Вестибюль
Ця стаття не містить посилань на джерела. (січень 2020) |
Вестибюль | |
Вестибюль у Вікісховищі |
Вестибю́ль (фр. vestibule) — перехідне приміщення в будівлях між двором й самою оселею. Зазвичай холодне, але тепліше, ніж двір. Слугує буферною зоною як перехід у теплі внутрішні приміщення.
Назва походить через французьке посередництво від лат. vestibulum, тобто приміщення, присвячене богині Весті, що, як уважалось, охороняла оселю.
Назва вестибюль, як престижніша, витіснила українське слово «сіни» на узбіччя мови. Останнє зустрічається тепер здебільшого в селах.
Необхідність у вестибюлях велика в середніх і високих широтах, де низькі температури взимку потребують перехідних, буферних і прохолодних приміщень до тепліших, внутрішніх. Вестибюлі, як і більшість архітектурних приміщень, несуть ознаки стилю, що домінує в ту чи іншу добу (бароко, рококо, класицизму, модерну, функціоналізму тощо).
Буферна функція вестибюля обмежує його використання та зазвичай слугує репрезентативній меті. Особливо це відзначилося в палацах, де вестибюлі мають декоративні оздоби мистецького стилю доби. Вестибюлі могли бути великими й багато прикрашеними чи навпаки, навмисно невеликими та темними, аби вразити відвідувачів рештою приміщень з розкішним декором і добре освітленими (система контрастів у бароко). Найчастіше вестибюль слугує передньою частиною парадних сходинок в палацах або ескалатора в сучасних будівлях.
-
Палац Кінських, Відень. Бароковий вестибюль.
-
Барокові оздоби палацу Кінських, вестибюль.
-
Метро Москви, вестибюль станції «Парк Перемоги».