Плід (анатомія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плід в утробі жінки

Плід, також фе́тус (лат. fetus) — ембріон ссавців починаючи з 8-го тижня розвитку, коли закладено всі основні органи, і до пологів. Деякі джерела вважають плодами 9- чи 10-тижневі ембріони. Від латинської назви утворений термін фета́льний, тобто властивий плоду.

Фізіологія[ред. | ред. код]

Впродовж внутрішньоутробного періоду розвитку процеси дихання, харчування, виділення та обміну речовин здійснюються у плода завдяки плаценті[1]. До 4 місяця розвитку у плода сформовані риси обличчя. Рухи плоду вагітна жінка починає відчувати наприкінці 4 — на початку 5 місяця. При вислуховуванні живота в цей час можна почути його серцебиття. До кінця 6 місяця вагітності рухи стають активнішими. До початку 8 місяця від запліднення (або 28 тижня від першого для останньої менструації) плід вважається недоношеним, але життєздатним. Діти, народжені в цей термін (передчасні пологи), можуть вижити, але лише при дотриманні особливих правил догляду.

Максимальна кількість плодів, знайдених в людському тілі, становила 15: 10 дівчаток і 5 хлопчиків. Всім їм було 4 місяці, коли в липні 1971 року їх вилучили з матки італійської жінки. Вона приймала ліки для стимуляції зачаття[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Федорова М. Б. и Калашников Е. П. Плацента и ее роль при беременности. М., 1986
  2. С. Джуан Странности нашего тела. Занимательная анатомия М.: изд-во «РИПОЛ». — 2010 ISBN 978-5-386-01568-8