Чеченці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чеченці

Шейх МансурКунта ХаджіХанпаша НураділовДжохар ДужаєвШаміль Басаєв

Шейх МансурКунта Хаджі
Ханпаша НураділовДжохар ДудаєвШаміль Басаєв
Кількість бл. 2 млн осіб
Ареал Чечня
Близькі до: інгуші
Мова чеченська мова
Релігія мусульмани-суніти

Чече́нці (самоназва нохчій, чеч. noxçiy) — нахський народ на Північному Кавказі.

Територія проживання, чисельність і віросповідання[ред. | ред. код]

Чеченці живуть у республіці Ічкерія, республіка на Північному Кавказі. Живуть також у прилеглих російських адміністративних одиницях — республіка Інгушетія, Дагестан тощо; також у Грузії (субетнічна група Панкіської долини — кістинці), невеликі групи в Йорданії, Туреччині здавна, у Саудівській Аравії, країнах Західної Європи віднедавна.

Загальну чисельність чеченців вирахувати складно, за оцінкою — приблизно 1,5 мільйона осіб, з них понад 1,2 млн осіб у Чечні.

За віросповіданням чеченці — мусульмани-суніти.

Дагестан[ред. | ред. код]

Основні райони проживання чеченців у Дагестані за даними перепису 2010 р.[1]

Назва району Населення
району
% чеченців
Хасав'юрт 131 187 28,5 %
Новолакський район 28 556 27,7 %
Хасав'юртівський район 141 232 25,8 %
Казбеківський район 42 752 10,3 %
Бабаюртівський район 45 701 6,1 %
Кизилюртівський район 61 876 2,5 %
Дагестан 2 910 249 3,2 %

Історія[ред. | ред. код]

Історично є автохтонами своєї землі (про пращурів сучасних чеченців та інгушів згадують ще вірменські джерела VII століття). Чеченці, завдяки своїй твердій національній самосвідомості, розвивались практично автономно аж до 1859 року, коли Чечня була приєднана до Російської імперії. Втім і надалі чеченці не раз повставали проти національного гніту.

У 1922 році у складі РФ була утворена Чеченська АО, з 1934 року об'єднана разом з Інгуською АО в Чечено-Інгуську АО. Під час Другої світової війни чеченці стали жертвами національної політики СРСР і були звинувачені в пособництві німецьким загарбникам, внаслідок чого у 1944 році автономію скасовано, а тисячі представників чеченської нації депортовані з рідних земель. Реабілітація чеченців відбулась після смерті Сталіна; у 1957 році поновлено Чечено-Інгуську АРСР, чеченці почали вертатися додому.

З розпадом СРСР у Чечні активізувався національно-визвольний рух за відновлення незалежності, жорстоко придушений російськими військами. В результаті розв'язаних двох чеченських війн, у республіці відновлено тривкий мир, проте чимало чеченців, незгодних з кремлівською позицією щодо майбутнього рідної країни, вимушені були емігрувати з батьківщини.

Фольклор[ред. | ред. код]

У чеченців дуже оригінальний фольклор. За СРСР його зразки публікувалися як у Москві (в тому числі класичне видання у серії СМНВ), так і «на місці» — в Чечено-Інгуській РСР. Українською маємо українське видання «Чечено-інгуські народні казки», Київ, 1985 (переклади з російської Станіслава Тельнюка)

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]