Географія Мозамбіку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топографічна карта Мозамбіку
Мапа Мозамбіку.
Вигляд на озеро Кагора-Басса
Світлина з космосу.

Географія Мозамбіку

Розташування[ред. | ред. код]

Мозамбік (Moçambique) — країна на південному сході Африки; межує на півночі з Замбією, Малаві і Танзанією, на півдні з Південно — Африканською Республікою (ПАР), на сході з Свазілендом і Зімбабве й омивається Індійським океаном. Площа країни 801590 км².

Територія М. видовжена з півночі на південь від 10° п.ш. майже до 27° п.ш. приблизно на 1850 км. Північна частина країни ширша, ніж південна, і розділена на два великих райони анклавом Малаві, що глибоко впроваджується в межі Мозамбіку. Північна і південна половини країни розділяються р. Замбезі. Плоскі прибережні низовини і болота займають 44 % всіх площі Мозамбіку, але на півночі низовини відносно вузькі, звичайно шириною менше 30 км. Далі в глибині країни на півночі розташований ряд низьких плато і горбистих місцевостей, переважно на висотах 185—615 м над р.м., які змінюються окремими пасмами гір.

Рельєф[ред. | ред. код]

Територія М. розташована в межах Сх.-Африканського плоскогір'я, що знижується з заходу на схід, і Мозамбікської заболоченої низовини (на півдні і сході). Вздовж кордону з ПАР – вулканічні гори Лебомбо. Мозамбік – країна незвичайної конфігурації, що тягнеться від низовин і боліт на узбережжі Індійського океану до плато Центральної Африки.

Найвищі і найбільш розчленовані райони розташовані на заході провінції Ньяса і на півночі провінції Тете, біля кордону з Малаві. Більш низькі і менш розчленовані височини розташовані на півночі провінції Кабу-Делгаду поблизу кордону з Танзанією. У південному Мозамбіку найбільш піднесені області знаходяться в межах провінції Маніка і крайнього заходу провінції Софала. Найвища точка країни — гора Бінга (2437 м) — розташована в провінції Маніка поблизу кордону з Зімбабве. Крім того, гори тягнуться вздовж західного кордону країни в межах провінцій Мапуту і Газа.

Гідрографія[ред. | ред. код]

Найбільші річки – Замбезі, Лімпопо, Рувума, Саве, Лігонья, Луріо.

Всі річки течуть із заходу на схід і впадають в Індійський океан. Коливання стоку вельми значні. У вологий сезон звичайні повені, які в окремі роки приймають загрозливі розміри (сильні повені відбувалися в 1977, 1978 і 1984). У інші сезони року річки можуть майже повністю пересихати. На р. Замбезі, що протікає в провінції Тете (західний Мозамбік), побудована гідроелектростанція Кебрабаса (Каора-Баса). Велике природне прісноводне озеро Ньяса знаходиться на стику Мозамбіку, Малаві і Танзанії.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат країни на півночі країни субекваторіальний, на півдні – тропічний.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]