Архангел Михаїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лука Джордано. Архангел Михаїл і падіння янголів до пекла. XVII століття

Архангел Михаїл, також архангел Михайло, архістратиг Михаїл (івр. מיכאל‎, Міха'ель або Мîхā’ēль, дослівно: Наче Бог; грец. Μιχαήλ, Міхаíл; лат. Michael or Míchaël; араб. ميكائيل‎, Міха'іл) — архангел в юдейській, християнській та ісламській традиціях, один з семи архангелів, архістратиг небесного воїнства, покровитель людського роду.

Біблія та церковна література про архангела Михаїла[ред.ред. код]

Архангел Михаїл (XIII століття, Монастир Святої Катерини)

Згадується в канонічних книгах Біблії: Дан. 10:13, 12:1, Іуда ст. 9, Одкр. 12:7-8.

У книзі «Керівництво до написання ікон святих догідників» мовиться про те, що святий Архангел Михаїл «зображається таким, що топче ногами люцифера і, як переможець, що тримає в лівій руці на грудях зелену фінікову гілку, а в правій руці спис, на верху якого біла корогва, із зображенням червоного хреста, в ознаменування перемоги Христа над дияволом.» (Академік В. Д. Фартусов).

Російський Златоуст, Архієпископ Херсонський Інокентій для науки писав: «Він перший повстав проти люцифера (сатани), коли цей повстав проти Вседержителя. Відомо, чим закінчилася ця війна, поваленням денниці (сатани) з неба. З тих пір Архангел Михаїл не перестає боротись за славу Творця, за справу порятунку роду людського, за церкву і чад її.

… Тому для тих, які прикрашаються ім'ям першого з Архангелів, всього пристойніше відрізнятися ревністю до слави Божої, вірністю Пану Небесному і царям земним, повсякчасною війною проти пороку і нечисті, постійним упокорюванням і самовідкиданням» (Седмь Архангелів Божіїх).

В ісламі[ред.ред. код]

В ісламі ім'я архангела Мікаїл, Микаїл. Він один з чотирьох наближених до Аллаха ангелів. Перекази називають Мікаїла серед перших ангелів, що поклонилися Адаму. Він був серед тих, хто очистив серце Мухаммеда. Разом з іншими ангелами прийшов на поміч проти мекканців в битві при Бадрі. Ім'я архангела широко використовується в релігійній практиці мусульман.

Архангел Михаїл — патрон[ред.ред. код]

Герб Київського воєводства. XVI століття

Архангел Михаїл вважається одним з покровителей України, ізраїльського народу, німців, та міст Київ, Прочіда (Італія), Шибеник (Хорватія), Великий Новгород (Росія), Брюссель (Бельгія), Альгеро (Сардинія, Італія).

Архангела Михаїла вважають покровителем військових, міліціонерів (поліцейських), моряків, бакалійників, парашутистів, хворих, а також метеорологи, радіологи, гравірувальники й різьбярі, фехтувальники, шліфувальники і золотарі. Своїм покровителем Архангела Михаїла вважають різні організації, зокрема Спілка Української Молоді (СУМ).

Архангел Михаїл виступає в низці стародавніх гербів українських міст: Гадяча (XVII століття і 1782 рік), Клевані (1654 рік), Кролевця (1644 і 1782 років), Миргорода (1631 рік), Овруча (1640 і 1796 років), Сколього (XIX століття), Тартакова (1748 рік), Устя-Зеленого (XIX століття), Янова (нині Івано-Франкове, 1810 рік), а також у гербі Київського воєводства (1471 рік).

Свята на честь архангела Михаїла[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Біблія
  • Седмь Архангелів Божіїх
  • Книга «Керівництво до написання ікон святих догідників»
  • Томаш Важни Ангели помічники Бога й друзі людини — Львів: Свічадо — 2012. с.127.
  • Свято Архангело — Михайлівська церква c. Зміївки http://pravoslavchurch.ucoz.ua/