Стійкий туризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Туризм

"Стійкий"* туризм (англ. sustainable tourism) — сучасна концепція розвитку туризму, що ґрунтується на принципах концепції стійкого розвитку. Це туризм, що задовольняє всі наявні потреби, але при цьому розвивається таким чином, щоб забезпечити аналогічними можливостями майбутні покоління.

Принципи стійкого* туризму[ред.ред. код]

  • охорона навколишнього середовища, мінімізація збитку в процесі туристичної діяльності, екологічний нагляд за станом туристичного освоєння територій;
  • контрольоване використання технологій туристичного обслуговування, передусім автотранспорту, енергії, питної води тощо;
  • соціальна справедливість щодо місцевих громад, тобто прибуток та інші блага від туризму мають розподілятися на паритетних засадах, з урахуванням інтересів місцевого населення, а не переходити до іноземних інвесторів і національної еліти;
  • естетична гармонія туристичного природокористування, яка полягає у тому, що туристична діяльність та інфраструктура повинні органічно вливатися в історично сформоване середовище і зберігати унікальну своєрідність кожної місцевості.

«Стійка*» поведінка туриста[ред.ред. код]

«Стійка» поведінка туриста — це поведінка туриста, що ґрунтується на принципах стійкого туризму, тобто — коли турист намагається не зашкодити, а сприяти всім трьом компонентам концепції стійкого (сталому, збалансованому) розвитку — навколишньому середовищу, суспільству та економіці. Через низьку поширеність ідеї стійкого туризму в Україні, більшість туристів несвідомі цього поняття. Втім, деякі туристичні організації на власних веб-сторінках надають поради туристам, як поводитися «стійко», тобто — дотримуючись принципів стійкого туризму.

Наприклад, інформаційно-довідковий сайт Косівщини «Косіварт» радить туристам, як відпочивати з повагою до природи[1]. Поради стосуються лише навколишнього середовища — не засмічувати територію, бережно ставитися до біорізноманіття, і т. д. Утім, не менш важливою є поведінка туриста відносно суспільства та економіки регіону, який він відвідує. Наприклад, туристичний інформаційний ресурс «RestGeo» у своїх порадах[2] радить туристам при виборі готелю, закладу харчування чи туристичної агенції, зважати на умови праці її робітників, вивчати традиції місцевості, яку турист має намір відвідати, для збереження її автентичності, використовувати екологічні види транспорту, та ін.

Примітки[ред.ред. код]

  • Увага: помилка перекладу, яка є результатом помилкового вибору значення слова, яке не підходить для конкретного випадку. Переклад з англійської мови терміну "sustainable tourism" виконаний невірно і не вміщає в собі істотних ознак даного підвиду екологічного туризму. Найбільш точним терміном є "екологічно-раціональний туризм", "природо–зберігаючий туризм", "ощадливий туризм", або туризм, який підтримує навколишнє середовище (довкілля), близький до нього термін "зелений" туризм, але не "стійкий туризм", не "сталий туризм". Останній термін також перекладений невірно, без урахування багатозначності англійського слова "sustain"  і, відповідно, його деривату "sustainable", який означає 1)  стійкий, стосовно економічного розвитку; 2) екологічно-раціональний, характеризує розвиток або діяльність, яку відрізняє раціональне та дбайливе відношення до природи і ресурсів, тобто здійснення якої-небудь діяльності без збитку для довкілля.
  1. Правила поведінки туристів в Карпатах: відпочинок з повагою до природи. — Косів. Інформаційно-довідковий сайт міста та району. Квітень 27, 2009.
  2. Туристичний портал RestGeo.