Апарель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Заїзд американського танка M60 Patton по апарелі на важкий автоперевезник. 30 червня 2009
Малий десантний корабель на повітряній подушці проекту «Зубр» МДК-57 (майбутній український МДК U422 Краматорськ) з відкритою апареллю в Севастополі під час візиту американських кораблів, 4 серпня 1989 року
Виїзд автомобілів по апарелі з вантажного судна типу Ролкер. 30 червня 2009

Апаре́ль (від фр. appareil — «пристрій», «прилад», «апарат»)[1]  — похила площина, рух по якій можливий при менших тягових зусиллях (див. похила площина як елементарний механізм).

Зміст[ред. | ред. код]

У військово-інженерній справі складова польових фортифікаційних споруд[ред. | ред. код]

В архітектурі та містобудуванні[ред. | ред. код]

В архітектурі цивільних споруд термін «апарель» практично не застосовується. Натомість нього використовують слово «пандус».

Улаштування[ред. | ред. код]

При фортифікаційних роботах в рамках інженерного забезпечення військ, якщо дозволяє бойова обстановка, відриванням котлованів для окопів та укриттів техніки займаються підрозділи інженерних військ.

У разі застосування для цього котлованних землерийних машин для відриття кожного окопу в напрямка, перпендикулярному фронту, робиться кілька проходів в одну і другу сторону (при цьому МДК-2 копає, рухаючись вперед і вибираючи ґрунт до 30-40 см у глибину, а МДК-3 копає заднім ходом, вибираючи до 1,5 м вглиб за один прохід; рух в дві сторони необхідний для насипання бруствера з обох боків по всій довжині окопа). Обладнання машин дозволяє влаштовувати пологі апарелі з ухилом близько 15°, що дозволяє техніці заходити і залишати окоп самостійно навіть в негоду.

Після відривання котлована на повну глибину та апарель, що знаходиться з боку від противника, засипається бульдозерним обладнанням машини. За необхідності формується сектор вогню (танкам, БТР, БМП, БМ).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 221. — ISBN 00101-030. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Французько-український словник: appareil
  2. Така апарель має свій підклас — пандус; пандус може влаштовуватися не суцільною площиною, як апарель, а окремими напрямними під колеса. Приклад: пандус для в'їзду інвалідних візків чи проходу з дитячими візочками.