Вавилонська вежа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вавилонська вежа
Зображення
Названо на честь Tower of Babeld
Держава Flag of Iraq.svg Ірак[1]
Головний предмет твору Tower of Babeld і мова (мовлення)
Події розгортаються в місцевості Tower of Babeld
CMNS: Вавилонська вежа у Вікісховищі
Вавилонська вежа. Ілюстрація до книги Самуеля Лейнґа «Походження людини»[2] 1892
«Вавилонська вежа». Автор — Lodewijk Toeput. 1587
Ілюстрація до книги Атанасіуса Кірхера (Athanasius Kircher) «Turris Babel, Sive Archontologia Qua Primo Priscorum post diluvium hominum vita, mores rerumque gestarum magnitudo…» з зображенням Вавилонської вежі. Автор — Lieven Cruyl. 1679. (Музей Гетті, Каліфорнія)

Вавилонська вежа — символ сум'яття і безладу. Згадується у Книзі Буття в 11 главі. На думку сучасних вчених, таких, як Стівен Л. Гарріс, на біблійну історію про Вавилонську вежу ймовірно вплинув зикурат Етеменанкі під час вавилонського полону євреїв.[3]

Біблійні відомості[ред. | ред. код]

За стародавньою історією з біблії про Вавилонське стовпотворіння[4], понад чотири тисячі років тому усі люди мешкали у Месопотамії, тобто в басейні річок Тигру і Євфрату, і спілкувались однією мовою. Оскільки земля цих місць була дуже плодовита, то люди жили заможно. Від цього вони дуже запишалися і вирішили побудувати вежу аж до самого неба. Вежа усе росла і росла вгору. Нарешті Бог розгнівався на нерозсудних і пихатих людей та покарав їх. Він змусив будівельників розмовляти різними мовами. Зарозумілі творці вежі, не зрозумівши один одного, занедбали будівництво та розійшлися у різні боки. Так вежа залишилася недобудованою, а місто, де відбувалося будівництво і змішалися усі мови, назвали Вавилоном.

Потенційний реальний відповідник[ред. | ред. код]

На думку сучасних вчених, таких як Стівен Л. Гарріс, на біблійну історію про Вавилонську вежу ймовірно вплинув зикурат Етеменанкі під час вавилонського полону євреїв.[3] Зикурат Етеменанкі («Наріжний камінь небес і землі») був побудований в II тисячолітті до нашої ери, але потім неодноразово руйнувався і знов відбудовувався. Остання реконструкція Етеменанкі здійснилася в VIIVI століттях до нашої ери. Цей зикурат з високими сходами і пандусами мав квадратну основу зі сторонами приблизно 90 м і 91-метровою висотою.

Цікаві подробиці[ред. | ред. код]

  • Будівля Європарламенту спроектована у вигляді недобудованої Вавилонської вежі за картиною Пітера Брейгеля Старшого «Зведення Вавилонської вежі».
  • На знайденій у 2017 р. стародавній пластині, яка належить до VI століття до нашої ери, зображений Навуходоносор II, правитель Месопотамії, і Вавилонська вежа.[5]
  • Під час зведення Вавилонської вежі (й багатьох інших споруд міста Вавилону, у перекладі – «Брама Бога») застосовувалися бітумні в’яжучі матеріали: «І стала в них цегла замість каменів, а земляна смола замість вапна» («Перша книга Мойсея», 11:3).

Галерея зображень Вавилонської вежі[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. archINFORM — 1994.
  2. Human Origins. By SAMUEL LAING. Illustrated. London, Chapman & Hall, 1892(англ.)
  3. а б Harris, Stephen L. (2002). Understanding the Bible. McGraw-Hill. с. 50–51. ISBN 9780767429160. 
  4. 1 М. 11
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 травня 2017. Процитовано 21 травня 2017. 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]