Литовсько-московські війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва під Оршею. Розгром московитів руським князем Острозьким.

Моско́всько-лито́вські ві́йни — війни 1520 століття між Московією (Велике князівство Московське, Московське царство, Російська імперія, Радянський союз) та Литвою (Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське, Перша Республіка, лісові брати).

Опис[ред. | ред. код]

Війни почалися з походу Володимиро-Суздальського князівства в складі Орди на Литву 1275 року та походу Московського улусу на Велике князівство Литовське 1339-1340 років.

Новий етап почався з прикордонних конфліктів XIV ст. між Московським та Литовсько-Руським князівствами за білоруські й українські землі, а також за Смоленське князівство (етнічну білоруську територію).

В XVXVI століттях локальні конфлікти переросли в повномасштабні війни між двома державами. З формуванням українського козацтва, запорожці стали брати активну участь у війні на стороні Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського.

Результатом московсько—литовських війн стало послаблення Литовсько-Руського князівства та посилення Московської держави. Після об'єднання Польського королівства та Князівства Литовського, Руського і Жемайтійського боротьба за білоруські та українські землі перейшла у протистояння Московського царства та Речі Посполитої.

Після поділів Польщі литовська аристократія неодноразово збройно виступала проти царського режиму у союзі з поляками:

16 лютого 1918 року Рада Литви під головуванням Йонаса Басанавічюса склала й підписала Акт про незалежність Литви, що викликало негативну реакцію з боку радянського уряду Росії, та польських націоналістів (представники яких на чолі з генералом Желіговським згодом анексували Віленський край). Результатом цього стала Війна за незалежність Литви, два перші етапи якої слід розглядати як продовження давнього московсько-литовського конфлікту:

З початком Другої світової війни Радянський союз, скориставшись вигідною політичною ситуацією, анексував незалежні республіки Східної Балтії (в тому числі і Литву), що мало за собою як наслідок початок Другої радянсько-литовської війни(1940-1954).