюнками зі спіненого молока. Мистецтво створення малюнка на лате та капучино називається Лате-арт.

Відмінності від схожих напоїв[ред. | ред. код]

Лате та лате макіато[ред. | ред. код]

Докладніше: Лате макіато

Кава лате схожа за назвою з напоєм лате макіато. Основна відмінність лате макіато полягає в тому, що при його приготуванні кава додається в молоко (а не молоко в каву, як у лате), тому напій виходить шаруватим: шар молока, шар еспресо, шар спіненого молока.

Лате має сильніший смак кави, лате макіато — молока.

Лате та кава з молоком[ред. | ред. код]

Докладніше: Кава з молоком

Рецепт лате схожий із французьким кавовим напоєм «кава з молоком» (фр. Café au lait). Основними відмінностями цих напоїв є спосіб приготування кавової основи та сервірування:

Лате макіато зазвичай подається у високому келиху, тоді як кава з молоком та звичайний лате — у керамічній чашці або чаші.

Лате та капучино[ред. | ред. код]

Докладніше: Капучино

Порція лате, так само як і капучино, подається у чашці, на відміну від лате-мак'ято, що зазвичай подається у скляному келиху. Не правильно вважати, що основна відмінність капучино та лате — це об‘єм, бо насправді це пропорції. Лате складається з еспресо та збитого парою молока у відношенні 1:3-5, та тоненького шару молочної піни на якій може бути лате-арт. Капучино традиційно робиться з еспресо та однакових частин збитого молока та молочної піни (відповідні пропорції можуть бути як 1:1:1 так і 1:3:3). Критерієм якості приготування молочної піни для капучино є її реакція на покладену зверху чайну ложку цукрового піску: якщо піна під його вагою опадає, то вона приготована неправильно. Тож лате — м'якший за капучино напій, завдяки більшому вмісту молока.

Деякі місцеві різновиди[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]