Етеменанкі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зображення Етеменанкі на ассирійському барельєфі
Реконструкція Етеменанкі.

Е́ теменанкі або Е-Теменанкі (шум.: 𒂍𒋼𒀭𒆠, é.te.me.en.an.ki, також - é.temen.an.ki — «Наріжний камінь Неба та Землі») - назва зикурату у Вавилоні, присвяченого Мардуку. Початково - це 7-поверхова 91-метрова споруда, від якої лишилися лише руїни. Етеменанкі є відомою Вавилонською вежею. Також відомий як зикурат Есагіли.

Згідно археологічних розкопок, довжина однієї сторони зикурата (в основі якого був квадрат) дорівнювала приблизно 91.5 м і такий самий в висоту. На вершині був розміщений храм Мардука - верховного божества Вавилону. Завдяки великим розмірам(24*22,5 м і в висоту 15 м). храм було видно здалеку. В середині знаходилось велетенське ложе (довжиною 4,5 м та 2 м) та трон Мардука. Окремі приміщення були призначені для інших богів вавилонського пантеону, а також для "старших" богів Ану та Енліля. Храм був прикрашений великими бичачими рогами з бронзи - символ божества.

Будівництво вежі приписують Навуходоносору II, але її почав будувати ще його батько Набопаласар. Стверджується, що будівництво тривало 40 років. Відомо, що Навуходоносор II ще царевичем брав участь в будівництві зикурату і носив будівникам глину, вино, олію та прянощі. Він так описує верхній храм: " Етеменанкі, східчасту башту Вавилона, я змусив опорядити асфальтом і блакитною глазурованою цеглою, прекрасною, як день. Для перекриття його приміщень я використав величезну кількість могутніх кедрових стовбурів".

Найдавніше зображення Етеменанкі збереглося на чорному камені з колекції норвезького бізнесмена Мартіна Шейена (зображення датоване 604-562 роками до н. е.).

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Еурмеімінанкі


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.