Українська добровольча армія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українська добровольча армія
НЗ УДА.svg
Емблема
На службі

20152018 (фронтовий підрозділ) 20182022 (тероборона, резерв)

з 2022 (фронтові і партизанські відділи)
Країна  Україна
Вид добровольче формування
Тип легка піхота
Війни/битви

Війна на сході України

Російське вторгнення в Україну (2022)

Командування
Командувач Дмитро Ярош
Начальник штабу Сергій Ільницький (Друг «Сокіл»)

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Украї́нська доброво́льча а́рмія (УДА) — добровольче військове формування України, що існує з 2015 року.

УДА була створена у грудні 2015 року після виходу Дмитра Яроша та його однодумців із руху «Правий сектор». На серпень 2018 року формування залишалося незалежним, і не входило до складу Збройних сил України[1].

14 жовтня 2018 року було оголошено, що усі бойові частини УДА — 5-й і 8-й батальйони, — виходять з передової[2]. Дмитро Ярош заявив, що завданням УДА буде побудова територіальних загонів оборони.

26 лютого 2022 року Дмитро Ярош повідомив про розгортання трьох батальйонів та окремих загонів УДА[3].

Історія[ред. | ред. код]

Створення[ред. | ред. код]

УДА почала створюватися у грудні 2015 року на базі підрозділів Добровольчого українського корпусу, що брали участь у бойових діях на Донбасі, — 5-го і 8-го батальйонів та медичного батальйону «Госпітальєри»[4]. Після оголошення про вихід із ДУК-ПС відповідні батальйони в ДУК були розформовані.

Народний депутат Дмитро Ярош заявив, що він відкликає свій законопроєкт про Добровольчий український корпус і після доопрацювання внесе до Верховної Ради України новий законопроєкт про Українську добровольчу армію. Ярош також зазначив, що на першому етапі формування такої армії достатньо буде мати в кожній області по батальйону, який можна використати, у тому числі й для допомоги силовикам усередині країни[5].

Основними завданнями УДА є: захист України від зовнішньої збройної агресії, виконання бойових завдань у зоні проведення АТО у взаємодії зі Збройними Силами України і ін силовими структурами України, мобілізаційна робота, бойова підготовка, патріотичне виховання, підвищення обороноздатності країни.

Бойовий шлях[ред. | ред. код]

В лютому 2016 р., 5-й батальйон ДУК ( ПС) разом із 74-м розвідувальним батальйоном ЗСУ, провівши бойову операцію, зайняли позиції на Авдіївській промзоні та взяли під контроль частину траси Донецьк-Горлівка в районі Ясинуватської розв'язки[6]. 13 квітня загинув вояк Захаров Андрій Володимирович під Авдіївкою, закривши собою вибух, щоб вберегти побратимів[7].

В червні 2016 р., 8-й батальйон УДА разом із 54-м розвідувальним батальйоном ЗСУ під час проведення розвідувальної операції в районі населеного пункту Широкине взяли у полон 8 бойовиків, а 2 знешкодили[8]. 26 серпня 2016 року загинув від кулі снайпера під Широкиним вояк Шелудько Володимир Олександрович («Карась»)[9] 31 серпня під час виконання бойового завдання поблизу села Широкине загинув доброволець Шемуровський Владислав Віталійович.[10].

За повідомленням zn.ua, у вересні 2016 року підрозділи УДА воювали у районі Ясинуватської розв'язки під Авдіївкою[11].

23 жовтня 2016 року, під час бойових дій у «промзоні» міста Авдіївка загинув вояк Саєнко Дмитро Олександрович[12]. Вранці 26 грудня 2016 року поблизу села Широкине загинув, підірвавшись на вибуховому пристрої з «розтяжкою», вояк Мороз Олександр Миколайович («Лютий»)[13].

21 червня 2017 року у бою поблизу міста Авдіївка загинули вояки Іваник Володимир Васильович та Луців Андрій Зенонович[14]. 30 серпня в бою біля Мар'їнки загинув Левицький Геннадій Миколайович[15]. 10 грудня 2017 року, в результаті підриву на протипіхотній міні з «розтяжкою» під час бойового виходу в районі м. Мар'їнка, загинули добровольці окремої тактичної групи «Волинь» Зельманович Віктор (псевдо «Зеля») та Зубченко Олександр (псевдо «Запал»)[16][17].

Уночі з 23 на 24 травня 2018 року на Донеччині загинув боєць Української добровольчої армії Іван Всеволодович Жуков (псевдо «Жук»)[18].

14 червня 2018 року, в результаті важкого захворювання хребта, помер доброволець 8-го окремого батальйону «Аратта» Галаган Володимир (псевдо «Душман»). Народний Герой України. Неодноразово проявив себе в боях поблизу м. Маріуполя[19].

Вихід з передової[ред. | ред. код]

14 жовтня 2018 року, під час святкування Дня захисника України у м. Дніпрі, командир УДА, народний депутат України Дмитро Ярош заявив, що 5-й та 8-й окремі батальйони Української Добровольчої Армії виходять з передової. Зокрема він зазначив: «В цей день я оголошую про те, що 5 та 8 окремі батальйони Української Добровольчої Армії виходять з передової, але ми не виходим з війни. Поки триває війна ми будемо брати участь в ній. Сьогодні найголовніше завдання для УДА — це побудова територіальних загонів оборони, які мали б чіткий функціонал».[20][21]

15 квітня 2019 року від поранень помер Микола Волков («Смурфік»)[22].

Російське вторгнення 2022 року[ред. | ред. код]

26 лютого 2022 року Дмитро Ярош повідомив про розгортання додаткових підрозділів УДА:

« Інформаційне повідомлення

Підрозділи Української добровольчої арміі розгорнуті та беруть активну участь у відбитті агресіі московської орди.

5-й Окремий батальйон, під командуванням друга Чорного — Київ.

3-й батальйон, під командуванням друга Дізеля — Дніпро.

8-й Окремий батальйон, під командуванням друга Марадони — Львівщина.

Одеський зведений загін під командуванням друга Сокола — Одеса.

Медичний батальйон «Госпітальєри» працює по всій Україні.

Також, окремі бойові групи УДА активно діють на Поліссі, Херсонщині та Миколаївщині.

На стадії формування 1-й батальйон УДА, під командуванням друга Пітона — Київ.

Головний штаб та відповідні Служби УДА функціонують у бойовому режимі.

Українська добровольча армія підпорядкована Командуванню Збройних Сил України та співдіє зі всіма державними силовими структурами.

Перемога буде за нами!

Смерть московській орді!

«

— Дмитро Ярош, 26 лютого 2022

Влітку і восени, протягом кількох місяців основна частина підрозділів УДА були зосереджені на півдні України. Підрозділи УДА брали участь у визволенні Правобережжя півдня України і міста Херсон[23][24].

Структура[ред. | ред. код]

Структура станом на 2022 рік:[25]

 • Головний штаб Української Добровольчої Армії
  • Адміністративний відділ
  • Відділ взаємодії зі ЗСУ та іншими силовими структурами України
  • Військово-польова жандармерія
  • Відділ МТЗ
  • Відділ соціального захисту добровольців
 • Служба безпеки
 • 1-й окремий батальйон
 • 3-й окремий батальйон (Дніпро)
 • 5-й окремий батальйон. Командир Владислав Литвин (Друг «Чорний»)[26].
 • 7-й окремий батальйон "АРЕЙ" УДА Командир батальйону друг "Македонець"
 • 8-й окремий батальйон «Аратта». [27].[28]
 • зведений загін «УДА-Південь»
 • Медична служба «Госпітальєри». Керівник Яна Зінкевич.
 • Навчальний центр УДА — Начальник Максим Швець (Друг «Покутяка»)[29][30].
 • Центр партизанського руху УДА на окупованих територіях[31].

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі
Начальники штабу
 • Сергій Ільницький
Департаменти
 • військово-польова жандармерія — командир Василь Абрамів (Друг «Смерека»)[33]
 • відділ взаємодії з ЗСУ та іншими силовими структурами України — Андрій Шараскін
 • відділ соціального захисту добровольців — Ганна Демиденко
 • адміністративний відділ — Ірина Гаркавенко

Визнання на державному рівні[ред. | ред. код]

 • Яну Зінкевич нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ст. (1 грудня 2015 року) — «за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю»[34].
 • Командири УДА Дмитро Ярош, Владислав Литвин, Андрій Гергерт та Віктор Кича нагороджені 21 листопада 2016 року Указом Президента України № 517/2016 «Про відзначення державними нагородами України», за особисту мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, Орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня[35].
 • Добровольці Володимир Васянович, Андрій Нагірний, Сергій Торбін нагороджені 21 листопада 2016 року Указом Президента України № 517/2016 «Про відзначення державними нагородами України», за особисту мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, Орденом За мужність ІІІ ступеня[35].

Політична діяльність[ред. | ред. код]

Рух Державницька Ініціатива Яроша ініціював визнання добровольців на місцевому рівні. Добровольців визнано у 17 областях України (Одеській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Херсонській, Миколаївській, Черкаській, Харківській, Сумській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Волинській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській, Львівській, Хмельницькій та у м. Маріуполь Донецької області й у м. Києві).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. «Червень» (Андрій Гергерт): «Ми вільні. Бачимо ворога - вбиваємо». LB.ua. Архів оригіналу за 8 грудня 2019. Процитовано 9 лютого 2020. 
 2. УДА виходить із фронту – куди, навіщо й кого “валитиме”. ІНТЕРВ’Ю. Новинарня (укр.). 18 жовтня 2018. Архів оригіналу за 30 липня 2019. Процитовано 22 січня 2020. 
 3. Дмитро Ярош. Facebook (укр.). 26 лютого 2022. Архів оригіналу за 24 березня 2022. Процитовано 24 березня 2022. 
 4. Автор. Заява командирів і бійців бойових батальйонів ДУК ПС. sectorpravdy.com (uk-ua). Архів оригіналу за 30 серпня 2017. Процитовано 13 липня 2017. 
 5. Ярош розповів про плани щодо створення в Україні добровольчої армії [Архівовано 13 квітня 2016 у Wayback Machine.] // УНІАН, 29 березня 2016
 6. ВАЛАХ, Олекса. Українська добровольча армія нагадує, що війна триває та запрошує до навчального центру. ДНІПРОГРАД. dniprograd.org (ua). Архів оригіналу за 14 серпня 2020. Процитовано 21 січня 2020. 
 7. Війна на Сході забрала життя ще одного буковинця. Архів оригіналу за 3 серпня 2018. Процитовано 3 серпня 2018. 
 8. Сили АТО захопили в полон вісім терористів ДНР і ще трьох знищили. НВ. 2016. Архів оригіналу за 22 лютого 2022. 
 9. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 31 грудня 2018. Процитовано 31 грудня 2018. 
 10. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 19 січня 2019. Процитовано 19 січня 2019. 
 11. Большая война и "седьмая волна". Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 11 жовтня 2016. Процитовано 10 жовтня 2016. 
 12. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 2 лютого 2019. Процитовано 2 лютого 2019. 
 13. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 12 лютого 2019. Процитовано 10 лютого 2019. 
 14. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 24 лютого 2019. Процитовано 24 лютого 2019. 
 15. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 17 січня 2019. Процитовано 2 березня 2019. 
 16. Стали відомі імена добровольців УДА, загиблих 10 грудня // Новинарня, 12.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  Підірвалися на розтяжці: у Дніпрі попрощалися із двома бійцями Української добровольчої армії // 5 канал, 13.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  У Дніпрі попрощалися з добровольцями «Запалом» та «Зелею» // i-ua.tv, 13.12.2017 [Архівовано 14.06.2018, у Wayback Machine.]
 17. Загиблий 10 грудня на Донбасі боєць — уродженець Миколаївської області. 11.12.2017, 09:09 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  У зоні АТО загинув доброволець Зельманович Віктор Ігорович // Доманівська РДА, 11.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  Доманівщина прощалась із загиблим воїном Віктором Ігоровичем Зельмановичем // Доманівська РДА, 13.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  Солдати свободи // Ян Осока. Блог на Цензор.нет, 20.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  Сумна новина з зони АТО // Офіційний сайт міста Миргород, 11.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  Боєць УДА Олександр Зубченко з позивним «Запал» загинув на Донбасі 10 грудня. ФОТО. 11.12.2017, 19:46 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
  Миргородці попрощалися із земляком // Офіційний сайт міста Миргород, 13.12.2017 [Архівовано 14 червня 2018 у Wayback Machine.]
 18. У зоні бойових дій на Донбасі загинув 50-річний доброволець з Рівненщини. Архів оригіналу за 28 травня 2018. Процитовано 29 травня 2018. 
 19. Помер Народний герой України, доброволець з позивним «Душман» 14.06.2018, 09:36. Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 14 червня 2018. 
 20. Ярош забирає 5 і 8 батальйони УДА з передової. 15.10.2018
  Українська добровольча армія виводить бойові підрозділи з лінії розмежування — Ярош. (ВІДЕО) 15.10.2018, 13:51 [Архівовано 15 жовтня 2018 у Wayback Machine.]
 21. Ярош забирає 5 і 8 батальйони УДА з передової. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 15 жовтня 2018. Архів оригіналу за 12 вересня 2019. Процитовано 12 вересня 2019. 
 22. Книга пам'яті. Архів оригіналу за 1 листопада 2019. Процитовано 5 жовтня 2019. 
 23. Українські партизани підірвали військкомат в Херсоні, - Братчук | Еспресо. espreso.tv (укр.). Процитовано 12 листопада 2022. 
 24. Ми рухаємося дорогами рідної Херсонщини. Як радісно, в той же час сумно дивитися на знищенні населені пункти, куди прийшов руський мир.. facebook.com. Головний штаб Української добровольчої армії. 
 25. Ярош уточнив, що УДА зараз складається
 26. Ярош: Ми перетворимо похід російської армії до України в пекельний похід. 21.12.2021. Архів оригіналу за 21 грудня 2021. Процитовано 21 грудня 2021. 
 27. Про подальшу діяльність Української добровольчої армії розповість командир 8 батальйону Друг Червень. Архів оригіналу за 2 березня 2022. Процитовано 14 квітня 2016. 
 28. Три добровольчі підрозділи здали озброєння поліції. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 12 вересня 2019. Архів оригіналу за 12 вересня 2019. Процитовано 12 вересня 2019. 
 29. Актуальне інтерв'ю. Максим Швець. Архів оригіналу за 4 листопада 2020. Процитовано 13 липня 2017. 
 30. Хочу поділитися з вами декількома робочими моментами по діяльності Української Добровольчої Армії
 31. Дмитро Ярош. www.facebook.com (укр.). Процитовано 8 вересня 2022. 
 32. Дмитро Ярош показав тренувальну базу Української добровольчої армії. Архів оригіналу за 17 січня 2020. Процитовано 13 липня 2017. 
 33. Друг Смерека про військово-польову жандармерію в УДА. Архів оригіналу за 7 лютого 2021. Процитовано 14 квітня 2016. 
 34. Указ Президента України від 1 грудня 2015 року № 670/2015 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 24-ї річниці підтвердження всеукраїнським референдумом Акта проголошення незалежності України 1 грудня 1991 року»
 35. а б Указ Президента України від 21 листопада 2016 року № 517/2016 «Про відзначення державними нагородами України»

Посилання[ред. | ред. код]