Яків (син Зеведеїв)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Яків син Зеведеїв)
Перейти до: навігація, пошук
Яків Зеведеїв
Rembrandt - Sankt Jakobus der Ältere.jpg
Апостол, Великомученик
Народився 1 століття
Віфсаїда, Галілея
Помер 44
Юдея
Шанується усіма християнами
Головна святиня Кафедральний собор в Сантьяґо-де-Компостела, Галісія (Іспанія)
День пам'яті 25 липня (католицизм)
30 квітня (православ'я)
Покровитель Акома Пуебло, ветеринари, вершники, хутровики, чинбарі, фармацевти; Гватемала, Нікарагуа, Іспанія, Сантьяго-де-Керетаро, Сауайо-де-Морелос

Яків Зеведеїв (грец. Ιάκωβος , лат. Iacobus, ісп. Santiago), Яків Старший — один з 12 апостолів Ісуса Христа, брат Івана.

Біблійні відомості[ред.ред. код]

Яків Зеведеїв разом із своїм братом Іваном та апостолами Петром і Андрієм належить до перших покликаних Ісусом Христом (Мт. 4:21, Лк. 5:10). Цих чотирьох апостолів виділено у Новому Завіті серед кола апостолів, оскільки вони беруть участь у найважливіших подіях життя Ісуса. Ісус вирізняє його як одного з трьох наближених учнів, беручи з собою Петра, Якова та Івана на високу гору, яку часто ототожнюють з горою Фавор, де відбулося Преображення (Мт. 17:1). У Гетсиманському саду Яків також стає свідком тих важких подій (Мт. 26:37). Яків та Іван отримали всилу своєї стрімкої вдачі також назву Воанергез — сини грому (Мр. 3:17, Лк. 9:54). Після Воскресіння Ісуса Христа, Іван перебуває в Єрусалимі разом з іншими апостолами (Дії 1:13). Яків Зеведеїв і Матвій були вбиті мечем. Яків Зеведеїв проповідував у Єрусалимі і першим з апостолів постраждав за Христа. За наказом юдейського царя Ірода Агрипи (Дії 12:1-2) йому було відтято голову в Єрусалимі про що свідчать Євангелії від Марка та Матвія (Мр. 10:39, Мт. 20:23).

Передання[ред.ред. код]

Собор святого Якова у Сантьяго-де-Компостела

Климент Александрійський пише, що коли Якова вели на страту, його зрадник, побачивши мужність, з якою той йшов на смерть, підійшов до нього, впав на коліна у розкаянні і визнанні, що також вірує у Христа, і сказав, що Яків не повинен приймати смерть один. Їм обидвом стяли голови.

Згідно з переказами, після мученицької кончини апостола в 44 році на Святій землі, його останки були покладені в човен і пущені по хвилях Середземного моря. Чудовим чином цей човен приплив до Іспанії, де святий проповідував раніше, і був викинутий на берег в гирлі ріки Ульї (там, де з’явиться пізніше місто). У 813 році, як свідчить церковний переказ, чернець-відлюдник Пелайо, що жив у цій місцевості, слідуючи за якоюсь дороговказною зіркою, виявив цей ковчег з мощами, які залишалися нетлінними.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

У 896–899 роках король Альфонс III видав указ, за ​​яким на місці знахідки над мощами була побудована невелика церква. Саме місце було названо Компостела (лат. Campus Stellae, «Місце, позначене зіркою»). Святий Яків, чудесно з’явився під час битви з маврами — Сантьяго Матаморос, став покровителем Іспанії та Реконкісти. Як апостол, що почав під час свого служіння далеку подорож зі Святої землі до Іспанії, став вважатися покровителем паломників.

Канонізація[ред.ред. код]

Канонізований ще першими християнами. Перший канонізований Апостол.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.

Посилання[ред.ред. код]

Яків Зеведеїв у католицькій енциклопедії(англ.)

Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.