Вмираючи зсередини (роман Роберта Сілвеберґа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вмираючи зсередини
англ. Dying Inside
Жанр наукова фантастика
Форма роман
Автор Роберт Сілверберг
Мова англійська
Опубліковано 1972
Країна  США
Видавництво Charles Scribner's Sons
Нагороди

«Вмираючи зсередини» (англ. Dying Inside) — науково-фантастичний роман Роберта Сілвеберґа, номінований на Премію Неб'юла в 1972 році[1] і одночасно на премії Г'юго і Локус в 1973 році.[2]

Зміст[ред. | ред. код]

Головний герой роману Девід Селіг — це непримітний чоловік, що живе в Нью-Йорку. Давид народився з телепатичним даром, що дозволяє йому читати думки. Замість того, щоб використовувати здібності на благо, Селіг розтрачує свою силу, використовуючи її лише для власної зручності. На початку роману Девід заробляє на життя, читаючи розуми студентів, щоб створити кращий плагіат доповідей та есе від їх імені.

По мірі розвитку сюжету, телепатія Селіга стає слабшою, працюючи уривками або зовсім не працює. Селіг з усіх сил намагається зберегти почуття реальності по мірі того, як він починає втрачати здатність, від якої давно став залежним.

Книга містить велику кількість пам'ятних елементів, наприклад відносини Девіда з іншим телепатом, з яким він зустрівся у молодому віці, і його напружена взаємодія з його молодшою сестрою (яка вже давно не довіряє йому через його дар) або його одержимість, в одному з розділів роману, довести, що його подруга, — жінка по імені Кітті, — теж є телепатом, після того, як він виявляє, що не може читати її думки. Також цікавий момент, де дар Девіда змушує його опосередковано пережити відчуття подруги після прийняття наркотиків («кислотну подорож»), і бравурний фрагмент, в якому підліток Селіг під час візиту на ферму потрапляє в свідомість, по черзі, риби в струмку, курки, яка несе яйця, і молодої пари в самий розпал пристрасного сексу.

Сприйняття[ред. | ред. код]

Майкл Дірда[en] у рецензії на перевидання 2009 р. назвав «Вмираючого зсередини» «широко цінованим шедевром Роберта Сілверберга. … Безумство уявити, що „Вмираючий зсередини“ буде легко відкинуте як проста класика жанру. Це чудовий роман про людську скорботу, те велике потрясіння середнього віку — визнання того, що ми всі вмираємо зсередини і що всі ми зіткнемося з зникненням людини, якою ми були[3]

Літературні та інші алюзії[ред. | ред. код]

Одна з найбільш вражаючих особливостей роману — часті відсилання на різних художників, письменників та інших вчених, включаючи таких відомих особистостей, як:

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 1972 Award Winners & Nominees. Worlds Without End. Архів оригіналу за 29 травня 2016. Процитовано 11 липня 2009. 
  2. 1973 Award Winners & Nominees. Worlds Without End. Архів оригіналу за 18 вересня 2012. Процитовано 11 липня 2009. 
  3. Dirda, Michael (9 квітня 2009). Michael Dirda Book Review: 'Dying Inside' by Robert Silverberg. Washington Post. Архів оригіналу за 24 квітня 2015. Процитовано 30 квітня 2015.