Національна гвардія України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Національна гвардія України
Emblem of the National Guard of Ukraine.svg
Емблема Національної гвардії України
На службі 4 листопада 199111 січня 2000,
з 12 березня 2014[1]
Країна Україна Україна
Вид ЗС Національна гвардія
Роль Забезпечення громадської та державної безпеки, припинення діяльності незаконних збройних формувань, терористичних груп та злочинних організацій
Чисельність 35,550 (станом на 1.7.2015)
Ювілеї * 4 листопада 1991
* 12 березня 2014
* 26 березня
Війни/битви
Командири
Поточне
командування
генерал-лейтенант Микола Іванович Балан[4]
Визначні
командири
В. О. Кухарець (з 22 жовтня 1991), О. І. Кузьмук (з 12 жовтня 1995), І.Вальків (з липня 1996), О. Я. Чаповський (з лютого 1998 р по березень 2000 р.)

Commons-logo.svg Національна гвардія України у ВікіСховищі

Аверс прапору Національної гвардії України
Реверс прапору Національної гвардії України
Штандарт командувача Національної гвардії України

Націона́льна гва́рдія Украї́ни  — військове формування з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України (МВС) і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян України, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами — із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій. Як самостійна силова структура існувала з 1991 по 2000, як військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та залученням нових військових кадрів на добровольчій основі з 13 березня 2014 року.[5][6]. Загальна чисельність — 60 тисяч військовослужбовців.

Національна гвардія функціонує в структурі Міністерства внутрішніх справ України. Міністр внутрішніх справ України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Національною гвардією України. До особового складу Національної гвардії України входять військовослужбовці та працівники, які служать за контрактом та за призовом. Військовослужбовці Національної гвардії України на період військової служби зупиняють членство в політичних партіях та професійних спілках. Існує Військовий резерв Національної гвардії України. Резервісти, які проходять службу у Резерві Нацгвардії, одержують відповідні військові знання.

Безпосереднє військове керівництво Національною гвардією України здійснює командувач Національної гвардії України, який призначається та звільняється Верховною Радою України за поданням Президента України. Командувач Національної гвардії України користується щодо військовослужбовців Національної гвардії України правами Міністра оборони України, які передбачені «Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», підтверджені Указом Президента України від 28 березня 2014 року № 346/2014. 15 квітня 2014 року Верховна Рада України призначила генерал-полковника Степана Полторака командувачем відновленої Національної гвардії України[7][8]. З 14 жовтня 2014 року обов'язки командувача Нацгвардії виконує генерал-лейтенант Олександр Васильович Кривенко, перший заступник командувача Національної гвардії України. З 6 лютого 2015 року обов'язки командувача Нацгвардії тимчасово виконує генерал-лейтенант Микола Іванович Балан.

Національна гвардія у 1991–2000 роках[ред.ред. код]

Створення та стратегічні завдання[ред.ред. код]

НГУ створено Законом України (1775-XII) «Про Національну гвардію України» від 4 листопада 1991[9]. Розпущено Законом України «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України» від 11 січня 2000 року.

НГУ у своїй діяльності керувалася Конституцією України, Законом «Про Національну гвардію України», указами Президента України й іншими актами законодавства України. Діяльність НГУ будувалася на принципах законності, гуманізму та поваги до особи, її прав і свобод.

Основними завданнями НГУ були:

 • захист конституційного ладу України, цілісності її території від спроб змінити їх насильницьким шляхом;
 • участь у підтриманні режиму надзвичайного стану як це передбачено законами України;
 • участь у ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих;
 • формування в особливий період частин для охорони й оборони найважливіших державних об'єктів;
 • допомога прикордонним військам у затриманні порушників державного кордону України силами частин, дислокованих у прикордонних районах;
 • участь у бойових діях з відбиття нападу ззовні та захисту безпеки України.

Організація i структура[ред.ред. код]

Керівництво НГУ підпорядковувалася ВР України. Безпосереднє керівництво нею здійснював командувач, якого призначала ВР за поданням Президента України строком на 5 років. Заступників командувача НГУ призначав на посади Президент України за поданням командувача.

В НГУ було створено Військову раду, персональний склад якої затверджував Президент України за поданням командувача, та Головне управління командувача Національною гвардією, які діяли згідно з Положеннями про них, затверджених Президентом України.

До складу НГУ увійшли елітні військові загони спецпризначення, які дислокувалися на території України, зокрема, 10-й полк спецпризначення «Кобра» та спецбатальйон «Лаванда», які розташовувалися в Криму. Як зазначають експерти, ці підрозділи формували як своєрідний аналог «альпійських мисливців» для проведення військових спецоперацій у гірській місцевості.

Указом Президента України «Про Національну гвардію України» від 6 жовтня 1995 № 914/95, незважаючи на норми вказаного вище Закону, НГУ було підпорядковано Президентові України.

Структура

У 19921996 були сформовані дивізії НГУ:

Також до складу НГУ входили:

Командувачі[ред.ред. код]

Нашивки та символіка НГУ в 1991–2000[ред.ред. код]

Національна гвардія України за півроку до свого розпуску наказом командувача Нацгвардії № 214 від 11 червня 1999 року затвердила свій офіційний символ. Емблема НГУ складалася із гербового щита, щитотримачів, навершя та стрічки з девізом. Гербовий щит синього кольору містив зображення малого Державного герба України, що спирався на перехрещені пірнач та булаву. Щитотримачами виступали св. архистратиг Михаїл і лев. Навершям служила фігура золотавого сокола, який розправляв крила сидячи на гербовому щиті та тримаючи у лапах золотаву стрілу. Щитотримачі спиралися на стрічку жовтого кольору, на якій розміщався девіз Національної гвардії України: «Відданість, честь, патріотизм»[11].

Окремі дослідники, такі як, наприклад, голова правління Українського інституту воєнної історії, кандидат історичних наук Віктор Карпов, зазначають, що стара символіка підрозділів Національної гвардії базувалася на поєднанні емблематики територій розташування із функціональними та тематичними символами військових частин НГУ. Але при цьому, «аналіз символіки військових частин Національної гвардії України свідчить про те, що її характерною особливістю є відсутність системності та взаємодії символів. Символ дивізії, за деяким винятком, не використовувався її структурними підрозділами і важко визначити за їхньою символікою, до якого з'єднання вони належать. Символи окремих підрозділів не були об'єднані у єдину систему і залежали від уподобань та смаків командування цих підрозділів. Очевидно, що процес запровадження системності символіки НГУ, продемонстрований символікою дивізій та Головного управління, не був завершений[12]

Розпуск[ред.ред. код]

17 грудня 1999 року Президент України Леонiд Кучма пiдписав указ «Про передачу підрозділів Національної гвардії України до складу інших військових формувань», в якому Командувачу Національної гвардії України пропонувалось у двомісячний строк «з метою припинення дублювання Національною гвардією України завдань інших військових формувань, дальшої оптимізації чисельності особового складу цих формувань» здiйснити передачу з'єднаннь, частин, закладiв та установ НГУ — до Внутрішніх військ МВС України та вiйськових об'єднань Міністерства оборони України[13].

11 січня 2000 ВРУ ухвалила Закон України «Про розформування Національної гвардії України», який затвердив Президент України Леонiд Кучма[14]. Цим законом особовий склад, військову техніку, озброєння, фонди та решту майна з'єднань, частин, закладів та установ НГУ було передано до Внутрішніх військ МВС та Збройних Сил України. Виконання функцій щодо охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав на території України було покладено на МВС.

Спроба відновлення за президентства Ющенка[ред.ред. код]

10 січня 2008 до ВРУ було подано Проект Закону України № 1317 «Про Національну гвардію України». Автором законодавчої ініціативи виступив Президент України Віктор Ющенко. Проте голова комітету ВР з питань національної безпеки й оборони Анатолій Гриценко (фракція НУ-НС) зазначив, що комітет запропонував відхилити цей законопроект як такий, що суперечить ст. 17 Конституції України. За словами голови комітету, у згаданому проекті закону йдеться «про створення окремої армії, фактично ще одних збройних сил».

Згідно з цим законопроектом безпосереднє керівництво Національною гвардією України та діяльністю Головного управління Національної гвардії України здійснює командувач Національної гвардії України, якого призначає на посаду та звільняє з неї Президент України. Також Президент контролює діяльність НГУ. Командувач Національної гвардії України має систематично інформувати Президента України й РНБО та щороку подавати Верховній Раді України письмовий звіт про діяльність НГУ.

Верховна Рада відхилила проект цього закону.

Відродження: Національна гвардія в 2014[ред.ред. код]

Національна гвардія України була вiдновлена 12 березня 2014 року (відповідно до закону України "Про Національну Гвардію України" від 12 березня 2014 року) під час напруженої ситуації в АР Крим і східних регіонах України. Порушення цілістності України та Кримська криза істотним чином вплинули на позицію влади щодо національної гвардії: у зв'язку з надзвичайністю подій, що розгортались в Україні, 11 березня 2014 року в.о. Президента України Турчинов звертається до Верховної Ради[15] і вже в той самий день прийнято рішення відродити Національну Гвардію України[16].

13 березня 2014 Верховна Рада України затвердила закон № 4393 та фінансування Національної Гвардії[17]. За таке рішення проголосували 262 народних депутати з 330 зареєстрованих у сесійній залі. Було зазначено, що базою для відновлення Національної гвардії є Внутрішні війська МВС України, які перетворюються на військове формування з правоохоронними та службово-бойовими функціями[18][19][20].

Згідно Розділу ІІ Закону України «Про Національну Гвардію України» загальна чисельність Національної гвардії України не перевищує 60 тисяч військовослужбовців. У разі необхідності чисельність Національної гвардії України може бути збільшена відповідним законом.

Завдання Національної гвардії[ред.ред. код]

Відповідно до закону України «Про Національну гвардію України» від 13 березня 2014 року № 876-VII Нацгвардія України зобов'язана:

 1. забезпечувати захист і охорону життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань;
 2. брати участь у забезпеченні громадської безпеки та охорони громадського порядку, у тому числі під час проведення зборів, мітингів, вуличних походів, демонстрацій, інших масових заходів, під час офіційних візитів та інших заходів за участю посадових осіб України та іноземних держав, щодо яких здійснюється державна охорона на території України;
 3. вживати заходів, спрямованих на запобігання, виявлення кримінальних (адміністративних) правопорушень;
 4. забезпечувати охорону об'єктів, що охороняються Національною гвардією України;
 5. забезпечувати пропускний режим на охоронюваних Національною гвардією України;
 6. забезпечувати охорону спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів, при їх перевезенні по території України;
 7. забезпечувати охорону органів державної влади, а також здійснення заходів державної охорони органів державної влади та посадових осіб;
 8. вживати заходів щодо припинення діяльності незаконних воєнізованих чи збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп і злочинних організацій;
 9. брати участь в антитерористичних операціях;
 10. вживати заходів щодо затримання осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального злочину, осіб, які вчинили втечу з місць позбавлення волі, дезертирів;
 11. надавати допомогу в ліквідації наслідків природних, техногенних, екологічних катастроф;
 12. брати участь у заходах, пов'язаних з припиненням збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні, а також у заходах з недопущення масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
 13. брати участь у міжнародному співробітництві, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на основі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, в порядку та на умовах, визначених законами України;
 14. брати участь у відновленні конституційного правопорядку, порушеного при спробах захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства, а також у відновленні діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, порушеної в результаті вчинення протиправних дій, в тому числі на основі міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів;
 15. підтримувати або відновлювати правопорядок в районах виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій т.д.), що створюють загрозу життю і здоров'ю значних верств населення;
 16. розблокувати або припиняти протиправні дії у випадку захоплення важливих об'єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
 17. протидіяти масовим заворушенням, що супроводжуються насильством над громадянами;
 18. формувати в особливий період військові частини і підрозділи та захищати важливі державні об'єкти, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, спеціальні вантажі, у тому числі ядерні матеріали, при їх перевезенні по території України;
 19. вести бойові дії в разі збройного конфлікту чи загрози нападу на Україну;
 20. виконувати завдання територіальної оборони;
 21. виконувати заходи правового режиму воєнного стану.

Комплектування[ред.ред. код]

Комплектування особового складу Національної гвардії України здійснюється за призовом на основі загального військового обов'язку громадян України, а також за контрактом. На сайті МВС України розміщено перелік вербувальних служб територіальних командувань та пунктів набору добровольців у військових частинах Києва, Харкова та Миколаєва з адресами та контактними телефонами.[21]

Одночасно з переформатуванням вiйскових частин та з'єднань колишнiх Внутрішніх військ МВС України, у липні 2014 року була сформована модернізована 1-а Бригада оперативного призначення Північного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України нового типу з сучасним озброєнням[22]. 8 жовтня 2014 року особовий склад 1-ї Бригади оперативного призначення Національної гвардії України повернувся з районів проведення антитерористичної операції на Донбасi[23].

Організація i структура[ред.ред. код]

До структури Національної гвардії України входять:

 1. командування Національної гвардії України — командувач i п'ять заступникiв;
 2. штаб (оперативне управління) — орган вiйськового управлiння Національної гвардії України;
 3. головне управління — орган військового, матеріально-технічного і фінансового забезпечення Національної гвардії України;
 4. оперативно-територіальні об'єднання Національної гвардії України — Західне оперативно-територіальне об'єднання Національної гвардії України, Південне оперативно-територіальне об'єднання Національної гвардії України, Північне оперативно-територіальне об'єднання Національної гвардії України, Східне оперативно-територіальне об'єднання Національної гвардії України, Центральне оперативно-територіальне об'єднання Національної гвардії України. «Керівництво оперативно-територіальним об'єднанням та його органом військового управління здійснюється начальником територіального управління НГУ»[24].
 5. з'єднання, військові частини і підрозділи, вищі навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади, що не входять до складу оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії України.[25]

Добровольчі батальйони Нацгвардії[ред.ред. код]

16 червня 2014 року МВС України видало наказ «Про затвердження Положення про військові частини оперативного призначення Національної гвардії України», який упорядкував формування добровольчих підрозділів Нацгвардії розпочате в квітні[26].

Перший добровольчий батальйон оперативного призначення Національної гвардії України склав присягу на вірність Україні 5 квітня 2014 року[27]. Півтисячі гвардійців віком від 18 до 55 років екстерном за три тижні пройшли спеціальну військову підготовку після чого були зараховані до резерву НГУ. Присяга гвардійців майже не відрізнялася від звичайної армійської. Єдина відмінність — це згадка про тих, хто вже віддав життя за Україну. Вже 15 квітня Резервний батальйон оперативного призначення Національної Гвардії України, сформований з добровольців Самооборони Майдану, заступив на бойове чергування в район Ізюм-Слов'янськ[28]. Його підготовку проводив майбутній Герой України генерал Сергій Кульчицький[29]. В склад батальйону було зараховано 350 бійців[28].

В травні-червні 2014 року з резервістів НГУ було додатково сформовано ще два добровольчі батальйони Національної гвардії[30]. Восени 2014 року у складі Національної гвардії України перебували три добровольчі резервні батальйони оперативного та спеціального призначення, які закінчили процес навчання та бойового злагодження[31][32]. Серед них:

Військово-лікарська комісія[ред.ред. код]

При Центральному госпіталі МВС України та його регіональних підрозділах діють військово-лікарські комісії, на які покладено повноваження експертного визначення медичної та психологічної придатності особи до проходження військової служби в мирних та військових умовах в Національній гвардії України, а також експертне визначення втрати здоров'я внаслідок бойових дій або проходження військової служби в мирний час і встановленні відповідної групи інвалідності учаснику бойових дій, експертне визначення зв'язку смерті/загибелі військовослужбовця з вогнестрільним пораненням при захисті Батьківщини. Рішення ВЛК є підставою для отримання статусу члена родини загиблого військовослужбовця.

Національна академія Національної гвардії України[ред.ред. код]

Академію внутрішніх військ реформовано в Академію Національної гвардії України. Відповідне розпорядження прийняв Уряд на своєму засіданні, що відбулося 27 травня 2014 року. Проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію Академії внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України» розроблений представниками МВС на виконання Закону України «Про Національну гвардію України». Розпорядженням Кабміну Академію внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України реорганізовано в Академію Національної гвардії України. Крім того, цей нормативний акт передбачає, що слухачі, курсанти та студенти продовжуватимуть навчання за обраними напрямами, спеціальностями та спеціалізаціями.

4 червня 2014 року указом в.о. Президента України О.Турчинова академії, ураховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Академії Національної гвардії України, її вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, надано статус національної та нове найменування — Національна академія Національної гвардії України[35].

Медіа НГУ[ред.ред. код]

Командувачі[ред.ред. код]

Нашивки та символіка НГУ з 2014[ред.ред. код]

12 травня 2014 року були засновані: емблема Національної гвардії України, прапор Національної гвардії України, бойові прапори оперативно-територіальних об'єднань, окремих з'єднань, військових частин, вищих навчальних закладів Національної гвардії України та штандарт командувача Національної гвардії України[37].

Емблемою Національної гвардії України є прямий рівносторонній, так званий козацький, хрест з розбіжними кінцями крапового кольору. Цей колір символізує патріотизм, твердість духу та пролиту кров у визвольних змаганнях. В центрі хреста у восьмиграннику темно-зеленого кольору вміщено зображення малого Державного Герба України, разом вони символізують захист державностi. Пружки хреста і восьмигранника золотистого кольору. Для польової форми емблема виготовляється кольору полину.

Прапор Національної гвардії України являє собою прямокутне полотнище синього кольору зі співвідношенням сторін 2:3, у центрі якого вміщено емблему Національної гвардії України; синій колір символізує чисте небо. Сторони прапора прикрашені бахромою золотистого кольору (в порядку використання символіки НГУ зазначається, що прапор може бути і без бахроми). На зворотній стороні розміщений напис золотистого кольору «Національна гвардія України». Стріловидна верхівка древка прапора виконана iз жовтого металу, у центрі — розміщений малий Державний Герб України[38].

Нарукавний знак Національної гвардії України

Нарукавний знак Національної гвардії України має форму кола діаметром 9 сантиметрів кольору полину, світло-сірого або білого (в залежності від форми одягу). В центрі розташований прямий рівносторонній хрест крапового кольору. У центрі хреста на фоні восьмикутника кольору полину знаходиться малий Державний Герб України; контур хреста та восьмикутника — золотистого кольору. Коло та півколо золотистого кольору обрамляють хрест, у верхній частині нарукавного знака розміщено напис золотистого кольору — «Національна гвардія України»[39].

Нагрудна нашивка Національної гвардії України має форму прямокутника розміром 130х30 міліметрів кольору полину з написом «Національна гвардія України» золотистого кольору; контур нашивки — золотистого кольору. Ліворуч від напису розташована емблема Національної гвардії України[39].

Символіку НГУ протягом двох місяців розробляла комісія на чолі із генерал-майором Василем Молдавчуком, в яку увійшли директор Центрального музею Національної гвардії України Оксана Улітіна, представники Головного управління Національної гвардії і українських геральдичних організацій. Рішення комісії графічно втілив у життя художник Академічного ансамблю пісні й танцю МВС України підполковник запасу Андрій Некрасов[40]. Представники громадськості піддали критиці непрозорий характер роботи комісії, так, не велися протоколи обговорень, розпорядження здебільшого віддавалися в усній формі[41].

Міжнародний досвід для українських військових[ред.ред. код]

Згідно з програмою спільних українсько-американських тактичних навчань "Безстрашний охоронець-2015" (Fearless Guardian-2015) спеціальну підготовку проходитимуть як особовий склад, так і керівна ланка Нацгвардії України.[42]. Зокрема керівників навчатимуть як вести інформаційні операції: співпраця з населенням, протидія пропаганді противника. Також як управляти вогнем артилерії та як правильно організувати тактичну розвідку, несення служби на блокпості, знешкодження диверсійно-розвідувальних груп.

Водночас з особовим складом підрозділу оперативного призначення Нацгвардії американські військові ділитимуться знаннями щодо надання першої медичної допомоги, фізичної та вогневої підготовки, блокування та знешкодження противника, розмінування місцевості та перетину загороджень, споруджених противником. Усе те, що може знадобитися українським воякам безпосередньо у боях на сході. Адже саме хлопці з Нацгвардії стоять на передовій лінії оборони у Донецькій та Луганській областях. Спочатку регулярні військові, згодом – колишні добровольці

Навчання поділено на три етапи кожен з яких триватиме вісім тижнів, розповів у розмові з DW в.о. командувача Національної гвардії України генерал-лейтенант Микола Балан. "Перший етап ми розпочнемо з регулярних підрозділів гвардії таких як "Ягуар" та "Гепард", а вже на наступних етапах будуть задіяні колишні добровольчі загони, які влилися у нашу структуру і підписали контракти", - каже він. Відбір службовців для навчань теж не був випадковим. "80 відсотків тих, хто нині на полігоні, пройшли через зону АТО, - зазначає Балан. – Коли ми ще планували навчання, то американська сторона наполягала, щоб приїхали хлопці, які вже воювали і змогли б ділитися досвідом війни на сході з американськими солдатами".

Навчання на Яворівському полігоні триватимуть півроку у три етапи. На кожному з них залучатимуть по дві роти (210 осіб), загалом до 900 бійців оперативного призначення Нацгвардії України і близько 250 американських інструкторів.

23 квітня 2015 року десантники 173-ї бригади США почали тренування з українськими військовослужбовцями на полігоні в Яворові. До України прибуло 300 військовослужбовців цього підрозділу для проведення тривалих спільних навчань-тренінгів для підрозділів Національної гвардії України та українських військових.

За словами глави МВС України, тренінги проходитимуть за участю 900 бійців Нацгвардії - три потоки по 300 гвардійців тривалістю по 8 тижнів кожен, а потім спільні навчання. В навчаннях братимуть участь такі підрозділи Нацгвардії, як "Азов", батальйон ім. Кульчицького, "Ягуар", "Омега" та інші частини з Києва, Харкова, Запоріжжя, Одеси, Львова, Івано-Франківська та Вінниці.

Крім того, на території України в 2015 році передбачено проведення низки українсько-американських навчань: "Фіарлес Гардіан-2015", "Сі Бриз-2015" і "Сейбер Гардіан/Репід Трайдент-2015".[43]

20 червня 2015 на базу батальйону «Донбас-Україна» прибула група італійських інструкторів «Omega-Team», які приступили до навчання особового складу тактичній підготовці. Як повідомляють самі інструктори, приїхали вони по своїй волі, за свій рахунок. Свої навики та знання передавали українським бійцям теж безкоштовно. Пояснюючи це тим, що українська війна - питання принципу. Варто відмітити, що «Omega-Team» підтримує українську сторону, а не російську, пояснюючи це своїми «не комуністичними поглядами».[44]

«Тому що ми не комуністи!.. Ми знаємо про італійців, які виїхали на Донбас воювати за Росію, але це, як правило, «червоні». Італійські комуністи досі живуть древніми міфами про СРСР. І разом з цими вкрай лівими, що дивно, за росіян їдуть воювати і крайні праві. І ті, й інші вважають, що Путін - антиімперіаліст, любить Європу і несе їй свободу від США. І пояснювати їм щось марно», - повідомляють «Omega-Team».

Озброєння та техніка[ред.ред. код]

Озброєння[ред.ред. код]

Модель Фото Виробник Тип Калібр Зауваження
Пістолети
Форт-14 Fort-14tp 612x387.jpg Україна Україна 9x18 мм
Форт-17 Fort-17.jpg Україна Україна 9x18 мм
Автомати
Форт-221 IWI-Tavor-TAR-21w1.jpg
Україна Україна
штурмова гвинтівка 5.56×45 мм
Форт-224 Fort-224.jpg Україна Україна штурмова гвинтівка 5.56×45 мм
Дробовики
Форт-500 M870mcs.jpg Україна Україна помпова рушниця 12×76 мм
Снайперські гвинтівки
Форт-301 Fort-301 InterpolitexPart540.jpg
Україна Україна
снайперська гвинтівка 7,62×51 мм НАТО
VPR-308 AI AWSM .338 Lap. Mag. Dutch ISAF sniper team.jpg Україна Україна снайперська гвинтівка 7,62×51 мм НАТО VPR-308Win — під патрон 7,62×51 мм НАТО. Перша гвинтівка була зібрана в січні 2014; VPR-338LM — під патрон .338 Lapua
Barrett M82A3 USMC Barrett M82A3.jpg Flag of the United States.svg США снайперська гвинтівка 12,7×99 мм НАТО
Кулемети
Форт-401 IMI-Negev006a.jpg
Україна Україна
ручний кулемет 5.56×45 мм
Гранатомети
УАГ-40 UAG-40.jpg Україна Україна автоматичний гранатомет 40 мм
Barrett XM109 Xm109 2.jpg Flag of the United States.svg США автоматичний гранатомет 25×59 мм
Форт-600 Flickr - The U.S. Army - New M-320 grenade launcher.jpg Україна Україна гранатомет 40 мм
Протитанкові гранатомети
Скіф Skif ATGM.jpg Україна Україна протитанковий ракетний комплекс 152 мм
Стугна-П Shershen 01.jpg Україна Україна протитанковий ракетний комплекс 100 мм
Бар'єр Skif bar rak.png Україна Україна протитанковий ракетний комплекс 130 мм
Корсар POLK 9K111 Fagot.jpg Україна Україна протитанковий ракетний комплекс 105 мм

Техніка[ред.ред. код]

Тип Фото Виробництво Призначення Кількість Зауваження
Танки
БМ «Булат» Ukrainian T-64 tanks during the Independence Day parade in Kiev.JPG Україна Україна Основний бойовий танк 10 Модернізовані танки тепер не лише у Збройних сил, а й у Нацгвардії. Т-64 «Булат» додатково оснащений посиленою бронею башти та бортів, має гармату 125 міліметрів та два кулемети. Як зазначається, на озброєнні українських нацгвардійців є 10 модернізованих танків Т-64.
Т-64 Б1М T-64BM pre parade.jpg Україна Україна Основний бойовий танк 1
Т-64 БВ-1 Т-64БВ 1.jpg Україна Україна Основний бойовий танк 20
Т-64Б 6766 - Moscow - Poklonnaya Hill - Tank.JPG Україна Україна Основний бойовий танк 20
Бронетранспортери
БТР-3 BTR3.jpg Україна Україна Багатоцільовий бронетранспортер 22
БТР-4 БТР-4 на виставці зброї 2014.jpg Україна Україна Багатоцільовий бронетранспортер 150 В модифікаціях: БТР-4Е, БТР-4К, БТР-4КШ, БММ-4С.
Інженерна техніка
БРЕМ-4РМ БРЕМ-4РМ (Фото) Україна Україна БРЕМ н/д
Автомобілі
Mitsubishi L200 Mitsubishi L200 front 20080722.jpg Японія Японія Позашляховик 40
Great Wall H3 Great Wall Haval H3 2.0 LE 2012 (10503505224).jpg Україна Україна Позашляховик 20[45]
ББМ «Козак 2» ББМ «Козак 2» (Фото) Україна Україна MRAP 100[46]
ББМ «Дозор-Б» Дозор-Б (Фото) Україна Україна MRAP 100
Барс-8 Барс-8 (Фото) Україна Україна Бронеавтомобіль 90 Національна Гвардія України закупить 90 нових бронеавтомобілів Богдан Барс, які будуть випускати в Черкасах, повідомляє прес-служба НГУ.[47] Вказані автомобілі прийняті на озброєння не пройшовши державних випробувань.
КрАЗ Спартан KRAZ Spartan 2014 IMG 7628 01.JPG Україна Україна Бронеавтомобіль 100
КрАЗ Кобра КрАЗ Кобра (Фото)
Україна Україна
Бронеавтомобіль 100 KRAZ Cobra використовується ЗСУ та НГУ в війні на сході України, однак з незрозумілих причин вони називаються журналістами KRAZ Cougar.
КрАЗ Кугуар Українські KRAZ Cougar IMG 7633 04.JPG
Україна Україна
Бронеавтомобіль 100
КрАЗ Шрек KrAZ Shrek One TC.jpg Україна Україна MRAP 6 Нові КрАЗ-5233НЕ ( «Shrek-APC») поступили на озброєння в підрозділи Нацгвардії на передовій – в штурмові і бойові підрозділи: в Азов, Батальйон ім. Кульчицького, Харківську оперативну бригаду. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. [48]
КрАЗ «Раптор» КрАЗ-6322 «Raptor».jpg Україна Україна Вантажний бронеавтомобіль Спеціалізований бронеавтомобіль Raptor - машина для перекидання підрозділів в умовах бойової обстановки. На базі шасі КрАЗ 6322. Стійкий — маса 25,2 тонни. Бронезахист стандарту STANAG 4569. Обладнана броньованим склом і бійницями. Можливість, при необхідності, вести бій безпосередньо в русі. Броньовані капсула для 24 бійців — зйомна.
КрАЗ-5233 Автомобиль пиротехнический КрАЗ-63221.jpg Україна Україна Вантажний автомобіль
КрАЗ-6322 Iraqi KrAZ trucks.jpg Україна Україна Вантажний автомобіль
КрАЗ-64431 КрАЗ-6443.JPG Україна Україна Вантажний автомобіль
МАЗ-6317 МАЗ 6х6.jpg Білорусь Білорусь Вантажний автомобіль 50
МАЗ-5316 MAZ based water truck.JPEG Білорусь Білорусь Автопаливозаправник 10
МАЗ-5549 MAZ-5549 (4713414911).jpg Білорусь Білорусь Автопаливозаправник
МАЗ-5551 2011. Карнавал на день города Донецка 434.jpg Білорусь Білорусь Автопаливозаправник
МАЗ-4371 MAZ-437141 roadtrain.JPG Білорусь Білорусь Вантажний автомобіль
Урал-43206 Ural-43206 transport truck.jpg Росія Росія Вантажний автомобіль н/д З довгим капотом[49]
КАМАЗ 43114 Interpolitex 2013 (535-41).jpg Росія Росія Вантажний автомобіль 3[50]
КАМАЗ 4326 Interpolitex 2012 (481-21).jpg Росія Росія Вантажний автомобіль 1[50]
КАМАЗ 43253 КАМАЗ 43253.jpg Росія Росія Вантажний автомобіль 20[50]
КАМАЗ 65117 КАМАЗ-65117 А4.jpg Росія Росія Вантажний автомобіль 5[50]
БАЗ-Т1618 Labour unrest in South Africa.jpeg Україна Україна Вантажний автомобіль 2[51]
Isuzu Elf Isuzu ELF 6th Gen, Standerd-Cab-type 1.5t Class, Vehicle of JMSDF.jpg Японія Японія Вантажний автомобіль 60[52]
БАЗ-А081.20 Etalon A081 Kyiv Oblast AA 9804 OH.jpg Україна Україна Автобус 33[52]
БАЗ-А148 BAZ-A1482.JPG Україна Україна Автобус 26[52]
Ataman А09316 AtamanA09314front.JPG Україна Україна Автобус 50[52]
Ataman А09620 Ataman A096.JPG Україна Україна Автобус 10[52]
Літаки
Ан-72[53] Антонов Ан-72-74 36547098946, Киев - Жуляны RP34279.jpg Україна Україна військово-транспортний літак 1
Ан-72П Антонов Ан-72-74 36547095905, Киев - Жуляны RP100062.jpg Україна Україна патрульний літак 1
Вертольоти
МІ-8 Миль Ми-8-9-17-18-19-171-172 96369, Москва - Жуковский (Раменское) RP10089.jpg Україна Україна Багатоцільовий вертоліт
МІ-8 МТВ1 Миль Ми-8-9-17-18-19-171-172 2839, Ужгород RP28763.jpg Україна Україна Медичний вертоліт 4 В розпорядження НГУ від компанії «Українські гелікоптери» на благодійній основі надійде два модернізовані гелікоптери для авіамедичної евакуації і два транспортні гелікоптери МІ8МТВ1, які дозволять одночасно транспортувати до 12 поранених.
БПЛА
Microvisor SM7 БПЛА Microvisor SM 7.jpg Україна Україна Безпілотний авіаційний комплекс
БпАК Р-100 Integrated Safety and Security Exhibition 2013 (500-44).jpg Україна Україна Безпілотний авіаційний комплекс
Фурія[54] БПЛА Supervisor SM 2 (вид с переди).jpg Україна Україна Безпілотний авіаційний комплекс

Уніформа і спорядження[ред.ред. код]

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Дивись також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Порошенко привітав з Днем Нацгвардії України (рос.)
 2. Холодна війна за Крим
 3. За крок до війни…
 4. http://ngu.gov.ua/ua/yo-komanduyushchego-nacyonalnoy-gvardyy-ukrayny-general-leytenant-balan-nykolay-yvanovych
 5. В Украине объявили о создании Национальной гвардии (рос.)
 6. Рада создала Национальную гвардию Украины (рос.)
 7. Верховна Рада призначила командувачем Нацгвардії екс-очільника ВВ
 8. Указ Президента України № 678/2014 "Про присвоєння спеціальних та військових звань". Президент України. 23 серпня 2014. Процитовано 1 вересня 2014. 
 9. Про Національну гвардію України
 10. Єдина з усіх дивізій НГУ котра в основі не мала жодного відношення до ВВ й базисом котрої стала військова 48-а Ропшинська мотострілецька дивізія
 11. Слободянюк М. Символ Національної гвардії України // Вісник Українського геральдичного товариства. — 2000.
 12. Символіка Національної гвардії України: історія та сучасність
 13. Про передачу підрозділів Національної гвардії України до складу інших військових формувань
 14. Про розформування Національної гвардії України
 15. А.Турчинов обратился с просьбой к парламенту поддержать решение СНБО о создании Национальной гвардии. 11 МАРТА 2014, 11:12 пресс-служба Верховной Рады Украины
 16. В Украине объявили о создании Национальной гвардии (рос.)
 17. Рада створила Національну Гвардію. Українська Правда. 13 березня 2014. Процитовано 13 березня 2014. 
 18. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 934/2014 Про внесення змін до деяких указів Президента України, 16 грудня 2014
 19. Верховна Рада створила Національну гвардію
 20. ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ У ДЗЕРКАЛІ ЗМІ. За повідомленнями друкованих та інтернет-ЗМІ, телебачення і радіомовлення 12 березня 2014 р., середа
 21. Національна гвардія України запрошує усіх, хто має честь стати на захист Вітчизни!. МВС України. 17 березня 2014. Процитовано 18 березня 2014. 
 22. У зону АТО вирушила модернізована бригада Нацгвардії нового типу
 23. 1 бригада оперативного призначення Нацгвардії повернулась до рідної частини
 24. Про затвердження Положення про орган військового управління оперативно-територіального об'єднання, МВС України; Наказ від 16.07.2014 № 681
 25. Структкра Національної гвардії України
 26. НАКАЗ 16.06.2014 № 566 «Про затвердження Положення про військові частини оперативного призначення Національної гвардії України»
 27. Перший батальйон Національної гвардії склав присягу
 28. а б Національна гвардія висилає резервний батальйон на бойове чергування в район Ізюм-Слов'янськ
 29. Гвардійці батальйону ім. генерала Кульчицького зустрілись з представниками громадських організацій та ЗМІ
 30. Нацгвардія формує четвертий резервний батальйон, «Незалежне Бюро Новин», 19 червня 2014.
 31. Повідомлення: батальйон «Золоті ворота» не входить до складу Нацгвардії, Прес-служба Національної гвардії України, 31 липня 2014
 32. Офiцiйна сторiнка Національної гвардії України к ВКонтактi
 33. 4-й батальйон Національної гвардії «Крук» повернувся до Івано-Франківська (фото)
 34. 4 Батальйон оперативного призначення Національної гвардії України
 35. Указ Президента України № 497/2014 від 4 червня 2014 року «Про надання Академії Національної гвардії України статусу національної»
 36. Командувач Національної гвардії України генерал-полковник Полторак Степан Тимофійович
 37. Указ Президента України № 464/2014 від 12 травня 2014 року «Про символіку Національної гвардії України»
 38. Символіка Національної гвардії України: історія та сучасність
 39. а б Кабінет Міністрів України затвердив знаки розрізнення Національної гвардії
 40. Відтепер Нацгвардія має свою символіку, 14 травня 2014
 41. Вийшло як завжди: символіка Національної гвардії України, 2014 р.
 42. Американський досвід для українських військових: щоб вижити і протистояти
 43. Як американські військові США тренують українців
 44. Група італійських інструкторів під назвою «Omega-Team» прибула до українського батальйону «Донбас-Україна».
 45. Национальная Гвардия будет ездить на Great Wall (рос.)
 46. Национальная Гвардия до конца года закупит 100 бронеавтомобилей Козак-2 (рос.)
 47. У Черкасах зроблять для Нацгвардії 90 вітчизняних бронеавтомобілів «Барс»
 48. Арсен Аваков: «Нарешті Краз-Шрек! Будемо сильні і підготовлені — буде мир на нашій землі і ворог не поткнеться! Міцнішаємо!»
 49. В Мукачево отправляются спецподразделения Национальной гвардии
 50. а б в г Нацгвардия решила закупать КАМАЗы (рос.)
 51. Нацгвардия закупает спецавтобусы и грузовики
 52. а б в г д Нацгвардия закупает грузовики Isuzu и автобусы Ataman и Etalon (рос.)
 53. http://spotters.net.ua/file/?id=100158&size=large
 54. українського виробництва на озброєнні Національної Гвардії

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]