Менопауза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Менопа́уза (клі́макс) — у жінок припинення можливості мати дітей, характеризується нерегулярністю або повним припиненням менструацій. У середньому настає близько 50 років, однак може сильно варіюватися. Зазвичай перебігає спокійно, але деякі жінки переносять її дуже тяжко, з порушенням артеріального тиску, нервовими розладами тощо. З 1950-х стала застосовуватися гормональна заміщуюча терапія, при якій використовують естрогени окремо або разом з прогестероном, які допомагають протистояти цьому стану.

Класифікація[ред. | ред. код]

Розрізняють природну та штучну менопаузу. Природна менопауза пов'язана з віковим виснаженням запасу фолікулів у яєчниках. Вона зазвичай наступає у віці від 45 до 55 років, але може бути ранньою (40-45 років) або пізньою (у віці старше 55 років). У разі настання менопаузи до 40 років говорять про синдром виснаження яєчників. Штучну менопаузу може спричинити хірургічне видалення яєчників, радіаційний або медикаментозний вплив.

Механізми[ред. | ред. код]

У зв'язку із припиненням виділення яєчниками естрогенних гормонів порушується гармонійна робота органів, які мають рецептори до естрогенів (центральна нервова система, сечостатеві органи, молочні залози, шкіра, кістки).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]