Голум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґолум
англ. Gollum
Портрет
Ґолум
Творець: Джон Рональд Руел Толкін
Твори: Гобіт, або Туди і Звідти
Братство Персня
Дві вежі
Повернення короля
Незакінчені оповідання
Стать: чоловіча
друге ім'я: Смеаґол, Трагальд
Раса: гобіт
Дата народження: 2430 л.ш.
Дата смерті: 25 березень 3019 л.ш.
Роль виконує: Енді Серкіс[1]
Графіті з зображення Ґолума на East Side Gallery Берлінської стіни.

Ґо́лум (англ. Gollum), також Смеаґол — персонаж романів Толкіна Дж. Р. Р. «Гобіт» та «Володар Перснів». У кінотрилогії «Володар Перстенів» роль Ґолума виконав Енді Серкіс — його руху та голос були використані при створенні комп'ютерного персонажу.

Етимологія імені[ред.ред. код]

Ім'я Смеаґол походить від давн-англ. smygel — «Нора», «місце, в яке вповзають». Толкін використовував його також у слові «сміал» (давн-англ. smial), яким гобіти називали свої найбільші нори[2]. Це ім'я також пов'язано з ім'ям дракона Смоґа, яке є формою минулого часу прагерманского дієслова smugan (прагерм. «Протискуватися в дірку»).

Справжнє ім'я Смеаґола мовою вестрон — Трагальд (давн-англ. Trahald, перекладається як «риття нір», «вгвинчування вглиб»), пов'язане таким же чином з справжнім ім'ям Смоґа мовою мешканців міста Дейла — траґі (англ. Tragu).

Ім'я Ґолум могло бути взято з давньоскандинавської мови, у якій є слово gull (інша форма — goll), яке означає «золото, скарб, коштовність»[3], а у словосполученні fingr-gull також позначає «кільце».

Зовнішність та характеристики[ред.ред. код]

Ґолум колись був гобітом на ім'я Смеаґол, але через жагу володіння перснем, він вбив свого брата Деаґола, і під дією чарів перстня поступово перетворився на потвору. В історії про пригоди Фродо і Сема Ґолум проведе їх у Мордор і, у спробі відібрати перстень, впаде з ним у кипляче лавою жерло вулкана Ородруїн і загине.

Ґолум описується, як істота: невеликого зросту, з великими виряченими очима, з худою шиєю та в'ялими липкими пальцями. Він пересувався на четвереньках, як павук і є кілька згадок, що шкіра у нього була чорною. У книзі «Гобіт» Ґолум сказав, що у нього всього шість зубів.

Символічно-тілесний опис Ґолума в оповіданні «Гобіт»: «Тут, глибоко під землею, край темної води жив старий Ґолум, маленьке слизьке створіння».

Однією з відмінних рис Ґолума є його манера розмовляти. Він говорить про себе у множині від першої особи і вживає модифіковані версії звичайних слів.

Під час свого життя і через вплив персня Влади, у нього розвивалося роздвоєння особистості: Смеаґол, його «добрий» бік, тьмяно пам'ятає, що таке дружба і любов. Ґолум — його «поганий» бік, який був рабом персня і ​​вбив би будь-кого, хто спробував би забрати його. Його особистості, часто сварилися між собою, коли він розмовляв сам з собою.

Життєпис[ред.ред. код]

Ґолум народився в поселенні поблизу Ірисної Низини близько 2430 року Третьої епохи. При народженні отримав ім'я Трагальд, мовою людей це ім'я звучить як Смеаґол. Пізніше його прозвали Ґолумом.

Приблизно у 2463 році під час риболовлі Смеаґол і його двоюрідний брат Деаґол знайшли на дні Великої Річки перстень, як з'ясувалося згодом, це був Перстень Влади. Щоб заволодіти ним, Смеаґол вбив Деаґола, але всім говорив, що отримав «безцінного», як він сам його називав, у подарунок на день народження. Невдовзі його вигнали з поселення, бо він неабияк дошкуляв сусідам, і Сеаґол сховався в надрах Імлистих гір. З роками він все більше підпадав під вплив персня Влади.

Ґолум жив у Імлистих горах більше чотирьохсот років, харчуючись стерво та сирою рибою, яку він ловив на своєму маленькому плоту. Він їв всіляку живність, навіть орків, якщо вдавалося спіймати і задушити якогось без особливої метушні. У наступні роки він виявив для себе, що йому не приємний смак їжі гобітів і ельфів.

Література[ред.ред. код]

  • Яремчук В. Монструозне тіло: образ Ґолума в «легендаріумі» Дж.Р.Р. Толкіна. Сучасні літературознавчі студії. Літературний дискурс: транскультурні виміри. Випуск 12. 2015

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Gollum at the Thain's Book
  • Gollum at the Encyclopedia of Arda
Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.