Розчинна кава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розчинна кава

Розчи́нна ка́ва — це напій, отриманий зі смажених зерен кавового дерева, які за допомогою виморожувального сушіння або сухого розпилення перетворюються в порошок або гранули. В гарячій воді ця сировина розчиняється і утворюється напій зі смаком, близьким до смаку натуральної кави. У деяких марках розчинної кави, крім власне дегідратації, здійснюється ще й декофеїнізація — зменшення вмісту кофеїну.

Історія[ред. | ред. код]

Розчинну каву винайшов 1890 року Девід Странг з Інверкаргілла, Нова Зеландія, під патентним номером 3518.[1] Вона продавалась під торговою маркою Strang's Coffee[2]. Раніше вважалось, що розчинну каву винайшов Саторі Като, японський вчений, який працював у Чикаго в 1901. [3]

1903 року Людвіг Роселіус (Ludwig Roselius) винайшов декофеїнізацію.

В 1906 році англійський хімік Джордж Констант Вашингтон (George Constant Washington), що жив в Гватемалі, розробив першу розчинну каву, придатну до масового випуску. 1909 року він вивів на ринок «Red E Coffee» — першу комерційну розчинну каву[4].

В 1938 з'явилася перша справді широко поширена марка розчинної кави — Nescafe, як результат спільних зусиль фірми Nestl S.A. та бразильського уряду, що вирішував проблему надлишків кави. Продукт швидко набув популярності в США після Другої світової війни і потім поширився у всьому світі.

Технологія виготовлення[ред. | ред. код]

При виготовленні розчинної кави кавові зерна обсмажують, подрібнюють та обробляють гарячою водою. Одержаний концентрований розчин або висушують, перетворюючи на порошок (Порошкова кава), або заморожують і сушать у вакуумі для отримання сублімату (Сублімована кава (інші назви — виморожена, «фриз-драйд»), або кавовий порошок зволожують ще раз, перетворюючи в гранули (гранульована кава).

Відома також щонайменше одна марка розчинної кави у вигляді концентрованої рідини[5].

Переваги та недоліки розчинної кави[ред. | ред. код]

Перевагами розчинної кави є швидкість приготування та більший термін зберігання (натуральна кава внаслідок випаровування кавових олій достатньо швидко втрачає аромат).

Основний недолік розчинної кави — значно слабший, ніж у натуральної кави аромат. У дорогих марках кави виробники борються з цим, додаючи в продукт штучні або натуральні кавові ефірні олії. Смак розчинної кави достатньо сильно відрізняється від натурального, особливо в дешевих сортів. Розчинна кава містить менше кофеїну в процентному співвідношенні та гіркий компонент смаку очевидніший. Часто для виробництва розчинної кави використовуються кавові зерна найнижчої якості (найкращі зерна залишають для продажу цілими), й іноді в процесі виробництва використовують небажаний осад, що залишився після збирання врожаю. Найчастіше це зводить нанівець переваги найдорожчого виробництва — сублімації.

Існує «органічна» кава, яку виробляють із зерен, що вирощуються і переробляються на спеціальних установках без використання синтетичних хімікатів.

Промислове виробництво розчинної кави пов'язане з інтенсивним виділенням майже всіх розчинних сполук з подрібнених обсмажених кавових зерен. Природно, що результатом цього процесу є поєднання компонентів, відмінне від звичайного заварювання.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 1890 First Annual Report, New Zealand, Patents, Designs and Trade-marks, p.9. http://atojs.natlib.govt.nz/cgi-bin/atojs?a=d&d=AJHR1890-I.2.3.2.1&e=-------10--1------0-- [Архівовано 11 лютого 2016 у Wayback Machine.]
  2. Papers Past — Press — 7 September 1893 — Page 3 Advertisements Column 2. Архів оригіналу за 5 квітня 2015. Процитовано 16 вересня 2014.
  3. Carlisle, Rodney (2004). Scientific American Inventions and Discoveries, p.355. John Wiley & Songs, Inc., New Jersey. ISBN 0-471-24410-4.
  4. Розчинна кава (англ.). Архів оригіналу за 7 серпня 2011. Процитовано 13 червня 2012.
  5. Tchibo випустила рідку розчинна кава [Архівовано 29 квітня 2014 у Wayback Machine.], Журнал PakkoGraff Online

Посилання[ред. | ред. код]