Перейми

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пере́йми — під час вагітності мимовільні регулярні скорочення матки, поряд із потугами пов'язані з пологовими, виштовхуючими плід силами.

Фізіологія переймів[ред. | ред. код]

Перед пологами відбуваються певні зміни в м'язовому апараті матки. Цей орган у різні терміни вагітності виконує різні функції. Під час вагітності матка вміщує плід, у ній створюються умови для нідації плодового яйця, його розвитку, розвитку плаценти, через яку відбувається газообмін і обмін речовин між плодом і матір'ю. Під час пологів — функція вигнання плоду за рахунок періодичних скорочень (перейм) м'язів матки, а в ранньому післяпологовому періоді — спастичне скорочення для запобігання кровотечі із відкритих артерій матки після відділення плаценти.

У зв'язку з різними вимогами до м'язевого апарату матки під час вагітності в клітинах м'язів матки (міоцитах) дуже мало актоміозіна — скорочувального білка. Перед пологами, приблизно за добу до них, під впливом гормонів починається бурхливий синтез актоміозіна в міоцитах, причому з просторовою орієнтацією міофіламентів так, щоб при скороченні міоцитів їхній момент сили збігався та складався. При порушенні синтезу актоміозіна та його просторової орієнтації під час пологів виникають ускладнення — слабкість і дискординація пологових сил.

Незадовго до початку пологів плацента і гіпофіз плоду починають виробляти специфічні речовини (зокрема простагландини і гормон окситоцин), що викликають періодичні скорочення м'язів матки тривалістю 5-10 секунд.

Спочатку інтервали між переймами становлять близько півгодини (іноді й більше), поступово їхня частота, інтенсивність і тривалість наростають. Останні перейми відбуваються з інтервалом 5-7 хвилин і переходять у потуги. У середньому весь процес відчуття перейм триває 12 годин у жінок, які народжують вперше, і 8-10 годин при повторних пологах.

Характер переймів і розкриття шийки матки[ред. | ред. код]

Всі дані приблизні і можуть змінюватись у кожної породіллі.

Початкова (прихована, латентна) фаза[ред. | ред. код]

Тривалість — 7-8 годин
Тривалість переймів — 30-45 с
Проміжок між переймами — 4-5 хвилин
Розкриття шийки матки — 0-3 см

Активна фаза[ред. | ред. код]

Тривалість — 3-5 годин
Тривалість переймів — 60 с
Проміжок між переймами — 2-4 хвилини
Розкриття шийки матки — 3-7 см

Перехідна фаза (фаза уповільнення)[ред. | ред. код]

Тривалість — 0,5-1,5 години
Тривалість переймів — 70-90 с
Проміжок між переймами — 0,5-1 хвилина
Розкриття шийки матки — 7-10 см

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]