McDonald's

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
МакДональдз
McDonald's Corporation
Тип Публічна компанія
Форма власності Delaware Corporationd і публічна компанія
Галузь Ресторанне господарство
Лістинг на біржі NYSEMCD
Гасло Я це люблю
(I’m lovin' it)
Засновано 1940 (80 років)
Засновник(и) Дік і Мак Макдоналди (засновники концепції ресторанів),
Рей Крок (засновник корпорації)
Штаб-квартира США: Чикаго, Іллінойс
Філії 36000 [1]
Ключові особи Джеймс Скіннер (голова ради директорів і головний керуючий),
Дон Томпсон (президент),
Стівен Істербрук
Продукція фаст-фуд
Виторг млрд (2016)[2]
Операційний прибуток (EBIT) млрд (2016)[3]
Чистий прибуток млрд (2016)[3]
Активи млрд (2016) [3]
Власник(и) The Vanguard Group[4], BlackRock[4] і State Street Corporationd[4]
Співробітники 1,800,000 (2013) [5]
Клієнти ~1,5 млрд. (2018)
Дочірні компанії
 • McDonald's Canadad, McDonald's Israeld, McDonald's New Zealandd, Redbox, McDonald's South Africad, McDonald's Company (Japan), Ltd.d і McDonald's Franced[6]
 • mcdonalds.ua
  Міжнародний
  CMNS: McDonald's у Вікісховищі

  МакДональдз® [7] (англ. McDonald's Corporation) — американська корпорація, до 2010 року найбільша у світі мережа закладів швидкого харчування.

  За підсумками 2010 року компанія займає друге місце за кількістю ресторанів у всьому світі після ресторанної мережі «Subway». Входить в список «Fortune Global 500» 2009 року (388-те місце).

  Штаб-квартира компанії розташована в Чикаго, США.

  Карта мережі McDonald's у світі
  Біг Мак — найвідоміший бургер McDonald's
  McDonald's Plaza

  Історія[ред. | ред. код]

  Компанія заснована в 1940 році братами Рiчардом і Морісом Мак-Дональдами (перший ресторан відкрився в Сан-Бернардіно, Каліфорнія), в 1948 році вперше у світі сформулювала принципи концепції «швидкого харчування». У 1954 році Рей Крок придбав у братів Мак-Дональдів право виступати ексклюзивним агентом із франчайзингу. У 1955 році він відкрив свій перший «McDonald's» в містечку Дес-Плейнз, штат Іллінойс (нині — музей корпорації). У 1955 році Кроком була зареєстрована компанія McDonald's System, Inc (в 1960 році перейменована в McDonald's Corporation). У 1961 році всі права на компанію були повністю викуплені Кроком.

  Власники та керівництво[ред. | ред. код]

  Майже 100 % акцій компанії знаходиться у вільному обігу. Капіталізація на середину червня 2009 року —  млрд. Голова ради директорів і головний керівник компанії — Джеймс Скіннер (James A. Skinner), президент — Дон Томпсон.

  Діяльність[ред. | ред. код]

  Під торговою маркою «МакДональдз» на середину червня 2009 року працювало 32 060 ресторанів в 118 країнах світу (в тому числі близько 14 000 з них розташовані в США). З них значна частина (25 578) керувалися по франчайзингу, тому асортимент ресторанів, розмір і склад порцій може сильно відрізнятися в різних країнах. За підсумками 2010 року корпорація має 32737 ресторанів по всьому світу, поступившись першістю компанії Subway. Асортимент ресторанів включає гамбургери (у тому числі «Біг Мак»), сендвічі, картопля фрі, десерти, напої тощо. У більшості країн світу в ресторанах мережі продають пиво, проте в Україні та Росії ресторани «МакДональдз» повністю безалкогольні. Згідно з даними компанії, понад 83 % продуктів, що продаються в ресторанах або використовуються як сировина, вироблені всередині країни. Одним з найвдаліших проектів компанії за останній час стала мережа кав'ярень «McCafé». Загальна чисельність персоналу компанії на 2008 рік склала близько 400 тис. чоловік. Виручка компанії в 2008 році склала млрд (в 2007 році — млрд), операційний прибуток — млрд (в 2007 році — млрд), чистий прибуток — млрд ( млрд за 2007 рік відповідно). У 2010 році виручка корпорації досягла рекордної позначки в  млрд. При цьому чистий прибуток McDonald's склав  млрд.

  «МакДональдз» в різних країнах світу[ред. | ред. код]

  Україна[ред. | ред. код]

  McDonald's. Ялта. Крим.
  Докладніше: McDonald's в Україні

  Україна стала 102-ю країною, де почала розвиватися мережа «МакДональдз». 24 травня 1997 біля ст.м. «Лук'янівська» у Києві відкрився перший ресторан «МакДональдз» у країні. Уся діяльність ресторанів «МакДональдз» здійснюється від імені компанії «МакДональдз Юкрейн Лтд», яка є 100 % власністю «McDonald's Corporation».

  «МакДональдз Юкрейн Лтд» з часткою 15 % ринку є лідером у своєму сегменті. За 14 років роботи в інвестування мережі було витрачено 100 млн долю США, у т. ч. 5 млн — на соціальні потреби.

  До кінця 2010 року дизайн і внутрішній вигляд всіх закладів мережі приведено до єдиного зразка.

  На 2019 рік в 20 містах та двох селах України діє 93 ресторани:

  Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Вісім українських «МакДональдзів» увійшли в топ-100 найбільш відвідуваних закладів мережі за підсумками 2012 року (у Києві, Одесі та Сімферополі) [1].

  Так, МакДональдз, розташований у Києві на Вокзальній площі, другий рік поспіль посів 2-е місце серед понад 34 тис. МакДональдз у світі за кількістю відвідувачів та на 30 % скоротив відстань до 1-го місця. За 2012 рік тут було виконано понад 2,5 млн замовлень. Київський МакДональдз на Хрещатику покращив свій торішній результат та вперше увійшов до списку ТОП-10 найпопулярніших закладів світу, посівши 9-е місце. У 2012 році тут було виконано майже 2 млн замовлень.

  • Ресторани «МакДональдз» типу Drive-through (з обслуговування клієнтів на автомобілях) в Україні називаються «МакДрайв» в той час, як в Росії назву переклали «МакАвто».

  Нагороди[ред. | ред. код]

  • Найкращий роботодавець року в Україні (2004, 2005, 2010 [2], 2011 [3]).
  • Благодійник року (2011)[4]
  • Мережа «МакДональдз» щорічно з 2009[8][9] року стабільно займає першу позицію в категорії «Фаст-фуд» народного рейтингу «Фаворити Успіху», який визначає довіру до бренду з боку споживачів[10].

  Росія[ред. | ред. код]

  Перший російський ресторан компанії (на той момент — найбільший у світі, нині залишається найбільшим у Європі) відкрився в Москві на Пушкінській площі 31 січня 1990 року, ставши справжньою сенсацією: щоб потрапити в нього, потрібно було відстояти кілька годин у черзі. Станом на середину січня 2012 року в Росії працювало 310 ресторанів «МакДональдз», Виручка компанії в Росії в 2009 році перевищила 33 млрд руб.

  Молдова[ред. | ред. код]

  У Молдові діють чотири ресторани «МакДональдз». Усі вони розташовані в столиці країни — Кишиневі.

  Литва[ред. | ред. код]

  У Литві працює 9 ресторанів «МакДональдз». Шість із них розташовані у Вільнюсі та по одному в Каунасі, Клайпеді і Шяуляй.

  Латвія[ред. | ред. код]

  У країні працюють одинадцять ресторанів «МакДональдз». Десять із них розташовані в Ризі, один в Даугавпілсі. Найбільший ресторан знаходиться в Старій Ризі на бульварі Мейеровіца, навпроти відомого «Лаймовського» годинника.

  Ізраїль[ред. | ред. код]

  Кошерний McDonald's в Ашкелоні, Ізраїль

  У країні відкрито 169 ресторанів (дані на листопад 2010 року) фірми «Елоніаль», що працюють під торговою маркою «McDonald's». Загальна кількість службовців — понад 3000 чоловік.

  Естонія[ред. | ред. код]

  В Естонії десять ресторанів «МакДональдз». Шість розташовані в Таллінні, два в Тарту і по одному в Пярну і Нарві.

  Білорусь[ред. | ред. код]

  Білорусь стала сотою країною, де з'явилися ресторани мережі (1996 рік). У Білорусі на цей момент працюють чотирнадцять ресторанів. Тринадцять ресторанів «МакДональдз» розташовані в Мінську, ще один розташований в Вітебську[11]. Керівництво компанії заявляє про плани відкриття ресторанів в регіонах Білорусі.

  Грузія[ред. | ред. код]

  У Грузії на даний момент працюють п'ять ресторанів «МакДональдз». 3 з них розташовані в Тбілісі, один в Кутаїсі, один в Батумі.

  Японія[ред. | ред. код]

  Одна з перших зарубіжних країн, де відкрилися ресторани «МакДональдз» (1971 рік). Їх кількість приблизно 2500. Перший ресторан, відкритий в Японії, займав площу всього в 150 м2).

  Канада[ред. | ред. код]

  Перша із зарубіжних країн, де були відкриті ресторани «МакДональдз».

  Румунія[ред. | ред. код]

  У Румунії працює 126 ресторанів «МакДональдз».

  Сербія[ред. | ред. код]

  Сербія стала 47-ю країною у світі, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз».

  Польща[ред. | ред. код]

  У Польщі на даний момент працює 402 ресторани «МакДональдз».

  Швеція[ред. | ред. код]

  Швеція стала першою країною в Скандинавії, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз».

  Нідерланди[ред. | ред. код]

  Нідерланди стали 8-ю державою у світі і першою державою в Європі, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз». Зараз в Нідерландах працює 225 ресторанів.

  Німеччина[ред. | ред. код]

  Німеччина стала 10-ю країною у світі, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз». Перший ресторан був відкритий на заході Німеччини 22 листопада 1971 року, а на сході Німеччини вже в 1991 році.

  Велика Британія[ред. | ред. код]

  Велика Британія стала 17-ю країною у світі, де відкрився перший ресторан «МакДональдз».

  Франція[ред. | ред. код]

  Франція стала 12-ю країною у світі, де відкрився перший ресторан «МакДональдз».

  Італія[ред. | ред. код]

  Італія стала 40-ю країною у світі, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз». На даний момент працює 392 ресторани.

  Португалія[ред. | ред. код]

  У Португалії працює 91 ресторан «МакДональдз».

  Марокко[ред. | ред. код]

  Марокко стала першою країною в Африці, де відкрився перший ресторан «МакДональдз».

  Єгипет[ред. | ред. код]

  Єгипет став 73-ю країною у світі, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз».

  Туреччина[ред. | ред. код]

  У Туреччині працює 160 ресторанів «МакДональдз». Туреччина стала першою країною на Близькому Сході, де відкрився ресторан «МакДональдз».

  КНР[ред. | ред. код]

  Китай став 51-ю країною, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз». Перший ресторан відкрився 8 жовтня 1990 в місті Шеньчжень. На даний момент працює 850 ресторанів «МакДональдз».

  Індія[ред. | ред. код]

  Індія стала 93-ю країною, де відкрився перший ресторан «МакДональдз». На даний момент, в Індії працює 192 ресторани.

  Малайзія[ред. | ред. код]

  Малайзія стала 30-ю країною у світі і першою мусульманською країною, в якій відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз». На даний момент працює 194 ресторани.

  Пакистан[ред. | ред. код]

  Пакистан став 110-ю країною у світі, де відкрилася мережа ресторанів «МакДональдз». На даний момент працює 25 ресторанів.

  Бразилія[ред. | ред. код]

  Бразилія стала першою країною в Південній Америці, де відкрився перший ресторан «МакДональдз». На даний момент в Бразилії працює 560 ресторанів.

  Аргентина[ред. | ред. код]

  Перший ресторан «МакДональдз» відкрився в місті Бельграно. На даний момент працює 187 ресторанів.

  Австралія[ред. | ред. код]

  Австралія стала першою країною в Океанії та 11-ю країною у світі, де відкрився перший ресторан «МакДональдз».

  Нова Зеландія[ред. | ред. код]

  У Новій Зеландії працює 152 ресторани «МакДональдз». Нова Зеландія стала 20-ю країною у світі, де відкрився перший ресторан.

  Казахстан[ред. | ред. код]

  Казахстан став 120-ю країною, де почала працювати всесвітня мережа, перший ресторан «МакДональдз» відкрився 8 березня 2016 року. Він знаходиться в місті Астана — столиці Казахстану. Компанія планує відкривати ресторани й в інших містах.

  Критика[ред. | ред. код]

  У документальному фільмі «Подвійна порція» (англ. «Super Size Me»), знятому Морганом Сперлок, головний герой протягом 30 днів їв виключно фаст-фуд, в тому числі, за умовами експерименту, мінімум один раз на день, він повинен був вживати їжу з «МакДональдз». Після закінчення даного експерименту, в незалежному медичному закладі зафіксовані негативні наслідки для здоров'я героя: збільшення ваги на 12 кг, ожиріння, збільшення цукру в крові, болі в животі, коливання настрою, статеве безсилля і тд. За словами авторів програми, на ліквідацію цих наслідків буде потрібно 000 на піврічний курс інтенсивного лікування.

  Серед інгредієнтів, які використовуються при виробництві страв в «МакДональдз», — безліч хімічних харчових добавок (ароматизаторів, стабілізаторів, консервантів, барвників тощо), деякі з яких канцерогенні (наприклад, бензоат натрію, Е211), але, згідно з поточною медичною думкою, в концентраціях нижче рівня, що представляє небезпеку людині. «МакДональдз» часто показується як негативний приклад глобалізації. Часто ці ресторани стають метою атак антиглобалістів. Журналістка Оксана Прилєпіна в своїй статті порівнює «МакДональдз» з тоталітарною державою, зі своїми жорстокими законами. Канадським письменником Дугласом Коуплендом в однойменній книзі був введений в широкий обіг термін англ. «mcjob» («макджоб»), що позначає малопрестижну роботу. В силу своєї популярності це слово потрапило навіть в Вебстерський словник і Оксфордський словник англійської мови.

  Примітки[ред. | ред. код]

  Посилання[ред. | ред. код]