Ĥ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ĥ
Латинська абетка
A B C D E F G
H I J K L M N
O P Q R S T U
V W X Y Z
Додаткові і варіантні знаки
À Á Â Ã Ä Å Æ
Ā Ă Ą Ȧ
Ɓ Ƀ Ç Ć Ĉ Ċ Ȼ
Č Ɗ Ď Ð,ð Ɖ,ɖ Đ,đ È
É Ê Ë Ē Ė Ę Ě
Ə Ɠ Ĝ Ğ Ġ Ģ Ƣ
Ĥ Ħ Ì Í Î Ï
Ī Į İ I IJ Ĵ Ķ
Ǩ Ƙ Ļ Ł Ĺ
Ľ Ŀ LJ Ñ Ń Ņ Ň
Ɲ Ƞ Ŋ NJ Ò Ó
Ô Õ Ö Ǫ Ø Ő Œ
Ơ Ƥ Ɋ ʠ Ŕ Ř Ɍ
ß ſ Ś Ŝ Ş
Š Þ Ţ Ť Ŧ Ⱦ Ƭ
Ʈ Ù Ú Û Ü Ū
Ŭ Ů Ű Ų Ư Ŵ
Ý Ŷ Ÿ Ɏ Ƴ
Ȥ Ź Ż Ƶ Ž        

Ĥ, ĥ — літера розширеної латинки, що в мові есперанто позначає глухий м'якопіднебінний фрикативний [x] або глухий язичковий фрикативний [χ]. Літера в есперанто має назву ĥo (вимовляється /xo/).

У малій літері ĥ циркумфлекс у різних шрифтах може мати різну позицію: над усією літерою, над лівим виступом або над правою частиною.

ĥ у шрифтах Code2000, Sylfaen, Pragmatika Esperanto

Оскільки на друкарських машинках ĥ зазвичай була відсутня, Людвік Заменгоф дозволяв вживати hh як заміну.

Неофіційно також вживається hx, аналогічно до інших діакритичних знаків у мові (це не призводить до плутанини, адже літери x в есперанто немає).

Вихід з ужитку[ред. | ред. код]

Ĥ завжди вживалася найрідше серед усіх літер есперантської абетки (хоча в словнику як перша літера використовується в більшій кількості слів, ніж ĵ), а більшість слів із нею мають грецьке походження, де їй відповідає хі. Оскільки остання в більшості мов перейшла в звук [k], згодом з'явилися нові еквіваленти з заміною «ĥ» на «k», зокрема, teĥnikotekniko, ĥemiokemio тощо. Траплялися й заміни ĥ в інших випадках, такі як ĤinoĈino (китаєць).

Ці доповнення та зміни з'явилися ще до Першої світової війни, і з того моменту частою темою є неминуче зникнення літери ĥ в майбутньому. Проте сучасних прикладів заміни літери в словах дуже небагато, серед них, наприклад, koruso замість ĥoro. («хор»). Деякі слова з ĥ мають альтернативне написання, але перевага надається оригінальному (наприклад, ĥaoso).

Проте ĥ широко вживається, особливо в словах негрецького походження (ĥano, ĥoto, Liĥtenŝtejno тощо) чи тих, що мають інше значення з k замість ĥ. (Наприклад, eĥo («ехо»), ĉeĥo («чех»), ĥoro («хор») та, відповідно, eko («початок»), ĉeko («чек»), koro («серце») / horo («година»)).

Кодування[ред. | ред. код]

Літера Unicode HTML h-система x-система
Ĥ U+0124 Ĥ Hh hx
ĥ U+0125 ĥ hh hx

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]