Ванна кімната

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Американська ванна кімната

Ва́нна кімна́та (розм.ванна) — приміщення в квартирі або житловому будинку, призначене для купання або прийняття душу. Зазвичай ванні кімнати оснащені ванною, душем та раковиною, рушникосушкою та іншими сантехнічними приладами. Ванні кімнати часто оснащуються унітазами (що називається поєднаним санвузлом), а також біде.

Історія[ред. | ред. код]

Практика гігієни бере свій початок в цивілізації древньої Індії, з 3000-х років до нашої ери, тоді і з'явилася ванна кімната як місце для поліпшення зовнішнього вигляду та задоволення фізіологічних потреб людини.

У минулому ванна кімната, зазвичай, була громадським місцем і, крім гігієнічних функцій, мала ще й соціальні. У ній люди зустрічалися, спілкувалися, обмінювалися інформацією та торгували.

Будова ванної кімнати[ред. | ред. код]

Будова ванної кімнати повинна враховувати використання гарячої та холодної води, в значних кількостях. Вода крім купання або прийняття душа також може використовуватися для змивання твердих та рідких відходів життєдіяльності людини в каналізацію або септик, якщо ванна кімната суміщена з туалетом. Вода в процесі використання може потрапляти на стіни та підлогу кімнати, а гаряче вологе повітря може привести до конденсації води на холодних поверхнях. Тому будівельна обробка ванної кімнати являє собою складну задачу. Стеля, стіни та підлога повинні бути покриті водонепроникними матеріалами та легко чиститься. Через це як оздоблювальні матеріали часто використовують керамічну плитку, скло, а також пластикові панелі за їх простоту очищення. Підлогу часто обробляють саме керамічною плиткою, але при цьому її поверхня слизька та холодна на дотик. Щоб ліквідувати дані незручності, використовують водостійкі килимки, спеціально зроблені для ванних кімнат. У будинках більш забезпечених сімей можна зустріти підлоги з підігрівом.

Безпека[ред. | ред. код]

Електроприлади, встановлені у ванній кімнаті, є великим джерелом небезпеки, ніж якби вони були встановлені в іншому місці. Це пов'язано з великою вологістю в приміщенні та можливістю попадання води на електроприлади, що, в свою чергу, може призвести до короткого замикання, ураження електричним струмом або пожежі. У деяких країнах, таких як Велика Британія, для підключення електроприладів у ванній кімнаті застосовуються лише спеціальні роз'єми.

Освітлення[ред. | ред. код]

Оскільки крім купання у ванній кімнаті часто відбуваються такі процедури, як умивання, гоління та чистка зубів, ванна кімната повинна бути яскраво та рівномірно освітлена. Дзеркала, що знаходяться в кімнаті, повинні мати як мінімум два джерела світла, щоб усунути будь-які тіні на обличчі людини.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


Література[ред. | ред. код]

  • Ванна кімната — Коротка енциклопедія домашнього господарства/ред. І. М. Скворцов та ін. — М.: Державне Наукове видавництво «Велика Радянська енциклопедія» — 1959.