НІ-1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
НИ-1
НІ-1 на базі трактора СТЗ-5. Серпень 1941 року
НІ-1 на базі трактора СТЗ-5. Серпень 1941 року
Тип броньований трактор
НІ-1 (рос. «На испуг»)
Схема: з переднім розміщенням двигуна
Історія використання
На озброєнні 1941
Оператори СРСР
Війни Німецько-радянська війна
Історія виробництва
Виробник СРСР
Виготовлення 1941
Виготовлена
кількість
близько 60
Характеристики
Вага ~ 7
Довжина ~ 4200
Ширина ~ 1900
Висота ~ 2400
Обслуга 2-3

Броня стальна, вальцована
Лоб: 10-20
Борт: 10-20
Корма: 10
Дах: 10
Днище: 10
Башта: лоб: 20, борт: 20, корма: 20, дах: 10
Другорядне
озброєння
1 × 7,62-мм ДТ 1× 12.7-мм ДШК
Двигун чотирициліндровий, карбюраторний
52-56
Підвіска тиск на ґрунт: 0,64
Швидкість шосе: ~ 20
Прохідність підйом: 40

НІ-1 у Вікісховищі

НІ-1 (рос. На Испуг-1) — ерзац-танк (бронетрактор), що випускався в часи оборони Одеси 1941 року і являв собою звичайний артилерійський тягач, обшитий листами броні, зі встановленим легким стрілецьким або гарматним озброєнням. Подібні машини також випускалися деякими іншими тракторними заводами з метою хоч якось компенсувати брак танків.

Будівництво і бойове застосування[ред. | ред. код]

НИ-1 (схема):
1) корпус, 2) бічні частини корпусу, 3) моторний відсік, 4) башта, 5) грязьові щитки; 6) бронещиток ходової частини; 7) маска кулемета; 8) кулемет ДШК; 9) монтажний рим; 10) інструментальний ящик; 11) вихлопна труба; 12) бічні консолі рами, 13) передній лист рами; 14) буксирувальний гак; 15) натяжне колесо; 16) підтримуючий ролик; 17) ведуче колесо; 18) коток каретки; 19) кулемет ДП

Під час оборони Одеси 1941 року захисники міста відчували величезну потребу в танках. Щоб хоч якось задовольнити цю потребу, на Одеському машинобудівному заводі ім. Січневого повстання на базі тракторів СТЗ-5 було зібрано близько 60 «танків». Проект танка розробили головний інженер заводу ім. Січневого повстання П. К. Романов, А. І. Обедніков і капітан У. Г. Коган. Трактори захищалися зварними броньовими (а іноді й просто сталевими) листами, взятими на Одеському судноремонтному заводі. Озброювалися машини легкими гарматами або кулеметами в обертових баштах, причому використовувалися як башти від підбитих танків, так і саморобні конструкції. Як правило, озброєння танка становили два 7,62-мм кулемети ДТ.

У ніч на 20 вересня 1941 року 20 танків були застосовані в бою проти румунських частин, що оточили місто. Ставку було зроблено на психологічний ефект застосування танків. На танках були включені фари і сирени, і вони без артилерійської підтримки рушили на румунські траншеї. Ворог був змушений відступити. Після цього бою танки отримали назву «НИ-1» (від рос. На Испуг)[1].

Подібна назва пояснюється ще й тим, що через брак гармат великого калібру стволи легких гармат нарощувалися для надання танкам більш «серйозного» вигляду, а іноді на танки встановлювали муляжі гармат. Крім того, за спогадами ветеранів, під час руху танк страшенно гуркотів.

Втім, за іншою версією, танк отримав свою назву від рос. На Истребление[1].

Схожі машини[ред. | ред. код]

Докладніше: ХТЗ-16
Бронетрактор ХТЗ-16

За наявними даними, восени 1941 року від 50 до 60 бронетракторов було випущено Харківським тракторним заводом. Після короткочасних порівняльних випробувань як базу для танка було обрано трактор СТЗ-3. Шасі трактора під час бронювання було посилено. Товщина броні становила 10-25 мм. У броньовий рубці, змонтованій на місці кабіни водія, встановлювалася 45-мм танкова гармата з обмеженими кутами обстрілу. Для оборони в ближньому бою всередині перевозився кулемет Дегтярьова (ДП або ДП). Під час серійного виробництва на ХПЗ ця машина одержала індекс ХТЗ-16. Точних даних про бойове застосування цих машин немає, але є всі підстави вважати, що їх застосовували під час оборони Харкова восени 1941 року[1].

Крім того, існують уривчасті відомості про імпровізований танк, який був на озброєнні Української повстанської армії[2]. Танк було зібрано 1943 року поблизуКовеля — у підконтрольній УПА військовій майстерні. Трактор було обшито сталлю й обладнано двома кулеметами. Танк застосовували в боях із польською Армією крайовою. За іншою версією[3], бронемашину було сконструйовано з корпусу танка Т-26, встановленого на шасі трактора СТЗ-5. Однак не можна виключити існування двох різних повстанських ерзац-танків.

Також відомо про участь імпровізованих броньованих машин під час оборони Моонзундських островів. Так, з метою посилення вогневої оборони, захисники островів за власною ініціативою побудували з тракторів чотири танки, озброєні кулеметами[4].

Збережені екземпляри[ред. | ред. код]

Одеса, Серединський сквер
На меморіалі героїчної оборони Одеси

Деякі бронетрактори, виготовлені різними радянськими підприємствами в роки Німецько-радянської війни, збереглися досі, проте точно ідентифікувати їх та визначити конкретну належність дуже важко.

Зокрема, три бронетрактори є в Одесі. Один з них встановлено на Меморіалі героїчної оборони Одеси, а другий — на розі вулиць Разумовської і М'ясоїдівської. Разом з тим, є підстави вважати, що ці бронетрактори являють собою лише пізніші макети, які виготовлено спеціально для експозиції, і вони не мають стосунку до танка НИ-1.

Крім того, відомо щонайменше два бронетрактори, що збереглися поза межами Одеси. Один з них перебуває у бронетанковому музеї в Кубинці в Росії, хоча з якихось причин до експозиції його не включено, і він стоїть позаду ангарів. Хоча цей експонат позиціонується музеєм як НИ-1 (про що свідчить інформаційна табличка перед ним), насправді виявити призначення та належність цієї машини досить важко. Найімовірніше, машина була навчальним танком з макетною баштою та озброєнням[джерело?], або ж є імітацією, створеною для кінозйомок[1], і також не має стосунку до танків НИ.

Єдиний бронетрактор НИ-1 на ходу застосовується в Дніпрі для масштабних пейнтбол-ігор[джерело?].

Бронетрактор можна побачити у військовому музеї Києва, проте цей екземпляр, найімовірніше, являє собою один з ерзац-танків, виготовлених на ХТЗ під час оборони Харкова.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Тим Скоренко. Краткая история русского шушпанцера: Бронированные тракторы // Популярная механика. — 2009. — Октябрь. Архівовано з джерела 25 серпня 2011. Процитовано 14 грудня 2011.(рос.)
  2. (рос.) Что мы знаем о себе?[недоступне посилання з квітня 2019]
  3. (рос.) Бесславные ублюдки (о экспериментальных моделях танков) [Архівовано 2010-06-02 у Wayback Machine.]
  4. (рос.) К. Стрельбицкий. Танки на Моонзунде. Танкомастер. — 2001. — № 5 [Архівовано 28 жовтня 2012 у Wayback Machine.]

Джерела[ред. | ред. код]