Третинний сектор економіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Третинний сектор економіки
Зображення
Попередник вторинний сектор економіки
Наступник четвертинний сектор економіки
CMNS: Третинний сектор економіки у Вікісховищі

Трети́нний се́ктор еконо́міки або сфера послуг — один із трьох секторів економіки в рамках гіпотези трьох секторів, який включає економічну діяльність, пов'язану з послугами.

Поняття послуг охоплює всі види діяльності, що не завершуються виробництвом продукту, але сприяють процесу виробництва, покращуючи продуктивність. До послуг належить фінансова і банкова діяльність, транспорт, оптова і роздрібна торгівля, страхування, інформаційна галузь, медицина, освіта та індустрія розваг тощо.

Інформаційні технології часто відокремлюють і включають у четвертинний сектор економіки.

У розвинутих країнах третинний сектор економіки найбільший за кількістю працівників і зростає найшвидшими темпами.

Сфéра пóслуг — частина економіки, яка включає всі види комерційних послуг. Саме сфера послуг складає в економічно розвинутих країнах основну частину економіки (більше 50 %). Рештою частин економіки заведено вважати промисловість і сільське господарство.

Сферу послуг часто відносять до постіндустріального економічного устрою.

Працівники, зайняті у сфері послуг, і які безпосередньо обслуговують клієнтів, іменуються обслуговчим персоналом.

Історія[ред. | ред. код]

В стародавні часи суспільне надання послуг не було розвинутим. Товарний обмін і торгівля здійснювалися, в основному у вигляді готових результатів сільськогосподарського або ремісничої праці.

У міру еволюції людства, науково-технічного прогресу, механізації і автоматизації фізичної праці, сфера послуг набирає темпів свого розвитку і стає ключовим сектором економіки. В постіндустріальній економіці основні невирішені завдання знаходяться якраз у сфері управління технікою, організації, розподілу готової продукції. В 21 столітті особливого розвитку і цінності набуває інтелектуальна людська праця. Розподіл інтелектуальної праці, створює величезну кількість спеціальностей і професій, що вимагають високої наукової підготовки, великого числа робочих місць, високого ступеня інтеграції сумісних людських зусиль, зростання суспільного добробуту. Такі тенденції напряму належать до сфери послуг і управління, що обумовлює її прискорене зростання у порівнянні зі старішими сферами діяльності людини. Для сфери послуг характерні вищі прибутки, ніж для промислового, і тим більше сільськогосподарського сектора економіки.

Рівень (клас) послуг[ред. | ред. код]

Докладніше: Рівень сервісу

Залежно від рівня наданих послуг (зазвичай входять до пакету послуг) вони діляться на ті чи інші класи (клас обслуговування), який може бути третій, другий, перший, економ- і бізнес-клас, вищий, преміум (люкс).

У готелях існує система зірок.

Приклади[ред. | ред. код]

До сфери послуг відносять:

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Юрковский В. М. География сферы обслуживания. — К. : УМКВО, 1989. — 82 с.

Посилання[ред. | ред. код]