Бої під Маріуполем (2014—2022): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
м Відкинути редагування Dimant до зробленого Леонід Панасюк
Рядок 1: Рядок 1:
{{Картка:Військовий конфлікт
{{Картка:Військовий конфлікт
|конфлікт = Оборона Маріуполя
|конфлікт = Оборона Маріуполя
|partof = [[Російсько-українська війна 2014 року|Російсько-українська війна]]
|partof = [[Війна на сході України]]
|зображення = [[File:OboronaMariupoľa2014.jpg|300пкс]]
|зображення = [[File:OboronaMariupoľa2014.jpg|300пкс]]
|підпис = Маріупольці готуються відбивати напад російської армії на місто, [[29 серпня]] [[2014]] року.
|підпис = Маріупольці готуються відбивати напад російської армії на місто, [[29 серпня]] [[2014]] року.
Рядок 22: Рядок 22:
}}
}}
{{Поточна подія}}
{{Поточна подія}}
'''Оборона Маріуполя''' — епізод [[Війна на сході України|війни на сході України]]. Військова оборона міста [[Маріуполь]] проти терористичних сил [[Донецька народна республіка|«ДНР»]] та російських збройних сил. Початок формування оборонних процесів на поступах до міста відбувся з моменту вторгнення російських військ у [[Новоазовськ]].
'''Оборона Маріуполя''' — епізод [[Російсько-українська війна 2014 року|російсько-української війни]] [[2014]] року. Військова оборона міста [[Маріуполь]] проти терористичних сил [[Донецька народна республіка|«ДНР»]] та російських збройних сил. Початок формування оборонних процесів на поступах до міста відбувся з моменту вторгнення російських військ у [[Новоазовськ]].


== Підготовка ==
== Підготовка ==

Версія за 05:33, 5 лютого 2015

Оборона Маріуполя
Російсько-українська війна
Файл:OboronaMariupoľa2014.jpg
Маріупольці готуються відбивати напад російської армії на місто, 29 серпня 2014 року.
Дата: 25 серпня 2014 — донині
Місце: Україна Маріуполь, Донецька область
Результат: Українські військові контролюють місто та його околиці, бої тривають
Сторони
Україна Україна Донецька республіка
Росія Російська Федерація
Командувачі
Петро Порошенко
Володимир Путін
Військові сили
Збройні сили України
Морська охорона України

МВС України

Збройні сили Росії
ГРУ ГШ РФ
Народне ополчення Донбасу
Втрати
Не менше 2 загиблих та 20 поранених
Загинуло не менше 43 мирних жителів, 114 поранених, з 5 вересня — загинули 16 військових, 70 поранених[1].
Не менше 65 убитих та 23 поранених, 5 танків, 1 САУ, 6 автомобілів, 2 тягачі, загалом зведення йдуть про сотні вбитих, велику кількість поранених, кілька десятків техніки знищено, зокрема 4 «Гради»[2]

Оборона Маріуполя — епізод російсько-української війни 2014 року. Військова оборона міста Маріуполь проти терористичних сил «ДНР» та російських збройних сил. Початок формування оборонних процесів на поступах до міста відбувся з моменту вторгнення російських військ у Новоазовськ.

Підготовка

25 серпня 2014 року в місті почались формуються загони добровольців, які готові захищати Маріуполь від вторгнення російських військ. Проте дехто із жителів Маріуполя заради власної безпеки вже цього ж дня почав покидати місто.

У той же час, бойовики терористичної організації Донецька республіка заблокували донеччанам виїзд в напрямку Маріуполь — Запоріжжя. Незважаючи на заборону, місцеве населення покидало окуповане місто ґрунтовими дорогами в обхід блокпостів терористів.

Як повідомляють очевидці з числа місцевих жителів, 25 серпня бойовики почали обстріл Маріуполя. Однак неподалік від міста знаходились кілька добровольчих батальйонів, які тоді були готові виступити на його захист. Про це писав на своїй сторінці у Фейсбуці командир добровольчого батальйону «Донбас» Семен Семенченко[3].

Вересень

Українськi вiйська в Марiуполi, вересень 2014
Файл:Unnamed(2).jpg
Президент Порошенко в Маріуполі
Гарматний обстрiл околицi Марiуполя, вересень 2014

1 вересня 2014 близько 21-ї години прикордонний наряд, що пересувався на автомобілі «УАЗ», вступив у бойове зіткнення поблизу села Саханка — біля Маріуполя — із загоном бойовиків. Прикордонники викликали підкріплення, до його приходу стримували натиск терористів; у перебігу бою 1 прикордонник загинув — майор-зв'язківець Андрієць Олег Анатолійович, 3 поранено — з них важкопоранений старший сержант Схаб'юк Максим Олексійович.

6 вересня близько 22:30 в мікрорайонах Олімпійському і Східному було чути залпи важких знарядь; в прес-службі батальйону «Азов» пояснили, що військові дії відбуваються біля селища Широкино — по українських позиціях стріляють російські війська, українські сили дотримують Мінського перемир'я і у відповідь не стріляють. О 23:04 комбат батальйону «Азов» уточнив, що в околицях Маріуполя стріляють «Гради»[4]. Внаслідок нічного обстрілу російськими силами у місті загинуло 3 мешканці. 8 вересня відбувся візит Президента України Петра Порошенка в Маріуполь. Увечері 9 вересня вводяться за рішенням керівництва АТО додаткові режимні обмеження у Маріуполі та на територіях Новоазовського і Тельманівського районів. Зокрема, забороняється пересування автомобільної техніки більше двох одиниць в колоні, пересування транспортних засобів та осіб в період від 20:00 до 06:00 ранку, рух зі швидкістю не більше ніж 40 кілометрів за годину та ряд інших обмежень[5]. 10 вересня під Маріуполем бойовики проводили «військові маневри» — вночі підтягували до своїх позицій «Град», напередодні у Павлополі підірвано міст через греблю та обстріляно соціальні об'єкти[6]. По даних групи «Інформаційний спротив», цього дня російські війська продовжили концентрацію сил біля Новоазовська — перекинуто щонайменше 180 танків, БМП і БТР, кілька одиниць РСЗО «Град». Біля села Безіменне (Новоазовський район) ідентифіковано автомобіль російських військ, обладнаний комплексом радіоелектронної розвідки[7]. 10 вересня губернатор Донецької області Сергій Тарута запропонував провести засідання Кабінету міністрів України в Маріуполі. 11 вересня СБУ провела спецоперацію та затримала диверсійну групу, котра мала виконати завдання російських спецслужб — здійснити терористичні акти й диверсії у громадських місцях в Маріуполі — командир групи «Грек» та два спільники-маріупольці[8]. 12 вересня Сергій Тарута заявив, що Маріуполь відіб'є любі спроби захопити місто. У ніч з 12 на 13 вересня на ділянці відділу прикордонної служби «Маріуполь» терористи з мінометів та стрілецької зброї обстріляли прикордонний наряд — прикордонники на автомобілі «УАЗ» поверталися до місця дислокації, 3 прикордонники зазнали поранень[9]. Станом на 14 вересня тривали роботи із спорудження внутрішнього периметра блокпостів — для зміцнення кордонів міста від російсько-терористичних військ. В роботах приймає участь команда військових — спорудження внутрішнього периметра блокпостів, визначено їх кількість і локалізацію, для спорудження міським головою дано доручення розбирати недобудовані безгосподарські об'єкти, 13 вересня в роботах із зміцнення кордонів міста за усіма напрямами задіяно 22 одиниці техніки[10]. 16 вересня мер Маріуполя Юрій Хотлубей доручає до 19 вересня завершити роботи по зміцненню зовнішнього периметра оборони міста[11].

18 вересня керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук повідомив, що російські війська здійснюють активне перекидання підрозділів на північ від Маріуполя.

Протягом 18-19 вересня відбувається заміна російських солдатів строкової служби на контрактників; строковики відправляються в Росію. Активізувалися проросійські бойовики в районах з напрямку Волноваха — Маріуполь[12].

21 вересня МВС України почало формувати добровольчий батальйон «Свята Марія» для захисту Маріуполя на основi роти «Сотня Ісуса Христа» батальйону МВС «Шахтарськ». Ще раніше, марiупольцi почали з власної ініціативи створювати батальйон територіально-громадської оборони міста «Діва Марія», i за свідченням медiа охочих туди вступити виявилося багато[13]. (Назва батальйону була вибрана в честь Богородиці). В ніч на 20 вересня терористи обстрілювали блокпости українських військових, було зафіксовано спроби з їх боку прорватися із розвідкою. 21 вересня бойовики з артилерії обстріляли блокпост сил антитерористичної операції в мікрорайоні «Східний»[14].

22 вересня в районі 11 годин почався мінометний обстріл селища Талаківка, розташованого в декілька кілометрів від Маріуполя. У результаті мінометного обстрілу, який вівся з боку Комінтерново по блокпосту було пошкоджено два житлові будинки й газопровід. У Маріуполі розвідка «Азова» разом з «Альфою» взяла диверсійну групу з 7 людей. Того ж дня відбувся візит до Маріуполя Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова та Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Олександр Турчинов заявив, що біля Маріуполя планують збудувати вал, через який не проїде жоден танк.

Увечері того ж дня просування російсько-терористичних військ зірване українськими артилеристами біля населеного пункту Комінтернове. По цьому загарбники перейшли до тактики рейдових дій силами невеликих — 10-20 осіб — тактичних підрозділів. Удень російсько-терористичні загони намагалися вийти до Волновахи — для подальшого руху на південь, до угруповання своїх сил біля Новоазовська, їх стримали українські війська[15].

25 вересня проросійські бойовики атакували блок-пост українських сил близько Талаківки, зав'язався бій[16]. В другій половині дня до маріупольської лікарні привезли поранених, рядового і молодшого сержанта.

Увечері того ж дня прикордонники Донецького загону біля залізничного переїзду на дорозі «Запорізьке-Новоселівка» виявляють розвідувально-диверсійну групу — приблизно 15 осіб. Диверсанти десантувалися з вантажного потяга, котрий рухався із Донецька в напрямі Маріуполя. Під час бою диверсанти відступили на неконтрольовані українськими силами території[17]. 28 вересня Талаківка бойовиками була обстріляна кілька разів.

Жовтень

1 жовтня блокпост під Талаківкою перемістили на схід через обстріли бойовиків селища[18].

4 жовтня в Маріуполі починає роботу міжнародна місія з делімітації кордонів буферної зони, прибула до міста увечері 2-го, до складу увійшли представники України, Росії, ОБСЄ. Комісія має завданням визначення меж 30-кілометрової буферної зони[19]. Того ж дня на ділянці між Широкиним та Безіменним Новоазовського району під Маріуполем бойовики обстріляли два катери берегової оборони Державної прикордонної служби України.

6 жовтня відбулася перестрілка в Орджонікідзевському районі міста між українськими військовими та бойовиками — розвідувально-диверсійна група, поранено 4 військових, диверсанти затримані[20].

В 10-х числах жовтня 2014-го у Маріуполі починають монтувати на оборонних блокпостах утеплені контейнери — в них зможуть відпочивати військовослужбовці за холодного часу. Один з перших обладнаних контейнерів привезли на блокпост при виїзді з Маріуполя — в мікрорайоні Східний[21]. 13 жовтня розвідка оприлюднює інформацію, що у районі Новоазовська в перший ешелон виведені місцеві бойовики, «кадировці» і регулярні підрозділи армії РФ переміщені в другий ешелон.

13 жовтня 2014-го українські військові вели бій з бойовиками «ДНР», по інформації посадовця, котрий не побажав відкрити своє прізвище, в результаті бою під селом Комінтернове бойовики позбулися кількох одиниць техніки. Українська армія — без втрат, після завершення бою урядових військ з терористами звуки перестрілки не припинилися — цілком можливо, що терористи «ДНР» вели бій між собою[22].

Станом на ранок 14 жовтня координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук повідомляє, що в смузі Тельманове — Новоазовськ російські військові та «підконтрольні» бойовики проводять великомасштабну операцію — розшуковують зниклу диверсійно-розвідувальну групи: «За нашими даними, в „пошуковій операції“ беруть участь і громадяни РФ, що пересуваються на автомобілях з позначенням „ОБСЄ“»[23].

14 жовтня близько 15:00 терористи в напрямі від Комінтерново обстріляли північну околицю Сартани, вибухнуло кілька снарядів, постраждали мирні жителі, що брали участь у похоронній процесії. Загинули семеро людей, ще сімнадцять осіб зазнали поранень[24].

У Маріуполі 15 жовтня оголошено днем жалоби за загиблими від обстрілу бойовиками в селищі Сартана.

15 жовтня з'являється інформація, що на великих маріупольських підприємствах, котрі працюють цілодобово, виготовляють пересувні будинки для військових. Конструкції лаштують з 20-тонних контейнерів, утеплюють, встановлюють по 14 ліжок і печі. Конструкцію встановлюватимуть вглиб на 3 метри та покриватимуть для додаткового захисту залізобетонними плитами. Протягом кількох тижнів планується виготовити ще 50 подібних блокових будинків, загальна кількість сягне 100[25].

Того ж 15 жовтня командир батальйону «Шахтарськ» Андрій Філоненко в ефiрi «Експресо. ТВ» повідомив, що військові РФ мають намір осушити дамбу під Маріуполем — задля подолання замінованих ділянок та прориву оборони міста: «Там збудовані три кільця оборони, заміновано, то зараз, за моїми даними, вони розглядають такий шлях, як осушення дамби неподалік від Маріуполя, в Петропіллі. Осушити дамбу і через дамбу перейти, бо навколо все заміновано. Є інформація про те, що вони починають це робити»[26].

Увечері 16 жовтня невідомі атакували колону українських військових в місті по вулиці Тополевій, жертв серед бійців немає, за попередніми даними — вибухнув фугас.

Вранці 17 жовтня група «Інформаційний спротив» повідомляє, що протягом останньої доби з Росії — в напрямі від н. п. Федоровка Ростовської області на територію Новоазовського району увійшло 2 колони, в кожній до 10 автомобілів; у їх складі — автобуси, бензовози, вантажні автомобілі, напівпричепи. Одночасно з-під Новоазовська йде перекидання озброєнння та військової техніки в напрямі Маріуполя, скупчення російської бронетехніки спостережене поблизу Широкиного; поблизу сіл Красноармійське та Козацьке — північніше напрямку Новоазовськ — Маріуполь помічено скупчення понад 1 тисячі бойовиків[27].

17 жовтня поблизу Сартани прикордонники з допомогою оптичних приладів виявили 2 осіб зі зброєю, що вели спостереження за українськими позиціями, по цьому відкрили вогонь, диверсанти втекли. Згодом на місці їх перебування виявлено облаштовані для прихованого спостереження позиції[28].

22 жовтня поблизу села Пищевик українською розвідкою виявлено скупчення військовї техніки бойовиків, що згодом зробили спробу форсування річки Кальміус. Атаку бойовиків вдалося відбити, терористи зазнали втрат і відступили в східному напрямі, у бою загинув один український військовий[29].

24 жовтня затримана одна з терористичних груп, підозрюють, що саме вона здійснювала теракти поблизу блокпостів навколо міста. За місцем проживання одного з її членів виявлено автомат АК, гранати, обріз мисливської рушниці, 5 саморобних вибухових пристроїв, удосконалену малокаліберну гвинтівку, над 2 тисячі набоїв. В оселі диверсанта виявили лабораторію для виробництва вибухових пристроїв[30].

Керівник групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук 26 жовтня повідомляє, що протягом кількох останніх діб відбувається підсилення Новоазовського угруповання терористів, за командою з Росії найбільш боєздатні загони та підрозділи «ЛНР», «ДНР» й регулярних військ Росії, які діють на території, що контролюється бойовиками, перекидаються якраз в район Новоазовська: «Другий тривожний сигнал — активізація штатних диверсійно-розвідувальних груп російського спецназу. За нашими даними, вони активно вивчають можливість форсування річки Кальміус в інтересах танкового угруповання російських військ»[31].

27 жовтня вранці українські військові відбили атаку терористів по лінії Павлопіль — Гнутове біля Маріуполя. Терористи вели обстріл з мінометів і танків, українські військові поблизу Талаківки підбили танк, терористи покинули його на полі бою і відступили, зазнавши втрат у живій силі[32]. 28-го вночі з боку східної окраїни Маріуполя розвідувально-диверсійними групами терористів були зроблені спроби проникнення в місто, обійшовши блокпости. Диверсанти були помічені бійцями полку спеціального призначення «Азов», після попереджувальних пострілів відступили[33].

29 жовтня зранку відзначається активність терористів в напрямі траси Н20 — висування з-під Новоазовська батальйонної тактичної групи російсько-терористичних військ: «кадировці», «осетини», «козаки», терористи з «ДНР» і «ЛНР»[34].

Листопад

2 листопада близько 7:30 пролунав вибух на Східному блокпосту: невідомі підігнали позашляховик та підірвали його. Один військовослужбовець Нацгвардії загинув, двоє поранені[35]. По уточнених даних — загинуло двоє військових.

5 листопада терористичні сили обстріляли позиції української армії з мінометів та танків в приміських населених пунктах поблизу Маріуполя. Один боєць загинув, один поранений, в деяких випадках обстріл вівся з житлових кварталів[36].

Вранці 11 листопада оприлюднюються дані, що в районі Новоазовська бойовики обладнали укріпрайон, прикритий з повітря, а в напрямі Маріуполя сформовано другу батальйонно-тактичну групу — північніше селища Комінтернове. Головні сили терористично-російських сил знаходяться в глибині бойових порядків, на передову лінію висунуті мобільні групи, переважно складаються з місцевих бойовиків[37].

Станом на ранок 14 листопада зафіксовано висування вперед передових ударних груп противника. Ударні групи нараховують до двох рот в авангарді[38].

На ранок 18 листопада, після невдалих спроб виявити та придушити вогнем українські артилерійські підрозділи, терористи припинили намагання форсувати Кальміус поблизу Павлополя[39].

21 листопада під час руху військової колони на узбіччі дороги в Маріуполі стався вибух — спрацював радіокерований вибуховий  пристрій, поранено двох військових[40]. Того ж дня поблизу села Ломакине на фугасі підірвався український військовий автомобіль, постраждали двоє військових[41].

Станом на 28 листопада азовські промисловці надали допомогу бійцям — розробили мобільні пункти обігріву, за основу взято промислові контейнери, гвардійцям передано 12 таких пунктів обігріву. Спочатку вироби випробували в тимчасовому пункті дислокації особового складу — на відкритій місцевості. Один мобільний пункт здатний розмістити до чотирнадцяти військовослужбовців[42]. 28 листопада розвідгрупа полку «Азов» знищила розвідувальну групу терористів, яка діяла в околицях Маріуполя, 2 убито, 1 поранено, через артилерійський вогонь українські сили відступили без втрат[43].

Грудень

Вранці 2 грудня повідомляється, що поблизу Новоазовська диверсійно-розвідувальна група терористів при виході з території, контрольованої українськими військами, була виявлена та обстріляна бойовою охороною. При поспішному прориві на підконтрольну бойовикам територію диверсійна група вийшла на власні мінно-вибухові загородження; є вбиті та поранені[44]. Зранку 3 грудня бойовики обстріляли українські позиції сил на північному сході від Маріуполя та поблизу Виноградного, ударом у відповідь знищено військову техніку терористів[45]. Близько 12.30 того ж дня терористи знову обстрілюють українські позиції із «Градів» на північний схід від Маріуполя, поранено військовослужбовця[46].

4 грудня з'ясовується, що під Маріуполем загинув найманець родом із Мордовії «Самурай», іще близько 15 бойовиків поранені[47].

6 грудня з ранку терористичні проросійські банди чотири рази застосували РСЗО «Град», міномети та протитанкові керовані ракети для обстрілу українських позицій в районі Маріуполя[48]. Того дня на Маріупольському напрямку українські сили знищили мінометний розрахунок бойовиків, з технікою, вантажівкою із набоями та екіпажем[49].

11 грудня полк «Азов» повідомляє, що за 1,5 місяці виконання бойових задач працівники Служби безпеки України та місцеві мешканці зуміли відсунути «зону комфорту» щонайменш на 20 км східніше та північно-східніше від Маріуполя. Того ж дня відбулося бойове зіткнення — один із блок-постів було обстріляно терористами, один боєць зазнав легкого поранення[50].

14 грудня повідомляється, що поблизу Павлополя військова розвідка Збройних Сил України під час пошуково-розвідувальних дій виявила та ліквідувала снайперську пару з бойовиків терористичного угрупування «ДНР». Протягом тривалого часу двоє терористів постійно вели вогонь по позиціях українських військовослужбовців в Маріупольському напрямі[51]. Того ж дня два танки бойовиків «ДНР» підірвалися на своїх мінних полях поблизу Маріуполя[52].

19 грудня на Маріупольському оперативному напрямку морські піхотинці з 810-ї бригади ЧФ РФ, що дислокується в Севастополі, виконуючу бойову задачу наскочили на невідоме їм мінне поле. В результаті поранення отримали шість морпіхів. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив координатор конструкторських груп українських безпілотників Алекс Нойт з посиланням на дані перехоплення повідомлень російських військових[53].

21 грудня бійці батальйону «Азов» виявили диверсійну групу бойовиків на схід від Маріуполя. Диверсанти почали стріляти, однак отримали достойну відповідь та відійшли. З української сторони втрат і поранених немає[54].

22 грудня в інтернеті з'явилось відео, як бойовики, що чергують на блокпосту в селі Кам'янка Тельманівського району, відмовляються воювати. На відео бойовики розмовляють зі старшинами і кажуть, що мають наміри писати рапорти та залишити позиції. Про те, що бойовики дезертують, повідомляв і прес-центр АТО[55].

23 грудня приблизно в 01.40 у Маріуполі підірвали залізничний міст — через річку Кальчик — на 1260 кілометрі залізничного перегону, пошкоджена опора мосту. Рух поїздів в напрямі залізничного вокзалу й морського торгового порту дочасно призупинено[56]. Після цього терористи намагалися підірвати іще два залізничних мости. Цю диверсію попередили два охоронці заводу «Азовсталь», бойовики їх обстріляли. Один дружинник загинув, іншого поранено, при огляді місця теракту знайдено понад 80 кг тротилу. По цьому полк «Азов»  заявляє, що перебирає на себе повний контроль над головними об'єктами життєзабезпечення міста[57]. Після цих подій на допомогу маріупольським міліціонерам прибули більше ста «убозівців» зі спецпідрозділу «Сокіл»[58].

Врахувавши 3 напади нападів бойовиків за тиждень, станом на 27 грудня військові інженери замінували всі мости до Маріуполя. Військовослужбовці підрозділу інженерних військ сектору «М» по периметру об'єктів встановлюють сигнальні міни[59]. 28 грудня прийнято рішення у зв'язку із небезпекою диверсійних акцій з 06:00 наступного дня заборонити перетин лінії зіткнення сторін — людьми і вантажами через блок-пост в напрямі на схід населеного пункта Виноградне — дорожній напрямок Новоазовськ — Широкино — Виноградне — Маріуполь[60]. Того ж дня близько 8-ї вечора збройне формування «ДНР» напало на українські позиції, дислоковані східніше Маріуполя; у бойовому зіткненні з використанням стрілецької зброї загинув 20-річний боєць Національної гвардії[61].

Січень 2015 року

7 січня вояки батальйону «Азов» при збройному зіткненні під Гранітним знешкодили двох бойовиків — армійські частини вели перестрілку зі стрілецької зброї; добровольці помітили 2-х невідомих, що сховалися в одній з будівель неподалік. Після пострілу з ДШК терористи були ліквідовані[62].

З 7 на 8 січня бійці 54-го центру підготовки розвідувальних підрозділів Південного військового округу ЗС РФ (в/ч 90091, Владикавказ) при проведенні розвідувальних операцій на Маріупольському оперативному напрямку були виявлені українськими військовими, один з розвідників був знищений, іще два отримали поранення[63].

9 січня в ході спецоперації виявили та вилучили арсенал зброї й боєприпасів в одному з гаражів Жовтневого району Маріуполя -чотири автомати, гранати, пістолет, набої, терористи планували використовувати зброю для можливого проведення диверсії[64]. 13 січня в передмістях Маріуполя ведуться активні бойові дії, атак зазнають ближні до міста селища. Терористи з мінометів обстріляли околиці Чермалика, атакували позиції українських військовослужбовців в районі Миколаївки і Гнутового[65].

16 січня проросійські бойовики здійснили багаторазовий обстріл позицій українських військових поблизу Миколаївки, поранено четверо вояків. Вогонь вівся з артилерії, мінометів, протитанкових знарядь, артилерії[66]. 18 січня 2015 року терористи біля Чермалика намагалися йти в наступ, вогнем у відповідь українські військові знищили танк та групу піхоти[67]. 19 січня під Маріуполем по всій лінії фронту йшли бойові зіткнення, найбільш напружені — під Гранітним[68]. Загалом в боях цього дгня під Маріуполем поранено чотирьох вояків[69]. 19 січня розвідка «Азову» надала координати артилеристам, які по них знищили ворожу САУ поблизу Саханки[70]. 21 січня під Маріуполем тривали напружені бої, проте передові групи російсько-терористичних військ не змогли просунутися — ні на північний схід, ані північніше міста. Особливо запеклі бої та обстріли тривали в районі Павлопіль — Сартана[71]. З 23 на 24 січня Маріуполь із боку Саханки обстріляли терористи реактивними системами залпового вогню «Град», потрапили в ринок і житловий будинок. Загинуло щонайменше 10 людей, 20 поранених[72][73]. При обстрілі артилерією терористів блокпосту число 15 під один військовослужбовець загинув, двоє легкопоранені[74]. 27 січня відбувся бій біля села Чермалик, група полку особливого призначення МВС “Дніпро-1” знищила снайперів-терористів[75]. 28 січня вранці до військового госпіталю у Маріуполі доставили шістьох поранених бійців батальйону "Азов", один боєць загинув[76].

Лютий 2015 року

2 лютого у напрямі Маріуполя терористи здійснили 7 спроб атак — із застосуванням мінометів, артилерії та «Градів»[77].

3 лютого артилерійським ударом — у відповідь на спробу обстрілу Маріуполя, українськими силами було знищено 2 танки і жива сила противника та мінометний розрахунок[78]. Цього дня під селом Гранітне 72-ю бригадою знищено 6 машин з боєкомплектом, згодом артилерією ліквідовано 2 тягачі терористів — прибули витягнути підбиту техніку[79]. В бойовому зіткненні поранено трьох прикордонників під Маріуполем, гелікоптером Держприкордонслужби доставили їх до аеропорту «Київ»[80].

4 лютого Валентин Наливайченко повідомив, що Збройні сили України знищили 11 військових Російської Федерації, які брали участь у обстрілі Маріуполя 24 січня[81]. Українські військові під Маріуполем артударами знищують бойову техніку противника.

Втрати

28 вересня 2014 року голова правозахисної групи «Вантаж 200 з України до Росії» Олена Васильєва повідомила, що вже 42 військових збройних сил Російської Федерації загинули під Маріуполем[82].

Вшанування

43-я сесія Маріупольської міської ради прийняла рішення присвоїти звання почесних громадян Маріуполя дев'ятьом бійцям полку спеціального призначення «Азов». Це Андрій Белецький, Руслан Горландін, Вадим Зінковський, Ігор Княжанський, Сергій Коровін, Сергій Коротких, Данило Михайленко, Вадим Троян, Володимир Шпара[83].

Також

Примітки

  1. За час перемир'я біля Маріуполя загинули 14 військових
  2. С.Полторак: українська артилерія уже знищила чотири «Гради», з яких обстріляли Маріуполь
  3. В Маріуполі готуються до оборони міста
  4. У Маріуполі чутно стрільбу, пожежа поруч з блокпостом на Олімпійському, Східному — ЗМІ
  5. У Маріуполі введено додаткові режимні обмеження за рішенням керівництва АТО
  6. Бойовики підтягують «Гради» до Маріуполя і проводять маневри
  7. Росіяни стягнули під Новоазовськ щонайменше 180 одиниць військової техніки — Тимчук
  8. СБУ затримала в Маріуполі групу диверсантів, що планували в місті теракти
  9. Під Маріуполем бойовики з мінометів обстріляли прикордонників. Є поранені
  10. Маріуполь будує внутрішній периметр блокпостів
  11. Будівництво зовнішнього периметра оборони Маріуполя має завершитись до 19 вересня, — мер міста
  12. Під Маріуполем ротація окупаційних військ: Солдатів-строковиків відправляють додому
  13. Маріупольці формують батальйон «Діва Марія»
  14. Терористи обстріляли блокпост АТО в Маріуполі
  15. Артилерія українських військових зірвала просування російських військ під Маріуполем
  16. Бойовики атакували блокпост під Маріуполем
  17. На підступах до Маріуполя відбувся бій між прикордонниками та терористами
  18. Блокпост під Маріполем перемістили на схід через обстріли бойовиків
  19. У Маріуполі сьогодні почнуть визначати межі буферної зони
  20. В Маріуполі диверсанти поранили 4 українських військових
  21. Як у Маріуполі готують блокпости до зими
  22. У результаті бою під Маріуполем, українські військові захопили ворожу техніку, — ЗМІ
  23. Бойовики шукають зниклих під Новоазовськом диверсантів на автомобілях з символікою ОБСЄ
  24. Під час обстрілів передмість Маріуполя загинуло вже 7 мирних жителів, 17 поранено
  25. В Маріуполі виготовили 50 пересувних будинків для українських військових
  26. Російські військові планують осушити дамбу під Маріуполем, щоб прорвати оборону, — комбат «Шахтарська»
  27. Російсько-терористичні війська перекидають техніку з Новоазовська в напрямку Маріуполя
  28. Українські прикордонники виявили нові місця стеження бойовиків під Сартаною
  29. Силои АТО попередили спробу форсування бойовиками річки Кальміус
  30. Під Маріуполем викрили лабораторію диверсантів
  31. Тимчук: Терористи нарощують свої сили під Новоазовськом
  32. Українські військові відбили атаку терористів на лінії Павлопіль-Гнутове
  33. Вночі російські диверсанти намагалися прорватися до Маріуполя
  34. Російсько-терористичні війська активізувались під Маріуполем
  35. ЗМІ: На блок-посту в Маріуполі підірвався позашляховик. Є загиблі
  36. Бойовики обстріляли передмістя Маріуполя, є жертви
  37. Росія підтягує артилерію і бронетехніку в район Дебальцевського плацдарму
  38. Дві ударні групи бойовиків рушили у наступ в районі Маріуполя, — Тимчук
  39. Терористи покинули безуспішні спроби «форсувати Кальміус», — Тимчук
  40. У Маріуполі підірвали військову колону, поранено двох військових, — Радбез
  41. На Донеччині на фугасі підірвався військовий автомобіль
  42. Маріупольські підприємці збудували пункти обігріву для бійців АТО з промислових контейнерів
  43. Сили АТО вчора знищили розвідувальну групу терористів — штаб
  44. Під Новоазовськом українські військові обстріляли диверсійну групу противника. Є вбиті і поранені
  45. Сили АТО знищили бойову техніку терористів поблизу Маріуполя
  46. Терористи знову обстріляли Маріуполь
  47. Під Маріуполем загинув найманець з Мордовії «Самурай», ще близько 15 бойовиків поранені
  48. Терористи зранку почали обстрілювати українських військових біля Маріуполя, — прес-центр АТО
  49. В районі Маріуполя сили АТО знищили мінометний розрахунок бойовиків
  50. Боєць «Азову» отримав поранення під час обстрілу блок-посту біля Маріуполя
  51. Українська розвідка ліквідувала двох терористів-снайперів під Маріуполем
  52. Під Маріуполем підірвалися 2 танки бойовиків на своїх мінах, — речник АТО
  53. http://obozrevatel.com/crime/71692-prochesyivaya-okolitsyi-mariupolya-rossijskie-morpehi-naporolis-na-minnoe-pole-shestero-turistov-ostalis-bez-nog.htm
  54. Бійці батальйону «Азов» виявили під Маріуполем диверсійну групу бойовиків
  55. Бойовики відмовились воювати під Маріуполем
  56. В Маріуполі підірвали залізничний міст
  57. Бойовики намагалися підірвати ще два мости в районі Маріуполя
  58. В Маріуполь прибули спецназівці «Соколу» для протидії диверсантам
  59. Українські вояки посилили охорону стратегічних об'єктів Маріуполя
  60. Через загрозу диверсій частково обмежено в'їзд до Маріуполя
  61. Під Маріуполем внаслідок атаки бойовиків загинув боєць Нацгвардії
  62. Під час перестрілки під Маріуполем бійці «Азова» знешкодили бойовиків
  63. Під Маріуполем знищена російська розвідгрупа
  64. Міліція попередила диверсію в Маріуполі
  65. Під Маріуполем точаться бої
  66. Бойовики обстріляли Миколаївку, поранено четверо силовиків
  67. Штаб: Терористи втратили танк та групу піхоти біля Чермалика
  68. Під Маріуполем йдуть бої по всій лінії фронту -ЗМІ
  69. У районі Маріуполя поранено четверо військових — штаб оборони
  70. Українські бійці під Маріуполем знищили самохідну установку терористів, — «Азов»
  71. Під Маріуполем тривали напружені бої, однак просунутись вперед противнику не вдалося
  72. Маріуполь обстріляли з «Граду». Загинули щонайменше 10 людей
  73. [http://www.unn.com.ua/uk/news/1429803-pid-chas-obstrilu-u-mariupoli-poraneno-minimum-20-osib-postrazhdalim-potribna-krov Під час обстрілу у Маріуполі поранено мінімум 20 осіб, постраждалим потрібна кров]
  74. Під Маріуполем бойовики обстріляли блокпост: загинув військовий
  75. Під Маріуполем знищено снайперську групу терористів
  76. У боях під Маріуполем загинув один боєць "Азова", шістьох поранено
  77. Російсько-терористичні війська вчора сім разів атакували Маріуполь
  78. Сили АТО знищили два танка та живу силу бойовиків у районі Маріуполя
  79. Українські військові під Маріуполем знищують бойову техніку противника
  80. Гелікоптером до Києва доставлено трьох поранених під Маріуполем прикордонників
  81. СБУ: Знищено 11 російських військових, що обстрілювали Маріуполь
  82. Серед військ РФ 42 загиблих під Маріуполем — «Вантаж 200»
  83. Бійці «Азова» стали почесними громадянами Маріуполя

Посилання

Шаблон:Українсько-російський військовий конфлікт 2014 року