Блогосфера
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Блогосфе́ра (від англ. blogosphere) — термін, побудований аналогічно терміну «ноосфера» і йому подібним, що означає сукупність всіх блогів як спільноту або ж соціальну мережу. Десятки мільйонів блогів, що існують в світі, зазвичай тісно пов'язані між собою, блогери читають і коментують один одного, посилаються один на одного і таким чином створюють свою субкультуру.[джерело?]
Поняття блогосфери робить наголос на одну з основних відмінностей блогів від звичайних вебсторінок та інтернет-форумів: пов'язані між собою блоги можуть становити собою динамічну всесвітню інформаційну оболонку.
Блогосфера є важливим середовищем вивчення суспільної точки зору та культурних мемів, вона часто береться до уваги в академічних і неакадемічних роботах, де вивчаються сучасні глобальні соціальні тенденції.[джерело?]
Уперше англійське слово blogosphere жартома вжив Бред Грехем 10 вересня 1999 року, його фраза звучала так «Goodbye, cyberspace! Hello, blogiverse! Blogosphere? Blogmos?».
Згодом, на початку 2002 року термін був уведений в обіг Вільямом Квіком і зараз же ж розповсюдився, спочатку в спільноті воєнних блогів, які проливали світло на американську операцію в Афганістані, а потім за її межами.
Пізніше блогосферу почали умовно розділяти на топову і не топову, в залежності від рейтингів блогів та записів.
Найпопулярніша платформа серед українських блогерів — це LiveJournal [Архівовано 8 вересня 2008 у Wayback Machine.]. За даними компанії СУП, яка опікується сектором «кириличних» країн на LiveJournal, кількість українських блогів становить близько 100 тисяч. [джерело?]
Окрім того, наявна певна кількість блогів на інших платформах, — англомовних та російських (WordPress.com, Blogger.com, LiveInternet.ru, Diary.ru, Mail.ru); спільнота stand-alone блогерів; та кілька спільнот на українських блогерських платформах (Bigmir.net, Meta.ua, в минулому — Hiblogger.net).
Серед українських інтернет-видань поширена практика створення блогів для своїх авторів та відомих людей, — свої блоги відкрили «Українська правда», «ЛігаБізнесІнформ», «Кореспондент», «Новинар», «Gazeta.ua» тощо. Окрема блогова платформа для своїх прихильників була створена політичною силою «Народна самооборона» Юрія Луценка. [джерело?]
Окрім власне блогів на різноманітних блогохостингах, існує окремий потужний сегмент блогосфери, який прийнято називати автономним (тобто самостійним, незалежним від будь-яких хостингів). Автори автономних блогів зазвичай створюють свої проєкти за допомогою безкоштовних систем управління контентом (Content Management System чи CMS). У лютому 2008 року світ побачив проєкт «Українська блоґосфера» [Архівовано 4 грудня 2020 у Wayback Machine.], покликаний сприяти розвитку автономної ланки української блогосфери. Саме тут блогери мають змогу ознайомитися зі всіма тонкощами створення, підтримки та розвитку своїх автономних проєктів.
З 2016 року інтернет-компанія «AIR» започатковує щорічний фестиваль блогерів та відеокреативу «Videozhara»[1], який вже у 2018-у проводився у Києві, Львові, Дніпрі, Харкові та Одесі та збирає близько 500 відомих відеоблогерів та близько десяти тисяч фанатів відеоблогінгу, геймерів, легерів та YouTube-шанувальників різного віку[2][3][4]. З 2018-го року запроваджена премія «Блогосфера» за досягнення відеоблогерів у різних номінаціях[5][6].
Разом із широкою розповсюдженістю блогів у мережі Інтернет починає формуватись особливий підвид комп'ютерної етики — блогерська етика, яка зачіпає питання достовірності інформації, яка публікується, плагіату, дотримання моральних норм. У багатьох країнах приділяється особлива увага вживанню у блогах ненормативної лексики та лайки.
- Правдивість (достовірність) інформації, відповідність фактів, причин та висновків по ним тому, що описується в блозі; суб'єктивність опису;
- Плагіат (авторське право, дозволи на публікацію, посилання на першоджерело)
- Чесність щодо власного авторства (використання найманих професійних блогерів представниками селебрітіз для написання їх «особистих» блогів)
- Застосування принципу іміджбордів «не твоя особиста армія» (недопустимість наклепу, цькування окремих осіб чи груп людей з метою опорочити їх перед загалом, щоб таким чином знизити рейтинг конкурентів чи противників у певній справі)
- Безсторонність точок зору (об'єктивність у висвітленні інформації, відсутність лобіювання особи чи групи осіб)
- Оперативність (блог за визначенням має містити короткий опис події, що на часі у цей момент)
- Принципова відмова від «чорнухи», погоні за сенсаційними чи шокуючими матеріалами
- Повага до чужого приватного життя і неупередженість до обвинувачуваних
- Захист особистої (приватної) інформації
- Відмова від дискримінації за будь-якою (політичною, класовою, національною, расовою, ґендерною, тощо) ознакою
- Відмова від хабарів при висвітленні інформації
- Прийняття лише законних методів збору інформації
- Простота, чіткість і зрозумілість у викладенні матеріалу; відсутність двозначного трактування
- Цензура
- ↑ В Киеве пройдёт первый фестиваль YouTube-блогеров. Сити-гайд Gloss.ua (англ.). Архів оригіналу за 29 серпня 2019. Процитовано 29 серпня 2019.
- ↑ Международный блогерский фестиваль Videozhara
- ↑ MMR. В Киеве состоялась четвертая конференция по видеомаркетингу «VideoZhara для брендов». MMR. Архів оригіналу за 29 серпня 2019. Процитовано 29 серпня 2019.
- ↑ VIDEOZHARA 2019: що робити на фестивалі відеокреатіва і блогерів. Шоу (укр.). Процитовано 2 грудня 2019.
- ↑ БЛОГОСФЕРА2018: ответственный блогинг будет вознагражден. sostav.ua. Архів оригіналу за 29 серпня 2019. Процитовано 29 серпня 2019.
- ↑ На фестивале Videozhara вручат премию Блогосфера 2019 самому влиятельному инфлюенсеру. delo.ua (рос.). Архів оригіналу за 10 квітня 2021. Процитовано 2 грудня 2019.
- Основи якісного блоґерства. Посібник [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
Це незавершена стаття про Інтернет. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |