Черкеси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Черке́си (самоназва адиге) — один з адизьких народів Північного Кавказу (Росія).

Загальні відомості[ред.ред. код]

Найменування[ред.ред. код]

Нарада черкеських князів 1839–1840 р. Опубліковано 1847 р. Автор: Г.Г.Гагарін.
Адизька дівчина

Самоназва черкесів адиге є спільною для всіх адизьких народів, тобто черкесів, кабардинців і адигейців (адигейських народностей).

Етнонім черкеси, за яким народ відомий у світі, також нерідко виступає метаетнонімом для адизьких народів, особливо поза межами Росії. Зокрема, під «черкесами» традиційно у Туреччині й країнах Близького Сходу розуміють, крім власне черкесів, також інших адигів, а нерідко й представників неадизьких народів Північного Кавказу, предки яких у 2-й половині XIX століття масово емігрували туди від геноциду та утисків з боку Російської імперії після включення кавказьких земель до складу імперії.

Мова[ред.ред. код]

Черкеси розмовляють черкеським діалектом кабардино-черкеської мови (спільним із кабардинцями) абхазо-адизької гілки північнокавказької сім'ї.

У 19201925 рр. північнокавказька інтелігенція, користуючись існуючою у ці роки більшою свободою, намагалася надолужити згаяне в попередні роки, проте ця можливість тривала недовго. У 1922 р., у зазначений період відносної свободи, у Кисловодську була скликана «Конференція з освіти горців». У результаті цієї Конференції на Північному Кавказі були відкриті школи з рідними мовами навчання, а до 1925 р. створена писемність на латинській графічній основі.

Проте, навіть тоді більшовики постаралися розділити не тільки народи Північного Кавказу, але також і єдинокровні субетноси, створивши, наприклад, окремі алфавіти для кяхского і кабардинського діалектів, окремі граматики для говірок однієї і тієї ж кабардино-черкеського мови, хоча поряд з латинізацією, неодноразово порушувалося питання і про уніфікацію всіх північнокавказьких алфавітів, а також про створення єдиної літературної мови для споріднених адизьких діалектів. З цього питання було проведено ряд конференцій: в Адигеї і Кабардино-Черкесії, в Чечено-Інгушетії, в Карачай-Балкарії і у Дагестанській АРСР, але ці конференції не досягли практичних результатів, так як їх ініціатори були засуджені як буржуазні націоналісти і у більшості ліквідовані.

Історія розселення[ред.ред. код]

Карта Кавказького перешийку. Розроблено Дж. Грасслі, 1856. (Тбілісі, Анапа, Батум, і навколишні райони). Гравюра на сталі, друкування та видання бібліографічного інституту Hildburghausen, (1860)

Єгипет, Персія, Близький Схід[ред.ред. код]

У 14 століття черкеси-мамлюки захопили владу у Єгипті і правили там з 1382 по 1517 рр. та пізніше. Загони адигейців-черкесів служили також в Османській імперії, Персії.

Черкеси були знані, як войовничий народ. З раннього дитинства вони займалися професійною військовою підготовкою, добре володіли зброєю, гарно трималися у сідлі. Один такий воїн міг здолати кількох ворогів. Не випадково навіть кримські хани віддавали їм своїх дітей на виховання.

Через князівські чвари, війни з кримчаками, татарами, багато черкес полишало власні домівки та емігрувало у найближчі країни. Ще у 1502 р. вони займали побережжя Азовського моря від Дону до Керченської протоки, але згодом їх почали звідтіля відтісняти[1].

Важливу роль у долі черкесів відігравав релігійний фактор. Після падіння Константинополя у 1453 р. та посилення впливу кримських ханів у регіоні проживання християн-адигів набуває поширення практика агресивного насадження ісламу сунітського напрямку.

Російська агресія, етнічні «чистки» та геноцид[ред.ред. код]

Територія проживання і чисельність[ред.ред. код]

Сьогодні черкеси у Росії проживають на історичній батьківщині, переважно в Карачаєво-Черкесії, у 17 великих аулах. Також живуть черкеси у суміжних суб'єктах РФ, великих російських містах тощо. Чисельність черкесів у Росії за даними перепису населення 2002 року — 50,8 тис. осіб[2], в тому числі 40,2 тис. осіб в Республіці Карачаєво-Черкесія.

Черкеська діаспора за кордоном своєї батьківщини становить понад 2 млн. осіб. Черкеси мешкають в наступних країнах:

а також в Грузії та інших країнах південно-західної Азії[3]..

В Україні, згідно з даними перепису населення 2001 року проживало 199 черкесів, з яких як рідну черкеську вказали лише 25 особи, тоді як українську — 20 осіб (бл. 15 %), решта — переважно російську (136 осіб)[4].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]