Ан-225 «Мрія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ан-225 «Мрія»
Ан-225 «Мрія»
Тип Надважкий транспортний літак
Розробник Flag of Ukraine.svg АНТК імені Олега Антонова
Виробник Україна Україна, Київський авіаційний завод «Авіант»
Перший політ 21 грудня 1988
Початок експлуатації з 1989 року
Статус експлуатується
Основні експлуатанти «Авіалінії Антонова»
Одиниць вироблено 1 (ще 1 недобудовано)
Commons-logo.svg  Зображення у ВікіСховищі

Ан-225 «Мрія» (Кодове ім'я НАТО — «Cossack») — найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак, створений київським КБ імені Антонова.

Ан-225 з максимальною спорядженою масою 640 000 кг є найважчим літаком у світі. Для порівняння третій за вантажопідйомністю (після Ан-124) американський військово-транспортний літак C-5 Galaxy має максимальну споряджену масу 381 тис. кг.

Він настільки великий, що відстань, яку здолав при першому перельоті літак братів Райт, цілком може вміститися у вантажному відсіку «Мрії». Він також є найбільшим у світі літаком, що піднявся в повітря більше одного разу; хоча розмах його крила і менший, ніж в американського Hughes H-4 «Spruce Goose», котрий зробив лише один короткий низьковисотний випробувальний політ. Як Ан-124, так і Ан-225, більші за C-5 Galaxy, що є найбільшим літаком у США.

У листопаді 2004 Міжнародна федерація аеронавтики внесла Ан-225 у Книгу рекордів Гіннесса за його 240 рекордів.

Розробка[ред.ред. код]

Ан-225 було створено в першу чергу для потреб радянської космічної програми в частині транспортування вантажів і зокрема — космічних кораблів багаторазового використання «Буран» і компонентів ракетної системи «Енергія». Літак може перевозити і великогабаритні вантажі іншого призначення. Вантажі можуть розміщуватись як у фюзеляжі, так і «на спині». Мета створення Ан-225 була майже ідентичною меті створення американського Shuttle Carrier Aircraft.

Розробка літака почалася у 1985 році. На створення літака пішов рекордно короткий термін — 3,5 роки. Це стало можливим завдяки широкій уніфікації вузлів і агрегатів нового літака з вузлами та агрегатами літака Ан-124, який служив основою для нового літака.

Конструкція[ред.ред. код]

Основне шасі Ан-225

Фюзеляж Ан-225 має такий же поперечний розріз, що й Ан-124, однак його довжину суттєво збільшено. Вантажна кабіна літака має довжину 43 метри, ширину 6,4 метри і висоту 4,4 метри. Вантажний відсік герметизований. Над вантажним відсіком розташовано пасажирський салон на 60-70 чоловік. З метою зменшення маси було вирішено відмовитись від заднього вантажного люка, однак носовий люк, що відкривається вгору, як і система присідання передніх опор шасі залишилися. Тривалість відкривання носової вантажної рампи — 7 хвилин. Є засоби механізації вантажних робіт. Над фюзеляжем розміщено вузли кріплення великогабаритних вантажів, зокрема ПКЛ «Буран» і елементів РН «Енергія».

Основні опори змінено суттєво, хоча й з мінімальними конструктивними змінами. Замість п'яти двоколісних опор з кожного борту тут встановлено сім таких самих.

Чотири останні ряди двоколісних візків при маневруванні та на злітній смузі самоорієнтуються, а на зльоті чи сіданні — стопоряться. Ан-225 розвертається на смузі шириною 60 метрів.

Крило Ан-225 також являє собою модифікацію крила Ан-124. Воно доповнено новою центральною секцією, збільшено його розмах. Для забезпечення можливості перевезення вантажів «на спині», на літаку встановлено двокільове вертикальне оперення.

Завдяки цьому на зовнішній підвісці можуть перевозитись вантажі, габарити яких перевищують можливості інших транспортних засобів, наприклад, ректифікаційні колони діаметром 7-10 метрів і довжиною до 70 метрів.

Двигуни «Мрії» Д-18Т

Кріплення двигунів лишилось, але їх кількість, з врахуванням двох підвішених на пілонах під додатковою секцією крила, збільшилась до шести. Тим самим сумарна тяга досягла величини в 1377 кН (309540 фунтів).

Кабіна розрахована на екіпаж літака з 6 чоловік — командира, другого пілота, старшого бортінженера, бортінженера, штурмана і радиста. Передбачено і приміщення для другого екіпажу.

На літаку встановлено бортове радіоелектронне обладнання, приблизно аналогічне обладнанню Ан-124. Так, електродистанційна система керування, створена для «Руслана», використана і в «Мрії». Дві діелектричні зони в носовому обтічнику захищають метеорологічну радіолокаційну станцію переднього огляду і радар наземної навігації.

Історія використання[ред.ред. код]

Дослідний зразок здійснив свій перший політ 21 грудня 1988 року, а в березні 1989 року, в одному польоті з максимальною злітною масою понад 500 000 кг (1 100 000 фунтів) було встановлено 106 світових рекордів і рекордів для літаків даного класу.

Ан-225 з «Бураном»
Ан-225 з «Бураном» у польоті

13 травня 1989 року Ан-225 перевіз ПКЛ «Буран» з міста Жуковський в Байконур. Через місяць цю комбінацію літака і космічного човника було продемонстровано на Паризькому авіасалоні. У вересні 1990 року Ан-225 «Мрія» з'явився на авіашоу в Фарнборо, Англія, а в 1991 знову — в Ле-Бурже. В серпні 1993 року на авіашоу МАКС-93 в Жуковському Ан-225 «Мрія» «виступав» вже з українським прапором на хвостовому оперенні і бортовим номером UR-82060.

Нині існує лише один функціонуючий літак Ан-225. Він надає комерційні послуги з перевезення надважких та нестандартних вантажів до 250 000 кілограм. Будівництво другого Ан-225 було практично завершено в кінці 1980-х, згідно з радянською космічною програмою. Розпад Радянського Союзу у 1990 і закриття програми «Енергія-Буран», єдиний функціонуючий Ан-225 було поміщено в ангар, його двигуни було демонтовано для використання на літаках Ан-124. Другий близький до завершення Ан-225 було також законсервовано й поміщено в ангар. На 2010 рік роботи над другим екземпляром не ведуться, однак поступово назріває необхідність його добудування. Конструкції планера постійно проводять ревізію, подовжують ресурс. В випадку добудовування виробу сер. № 01-02, його екслуатаційні та економічні характеристики будуть дещо ліпші за перший екземпляр сер. № 01-01. Це пов'язано з тим, що маса конструкції буде знижена за рахунок сучасних конструктивних рішень — використання нових технологій та матеріалів.

У кінці 1980-х радянський уряд шукав шляхів отримання зиску від досягнень своєї військової промисловості. У 1989 АНТК Антонова створила холдингову компанію з надання послуг з перевезень важких вантажів під назвою «Авіалінії Антонова», що знаходилась у Києві та працювала з аеропорту Станстед поблизу Лондона в співпраці з компанією Air Foyle HeavyLift. Компанія почала роботу з флотом, що складався з чотирьох Ан-124-100 і трьох Ан-12, але наприкінці 1990-х стало очевидним, що є потреба у літаку більшому за Ан-124. Зважаючи на цю потребу, законсервований Ан-225 було реконструйовано, модифіковано для перевезення важких вантажів і повернено в роботу під керівництвом «Авіаліній Антонова».

Ан-225 «Мрія», вигляд спереду, 2002 рік

26 травня 2001 року Ан-225 отримав сертифікат типу від Авіаційного Регістру Міждержавного Авіаційного Комітету. Перший комерційний політ «Мрія» здійснила 31 січня 2002 року зі Штутгарта до королівства Оман з 187,5-тонним вантажем продуктів харчування для американських військових, розташованих у країні. З того часу Ан-225 став на ряду з «Русланом» «робочою конячкою» в парку літаків «Авіаліній Антонова» завдяки можливості транспортування об'єктів, що раніше не можна було перевезти повітрям, таких як локомотиви і 150-тонні генератори. Можливість швидкого транспортування великогабаритних вантажів, що необхідні постраждалим від стихійних лих, забезпечило літаку репутацію цінного помічника для гуманітарних організацій.

Починаючи з липня 2003 Ан-225, разом з літаками Ан-124, відвантажив понад 800 тонн обладнання для гуманітарних місій в Іраку. Ан-225 також був залучений урядом США для транспортування військового забезпечення на Близький Схід для підтримки коаліційних військ.

Ведуться розробки щодо використання літака для запуску космічних літальних апаратів. Найцікавішим проектом на сьогодні є спільна російсько-українська авіаційно-космічна система БАКС. Вона являє собою двоступінчастий комплекс повітряного старту, що складається з літака-носія Ан-225, на якому встановлюється орбітальний літак чи вантажний контейнер. Це приблизно в 12 разів зменшило б вартість виведення вантажів на орбіту.

У серпні 2009 року «Мрія» була занесена до Книги рекордів Гіннесса за перевезення найбільшого в історії авіації моновантажу загальною вагою в 187,6 тонни. Це був генератор вагою у 174 тонни, що транспортувався разом із спеціальною рамою з німецького Франкфурта в Єреван, для нової вірменської електростанції. Екіпаж літака отримав сертифікат, що свідчить про внесення рекорду судна в «Книгу рекордів Гіннеса».

10 червня 2010 на замовлення однієї з провідних фрейтфорвардингових і логістичних компаній GEODIS WILSON A/S українським літаком Ан-225 був перевезений найдовший вантаж в історії повітряних перевезень — дві лопаті вітряка довжиною 42,1 м кожна з Китаю (аеропорт м. Шицзячжуан) в Данію (аеропорт Воєнс/Скридструп)[1].

25 березня 2011 року літак Ан-225 авіакомпанії «Авіалінії Антонова» доставив до Японії гуманітарні вантажі, генератори і техніку загальною масою 140 тонн для постраждалих від землетрусів та цунамі, на замовлення уряду Франції.

У жовтні 2012 літак доставив до Душанбе обладнання для Нурецкої гідроелектростанції, виготовлене в Харкові на підприємствах ВАТ «Корпорація ТУРБОАТОМ». Вантаж загальною вагою 125 тонн складався з колеса турбіни масою 57 тонн, кришки турбіни 36 тонн і супутнього обладнання. Тільки Ан−225 міг доставити такий вантаж до місця призначення за один рейс[2].

Ан-225 «Мрія» у Стокгольмі, січень 2012 року
Недобудована друга «Мрія»

Плани з добудови другого екземпляра літака[ред.ред. код]

Другий екземпляр літака планується добудувати на Серійному заводі «Антонов» за наявності фінансування[3]. Він, за деякими даними, готовий на 60-70%. За словами Д. Ківи, крило для Ан-225 повністю готове і знаходиться на підприємстві. Раніше повідомлялося, що на підприємстві також зберігаються центроплан і фюзеляж літака[4]. Міністерство оборони РФ постійно виявляє зацікавленість до добудови другого екземпляра й подальшого продажу Росії. На МАКС-2011 Міноборони Росії попросило підготувати пропозиції щодо його добудови з метою можливого придбання. Однак бюджет Міноборони Росії на 2011–2020 роки придбання «Мрії» не передбачає[5]. В квітні 2013 р. російський уряд заявив про свої плани щодо програми «Повітряний старт». Так планується залучити Ан-225 Мрія для освоєння космосу[6].

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Порівняння розмірів чотирьох найбільших літаків
Вигляд «Мрії» у чотирьох проекціях
Характеристика Дані
Опис
Розробник АНТК імені Антонова
Позначення Ан-225 «Мрія»
Позначення НАТО Cossack (Козак)
Тип надважкий транспортний літак
Перший політ 21 грудня 1988 р.
Екіпаж 6 осіб
Максимальна кількість місць 70
Геометричні та масові характеристики
Довжина 84 м
Розмах крила 88,40 м
Площа крила 905,0 м²
Висота 18,1 м
Розмах стабілізатора 32,65 м
Габарити вантажної кабіни 4,4×6,4×43 м
Максимальна довжина вантажу 70 м
Максимальна злітна маса 600 000 кг
Максимальне комерційне навантаження 250 000 кг
Силова установка
Число двигунів 6
Тип двигуна ТР ДД Д-18Т
Потужність двигуна 229,5 кН
Льотні дані
Крейсерська швидкість польоту 800 км/г
Максимальна швидкість польоту 850 км/г
Крейсерська висота польоту 9 000 м
Максимальна висота польоту 11 000 м
Максимальна дальність польоту 15 400 км
Дальність польоту з вантажем 200 т у фюзеляжі 4 500 км
Дальність польоту з вантажем 150 т у фюзеляжі 7 000 км
Потрібна довжина злітної смуги 3 000-3 500 м

Порівняльна таблиця з іншими великогабаритними літаками[ред.ред. код]

Літаки Антонов Ан-225[7] Ан-124-100 Руслан[8] Боїнг 747-8F[9][10][11] Боїнг С-17 «Глоубмайстер ІІІ»[12][13] Аеробус А380-800[14] Локхід C-5M «Ґелексі»[15][16]
Довжина, м 84,0 69,1 76,3 53,04 73 75,53
Розмах крила, м 88,4 73,3 68,5 51,74 79,8 67,91
Висота, м 18,1 20,1 19,4 16,79 24,1 19,84
Вантажопідйомність, т 134,2 56,245 90,8 118,387
Максимальна вантажопідйомність, т 250 120 147,6 78,108 129,274
Маса пустого, т 250 191,1 122,016 276,8 153,285
Максимальна злітна маса, т 640 392 447,696 263,083 560 381,018
Крейсерська швидкість, км/год до 850 800-850 908 903-945 888
Максимальна швидкість, км/год 988 830 1020 917
Крейсерська висота, км до 12 11,6 10,668 -
Практична стеля, км 11,6 13 13,115 10,4
Практична дальність, км 8 288 4 450 15 200 6 033
Перегонна дальність, км 15 400 14 815 8 710 -
Дальність польоту з вантажем, км 200 т — 4000
150 т — 7000
120 т — 4800
80 т — 7500
56,245 т — 5 190
76,650 т — 4 445
-

Цікаві факти[ред.ред. код]

«АНТОНОВ 500» з фільму «2012»
 • Одну з головних ролей в епізодах про руйнування Лас-Вегаса у фільмі «2012» зіграв Ан-225 «Мрія», який чомусь автори вирішили назвати «АНТОНОВ 500» (англ. «ANTONOV 500»). Для фільму створили фотореалістичну копію цього літака — першу у світі комп'ютерну модель Ан-225 «Мрія» з найвищим рівнем деталізації. Також у фільмі присутнє спотворення фактів про літак і його походження, а саме: значно зменшений по довжині вантажний відсік і додано неіснуючий хвостовий вантажний люк (насправді відкидається вгору вся передня частина літака, без урахування кабіни). Один з головних героїв фільму олігарх Юрій Карпов називає «АНТОНОВ 500» російським літаком, на який до того ж чомусь нанесено прапор країни Азербайджан.
 • У 2002 році НБУ випустив пам'ятну монету «Ан-225 Мрія» номіналом у 5 гривень, яка належить до серії Літаки України.
 • Літак створювався для перевезення компонентів ракет-носіїв «Енергія» і космічного корабля «Буран», але до моменту закінчення будівництва першого Ан-225 всі необхідні перевезення були зроблені літаком ВМ-Т «Атлант», і в програмі «Буран» Ан-225 прийняв участь тільки, перевізши «Буран» на Паризький авіасалон у травні 1989 року і здійснивши кілька показових польотів на Байконурі в квітні 1991 року.
 • 27 вересня 2012 року під час проведення авіасалону Авіасвіт-XXI у фюзеляжі Ан-225 на висоті 10500 м відбувся найвищий у світі картинний показ. Тоді всередині «Мрії» було розміщено 500 картин, авторами яких є 90 художників. Цей рекорд було зафіксовано у Книзі рекорді Гіннеса[17].

Рекорди[ред.ред. код]

На рахунку «Мрії» є:

 • рекорди з перевезення максимального комерційного вантажу в 247 т,
 • абсолютний рекорд вантажопідйомності — 253,8 т,
 • перевезення найважчого в історії авіації моновантажу — 187,6 т — з Франкфурту (Німеччина) до Єревану (Вірменія)[18],
 • перевезення найдовшого в історії авіації моновантажу — 42,1 м з Китаю (аеропорт м. Шицзячжуан) в Данію (аеропорт Воєнс/Скридструп).

Всього Ан-225 «Мрія» встановив 240 світових рекордів, що є абсолютно безпрецедентним випадком в авіації[19].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Посольство України в Киргизькій Республіці — Новини
 2. 17-10-2012 / Ан−225 «Мрія» доставив турбіну для Нурекської ГЕС
 3. «Мрія» возила яхти и жирафов, а может стать летающим казино | Новости Украины | 21 декабря 1988 года впервые поднялся в небо самый большой в мире самолет — украинский Ан-225…
 4. «Минобороны РФ попросило ГП «Антонов» оценить достройку самолета Ан-225». 2011-08-18. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2012-11-28.  (рос.)
 5. Крупнейшим в мире транспортником заинтересовалась Россия (рос.)
 6. Правительство задумалось о "Воздушном старте"(рос.)
 7. Ан-225 «Мрія» на сайті ДП «АНТОНОВ».
 8. Ан−124−100 «Руслан» на сайті ДП «АНТОНОВ».
 9. Боїнг 747-8F на офіційнийному сайт фірми Boeing
 10. Авиационная энциклопедия «Уголок неба». Боїнг 747-8F
 11. Boeing 747-8F и Ан-124-100 в Домодедово
 12. Боїнг С-17 «Глоубмайстер ІІІ» на офіційнийному сайт фірми Boeing
 13. Авиационная энциклопедия «Уголок неба». Боїнг С-17 «Глоубмайстер ІІІ»
 14. Авиационная энциклопедия «Уголок неба». Аеробус А380-800
 15. Lockheed C-5M на сайті Lockheed Martin
 16. Авиационная энциклопедия «Уголок неба». Локхід C-5M «Ґелексі»
 17. «Українська „Мрія“ встановлює світові рекорди»
 18. Літак Ан-225 потрапив у Книгу рекордів Гіннесса за перевезення найважчого моновантажу
 19. Українська «Мрія» доставляє найдовший моновантаж у світі

Посилання[ред.ред. код]