Батальйон поліції «Крим»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Батальйон поліції «Крим»
Емблема добровольчого спецпідрозділу МВС України «Крим».png
Емблема батальйону «Крим»
На службі з червня 2014
Країна Україна Україна
Вид Спецпідрозділ з охорони громадського порядку
Тип Геральдичний знак - емблема МВС України.svg МВС
Чисельність 100 чоловік
Війни/битви Антитерористична операція на Донбасі
Командування
Поточний
командувач
Іса (псевдо)

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Батальйон поліції «Крим» — добровольчий спеціальний пiдроздiл патрульної служби поліції особливого призначення, створений у червнi 2014 року в структурі МВС України. До березня 2015 року брала участь в АТО на сході України у складi роти (сотнi) полку міліції особливого призначення «Дніпро-1»[1]. 12 листопада Президент України Петро Порошенко та провідник кримськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв анонсували преформатування кримськотатарської роти у батальйон[2][3].

Створення[ред. | ред. код]

14 квітня 2014 року, Голова МВС України Арсен Аваков, підписав наказ про створення регіональних спецпідрозділів патрульної служби міліції особливого призначення (ПСМОП), підпорядкованих ГУМВС та УМВС України в областях, на основі громадських утворень [4]. В короткi строки ГУМВС та УМВС в різних областях України сформували 30 добровольчих батальйонiв та рот ПСМОП загальною чисельністю 5660 осіб[5]. Але на той час ГУМВС України в АР Крим був фактично лiквiдований, що створило бюрократичну перепону на шляху формування добровольчого батальйону на основi кримськотатарського громадського руху.

На початку червня, про створення кримськотатарського батальйону під егідою Правого сектору для ведення партизанської боротьби на півострові, написав у соцмережах Дмитро Ярош[6]. Цей проект Яроша не був реалiзований.

В серединi червня 2014 року, бюрократичні перепони спробував подолати Семен Семенченко, командир новоствореного батальйону Національної гвардії України «Донбас»[7][8]. Він оголосовив про план сформувати батальйон НГУ «Крим» як складову частину майбутньої окремої бригади Нацгвардії «Донбас»:

Таке рішення прийнято командуванням національної гвардії України у відповідь на звернення більш ніж 2000 резервістів з "Донбасу". Після відходу останньої роти "Донбасу" (думаю це питання 5-6 днів), група інструкторів, грамотні і гідні офіцери-патріоти України з батальйону "Донбас", протягом місяця створять батальйон добровольців по тій же системі підготовки, що і "Донбас", за що беру на себе особисту відповідальність[9].

Новина про створення кримськотатарського батальйону була негайно растиражована українською та закордонною пресою і соціальними мережами[10][11]. Писали, що нiбито голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський згодився його профінансувати[12]. Джемілєв цю інформацію спростував:

У нас [з Коломойським] такої угоди немає, як і немає ніякого батальйону. У нас була домовленість у сфері ділового співробітництва. Це вкидання, хтось дуже любить сенсації. Якби створювали цей батальйон, ми б це не афішували[10].

На прес-конференції 13 листопада Джемілєв уточнив, що в спочатку в угоді з Коломойським дійсно був пункт про створення батальйону, але за його вимогою вiн був викреслений. Як пояснив Джемілєв, його позицiя була така: спочатку створювати, а потiм вже — писати[13]. Батальйон НГУ «Крим» так i не був сформований. Ті, хто до нього записався, пізніше приєдналися до добровольчого батальйону МВС «Золоті Ворота», де утворили окремий підрозділ і 9 липня виїхали в зону АТО[14].

Лише у другій половині липня, Джемілєв нарештi признав факт формування кримськотатарського батальйону [15].

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Боєць «Криму» Сергiй Соловей в Iловайську, 19 серпня 2014

Тим часом, 25 червня 2014 року, було прийнято офiцiйне рiшення про створення на перших порах окремої роти (сотні) «Крим» у структурі батальйону міліції особливого призначення «Дніпро-1»[16][17]. Пiсля цього в соціальних мережах з'явилися сторінки присвячені спецпідрозділу «Крим» із закликами вступати до його лав та надавати посильну допомогу[18]. Координатором групи «Сотня „Крим“» в соцмережі «ВКонтакті» став Сергiй Соловей з Чернiгова[19]. Він пізніше і сам приєднався до підрозділу[20].

Склад[ред. | ред. код]

На офіційній сторінці «Криму», в «ВКонтакті», говориться, що до пiдроздiлу входять представники кримськотатарського народу і мусульмани України, а також добровольці будь-якого віросповідання та національності[21]. В заявi про цiлi та кiнцеву мету боротьби сказано:

Ми не воюємо за демократію, якусь-то партію чи конституцію України, ми не давали присягу, ми не стоїмо на плацу і не співаємо гімн і не піднімаємо прапор. Ми не носимо хрестів у вигляді орденів або погон. У нас немає якихось політичних цілей або планів. Ми просто обороняємося, ми просто хочемо та бажаємо миру і безпеки в цій країні, як для мусульман так і для інших її жителів. Як лише ми побачимо, що ситуація змінилася, і наша допомога не потрібна, ми підемо. Але якщо Україна буде звільняти Крим, ми підемо теж, оскільки Крим це була колиска Ісламу в Україні.

Оригінальний текст (рос.)
Мы не воюем за демократию, какую то партию или конституцию Украины, мы не давали присягу, мы не стоим на плацу и не поем гимн и не поднимаем флаг. Мы не носим крестов в виде орденов или погон. У нас нет каких то политических целей или планов. Мы просто обороняемся, мы просто хотим и желаем мира и безопасности в этой стране, как для мусульман так и для остальных ее жителей. Как только мы увидим, что ситуация изменилась, и наша помощь не нужна, мы уйдем. Но если Украина будет освобождать Крым, мы пойдем тоже, потому что Крым это была колыбель Ислама на Украине[22].

Діяльність[ред. | ред. код]

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Бійці «Криму» в районі Савур-Могили, 11 серпня 2014
Searchtool.svg Група бійців «Криму»
Польовi шеврони батальйону «Крим»

У складi окремої роти «Крим» батальйону «Дніпро-1» добровольці брали участь у боях за Савур-Могилу та в Iловайську, де вони потрапили в оточення. До Iловайську бійці «Криму» дiсталися 19-20 серпня, коли над добровольчими батальйонами вже нависла загроза оточення[23][24]. 29 серпня керівник Сектору «Б» генерал Руслан Хомчак дав команду на вихiд із оточення з боєм двома колонами[25]. Бійці «Криму» рухалися в колоні батальйону «Дніпро-1». В районі села Чабани, поблизу Старобешеве, вони потрапили пiд обстрiл, пiсля чого проривались з оточення малими групами. 30-31 серпня в пресi i соцмережах з'явилися повідомлення про їх прорив[26]. При відході особовий склад «Криму» зазнав втрат[27][28].

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Мустафа Джемілєв розсказав, що станом на середину листопада 2014 року, близько 450 кримських татар захищали суверенiтет та незалежнiсть України в зонi АТО[29]. На його думку, створення на їх основi єдиного з'єднання буде кроком у напрямку визволення Криму:

Не обов’язково, щоб ця військова одиниця була чисто кримськотатарська, але буде добре, якщо їх не розкидатимуть по різних частинах, щоб вони могли спілкуватися рідною мовою, треба врахувати релігійний чинник. ... Краще, аби кримські татари служили в Херсонській області. Окрім близькості до Криму, там живуть тисячі кримських татар, які так і не встигли повернутися в Крим. ... Так чи інакше, Крим колись буде звільнений. Мабуть, це з’єднання і буде входити у Крим[3].

Окремі військові експерти, такi, як наприклад, Дмитро Тимчук, вважають, що кримськотатарський батальйон буде ефективним:

Кримські татари дуже консолідований народ. Якщо будувати підрозділ за національною ознакою, то у кримськотатарському батальйоні можна забезпечити дисципліну та більш якісне виконання наказу[3].

Символiка[ред. | ред. код]

Дві схрещені шаблі та зображення тамги (крим. taraq tamga), старовинного родового знака династії Гераїв, нині національний герб кримськотатарського народу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Полумесец над Крим (болг.)
 2. Мустафа Джемілєв обговорив з Порошенком створення кримськотатарського батальйону, Radiosvoboda.org, 13 листопада 2014
 3. а б в Кримськотатарський батальйон: подалі від російського призову, BBC Україна, 14 листопада 2014
 4. МВС набирає добровольців спецпідрозділу з охорони порядку на південному сході
 5. Для АТО міліція створила 30 підрозділів спецпризначенців
 6. Д. Ярош обьявил набор в батальон крымских татар «Крым», ІНФОРМАТОР.su, 5 червня 2014
 7. Новий батальйон «Крим»
 8. Семенченко оголосив набір добровольців у батальйон «Крим»
 9. Комбат "Донбасу" анонсував створення батальйону "Крим", Тиждень.ua, 19 червня 2014
 10. а б У Криму не виключають створення кримськотатарського батальйону для Нацгвардії, Vesti-ukr., 18 червня 2014
 11. Батальон «Крым» бьет в барабаны: На Украине появилось еще одно спецподразделение (рос.)
 12. Коломойський та Джемілєв підписали угоду про співпрацю, Vesti-ukr., 17 червня 2014
 13. Джемілєв заявив про створення батальйону кримських татар для «звільнення Криму», 13 листопада 2014
 14. Батальйон «Золоті ворота» відбув у зону антитерористичної операці
 15. Джемілєв створив батальйон «КРИМ» і пообіцяв повернути Крим
 16. Сталося!
 17. Сотня «Крим» — це лише початок!
 18. Офіційна сторінка сотні «Крим» у ВКонтакті
 19. Батальйон «Крим» обіцяє повернути півострів Україні: Джемілєв підтвердив формування військової одиниці, а в соцмережах звучать заклики поповнювати її ряди
 20. Сергiй Соловей «ВКонтакті»
 21. Мы вернёмся в Крым!
 22. За что мы воюем
 23. Сотня «Крим» вже воює в Іловайську
 24. Под Иловайск на подмогу батальонам «Донбасс» и «Днепр» прибыла добровольческая сотня «Крым». ФОТО
 25. Проміжний звіт ТСК з розслідування трагічних подій під Іловайськом, Українська правда, 20 жовтня 2014
 26. Сотня «Крим» з-під Іловайська: Коридору не було, колону тупо розстрілювали, Українська правда, 31 серпня 2014
 27. Отдельной сотни «Крым» удалось вырваться с окружения
 28. Отдельная сотня Крим вырвалась из окружения!!!
 29. Хоробрі серця. Мирні жителі окупованих територій. Командир батальона Крим Іса на YouTube

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]