Патрульна служба поліції особливого призначення України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема БПСПОП «Київ-1»
Емблема БПСМОП «Дніпро-1»
Емблема БПСПОП «Січ»

Патрульна служба поліції особливого призначення (абр.: ПСПОП, до 2015 року — міліції, ПСМОП) — корпус добровольчих спецпідрозділів, створених у квітні 2014 року Міністерством внутрішніх справ України для захисту від злочинних посягань та охорони громадського порядку в умовах початку російської агресії проти України. Навесні 2014 року було створено 56 батальйонів та рот особливого призначення.

Після ухвалення закону «Про Національну поліцію» 2015 року, у структурі Головних управлінь Нацполіції в областях та місті Києві функціонують 22 підрозділи патрульної служби поліції особливого призначення. Ці підрозділи необхідні на перехідний період в країні для виконання поліцейських функцій, характерних для зони військового конфлікту.

Відповідно до Положення про підрозділи поліції особливого призначення залежно від специфіки, функцій, посадових (функціональних) обов’язків, що покладені на поліцейських, підрозділи поліції особливого призначення в штаті мають відділення, взводи, роти швидкого реагування, які призначені для безпосереднього проведення спеціальних поліцейських операцій із припинення злочинів, пов’язаних з високим ступенем суспільної небезпеки та вчиненням збройного опору, а також для здійснення відповідно до компетенції заходів у сфері протидії злочинності, що пов’язані з підвищеною загрозою для життя і здоров’я поліцейських та потребують від поліцейських високого рівня фізичної і професійної підготовленості, уміння впевнено діяти в екстремальних умовах.

Законодавчі передумови[ред. | ред. код]

Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» для забезпечення громадського порядку на об'єктах і територіях, які мають особливе значення або постраждали від стихійного лиха, екологічного забруднення, катастрофи, Міністерством внутрішніх справ України з дозволу Кабінету Міністрів України можуть створюватись спеціальні підрозділи поліції.

Історія[ред. | ред. код]

Створення добровольчого корпусу спецпідрозділів МВС (2014 рік)[ред. | ред. код]

У березні—травні 2014 р. внаслідок розвалу системи управління державою і тяжкої економічної й політичної кризи операція російських спецслужб із організації збройних терористичних акцій в Україні поставила під загрозу здатність держави забезпечити правопорядок. Більшість працівників міліції не виявляла готовності виконувати накази, пов'язані з якимось особистим ризиком для життя. Ті, хто намагався записатися на службу в міліцію, не могли скоро пройти складну бюрократичну процедуру працевлаштування.[1]

У квітні 2014 року головою МВС України Арсеном Аваковим було прийнято рішення про створення добровольчого корпусу спецпідрозділів з ​​охорони громадського порядку — батальйонів та рот патрульної служби міліції особливого призначення (ПСМОП) — для захисту від злочинних посягань та охорони громадського порядку[2][3]. Спочатку планувалося створити близько 20 регіональних спецпідрозділів підпорядкованих ГУМВС та УМВС України в областях.

Створення перших добровольчих підрозділів МВС із цивільних осіб з числа добровольців було ініційоване Дніпропетровською та Луганською облдержадміністраціями[4]. Головне управління МВС України в Дніпропетровській області 24 квітня оголосило про набір добровольців на посади рядового і молодшого начальницького складу до батальйону та роти патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» та «Дніпро-2»[5]. ГУМВС України в Луганській області створило спецпідрозділ «Тимур»[6].

За станом на 16 червня згідно з інформацією Арсена Авакова в областях України сформовано 30 регіональних спецпідрозділів ПСМОП плановою чисельністю 5 660 чоловік, з яких близько 3 000 чоловік вже проходили службу.[7][8] Всього ж за весну—літо 2014 року було створено 56 батальйонів та рот.[9]

Колишні активісти Євромайдану, які після Революції гідності прийшли до МВС, такі, як наприклад, Юрій Береза, зазначали:[10]

Добровольчі батальйони, котрі були створені в структурі МВС, – це, мабуть, одна із найбільш показових реформ, яка привела у лави міліції справжніх патріотів. Такого ми не мали за всі роки державної незалежності. Сьогодні добровольчі батальйони у складі Міністерства внутрішніх справ користуються великою повагою серед людей. І якщо під час Майдану найбільше боялися міліцію, то саме добровольці почали повертати до неї довіру.
— Юрій Береза, 23 вересня 2014.

29 червня 2014 року у складі МВС було створено «Департамент з управління та забезпечення підрозділів міліції особливого призначення» на чолі з підполковником Віктором Чалаваном, радником Міністра внутрішніх справ, який брав участь у формуванні нових спецпідрозділів МВС[11][12]. Голова МВС Аваков підкреслив:[13]

30 новостворених спецбатальйонів МВС отримають крім територіальної прив’язки єдиний центр управління професійної підготовки та забезпечення на центральному рівні. Проводив нараду з командирами батальйонів – виробили низку управлінських рішень, зокрема і це, як ключове для підвищення якості взаємодії і прямого, без бюрократичної тяганини вирішення всіх питань, що виникають у цій новій для МВС справі.
— Арсен Аваков, 29 червня 2014.

В Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Черкаській та Житомирській областях замість підрозділів МВС з ​​охорони громадського порядку були сформовані територіально-громадські батальйони самооборони, підпорядковані обласним державним адміністраціям, і батальйони територіальної оборони (БТрО) підпорядковані Міністерству оборони України[14].

[15] 30 вересня 2014 року в інтерв'ю журналу «Фокус» Голова МВС Аваков зазначив, що у складі МВС на добровольчій основі було сформовано 34 спецбатальйони міліції.

Участь у АТО на Донбасі[ред. | ред. код]

Підрозділи особливого призначення МВС України створені з 14 квітня 2014 року

2 липня 2014 року Арсен Аваков назвав добровольчі спецпідрозділи МВС, які беруть участь в АТО. Це добровольчі батальйони міліції:[16][17]

 • «Луганськ-1»,
 • «Київщина»,
 • «Артемівськ»,
 • «Азов»,
 • «Миколаїв»,
 • «Шторм»,
 • «Київ-1»,
 • «Слобожанщина»,
 • «Харків-1»,
 • «Харків-2»,
 • «Дніпро-1»,
 • «Чернігів»

а також добровольчі резервні батальйони оперативного та спеціального призначення Нацгвардії:

16 липня 2014 р. Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, підтвердив, що в МВС «створили 30 батальйонів, з них вже більше десятка знаходиться в зоні АТО. У тому числі — такі відомі вам, як „Азов“, „Київ-1“, „Миротворець“, „Артемівськ“, „Луганськ −1“… Решта доформовуються і також туди відправляються». За словами Геращенко, усі новостворені спецпідрозділи МВС мають свою спеціалізацію — від охоронних функцій до штурмових, згідно з якою МВС і планує їхнє використання в зоні АТО на Донбасі[16].

За два роки добровольчі батальйони МВС провели близько 600 операцій з зачистки території, ліквідації диверсійних груп у зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі, повідомив президент України Петро Порошенко[18].

Реформа та підпорядкування Національній поліції (2015—2017 роки)[ред. | ред. код]

7 листопада 2015 року, після набуття чинності Закону України «Про Національну поліцію», 30 спецбатальйонів перейшли в підпорядкування Національної поліції, решта була розформована, або увійшла до складу Нацгвардії.

17 січня 2016 року, після нагородження бійців підрозділу поліції особливого призначення «Дніпро-1» за їх участь в обороні Маріуполя, заступник глави Національної поліції Олександр Фацевич повідомив, що колишні добровольчі підрозділи в системі МВС, а нині — підрозділи поліції особливого призначення повинні стати «кістяком» при формуванні нового поліцейського спецпідрозділу «КОРД».

Проте ті працівники, які не потраплять до спецпідрозділу, на вулиці все ж не залишаться. Зараз підрозділи поліції особливого призначення забезпечують правопорядок у зоні проведення АТО.

Заступник глави Національної поліції зазначив, що у Дніпропетровську спільно з нарядами патрульної поліції цілодобово працюватимуть три бронегрупи. До кожної з них увійдуть по три бійця спецпідрозділу «Дніпро-1». Бронегрупи залучатимуть у разі необхідності проведення поліцейської спецоперації, зокрема — затримання озброєних злочинців. Олександр Фацевич підкреслив, що подібний досвід впроваджуватимуть і в інших містах, де функціонують батальйони поліції особливого призначення.[19]

Станом на 14 лютого 2016 року, за інформацією Арсена Авакова, із 38 добробатів, які свого часу входили в систему МВС, залишилося 22.[20] На службі в них перебувають 4207 працівників.[9] Частина розформована, частина влилася в інші підрозділи. Бійцям батальйонів, які припинили існування, пропонується вибір — НГУ, КОРД чи поліція. Але будь-який варіант припускає участь у жорсткому відборі.

Нині[коли?] спецбатальйони не беруть участі в активних бойових діях. Вони виконують тільки поліцейські функції в зоні АТО та прифронтових областях, а саме: чергування на блокпостах, патрулювання, підтримку порядку в буферних зонах, перевірку паспортного режиму, зачищення, внутрішні операції. Батальйонів залишається рівно стільки, скільки необхідно для здійснення нормальної ротації.

14 квітня 2016 міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков під час участі у ІХ Київському Безпековому Форумі заявив наступне:

Дуже важливим елементом Національної гвардії та спеціальних підрозділів МВС у цій дивній гібридній війні є добровольці. Ми називаємо їх добровольчі батальйони, але насправді це регулярні підрозділи правоохоронної системи. Це ті хлопці, які прийняли бій проти агресора із перших днів війни, коли Збройні сили України не були готові ані психологічно, ані ментально воювати. Це були перші та найважчі тижні, коли на авансцену вийшли добровольці. Ті, хто прийшли, нічого не вміли, але мали велике бажання та почуття обов’язку і тоді закрили собою Україну

За словами Арсена Авакова, за два роки добровольчі батальйони МВС та Нацгвардії — стали одними із найбільш дисциплінованих та боєздатних військових підрозділів.

«Поки іде війна і поки іде перехідна функція — ці спеціальні підрозділи у силах МВС будуть існувати», — додав очільник міністерства.

Арсен Аваков підкреслив, що частина добровольців «є запасом» для інших цивільних органів і нової поліції.

10 грудня 2016 року у рамках декомунізації батальйон спецпризначення МВС «Кіровоград», який дислокується у Кропивницькому, офіційно перейменували на «Святослав». Батальйон названий на честь князя Святослава. Документи про перейменування батальйону були подані у серпні 2016 року, проте сам наказ про перейменування підписали тільки 10 грудня 2016 року.

Завдання[ред. | ред. код]

Особовий склад 20 підрозділів наразі задіяний в зоні проведення АТО та прифронтових районах. Спецбатальйони, забезпечують правопорядок у звільнених від сепаратистів населених пунктах; протидіють незаконному вивезенню із зони проведення АТО озброєння та боєприпасів, вибухових речовин, охороняють об'єкти державного та місцевого значення.

Важливе завдання спецпризначенців — боротьба з диверсійно-розвідувальними групами та незаконними військовими формуваннями, розшук та затримання осіб, які підозрюються у вчиненні терористичних актів та сепаратистських рухів.

Список спеціальних підрозділів поліції 2015—2018[ред. | ред. код]

№ п/п Назва Регіон Командир Чисельність
1 Емблема батальйону МВС «Вінниця» (2).png Батальйон «Вінниця»[21][22] Вінницька область майор Олег Гончарук 200
2 Емблема poти патрульної служби міліції особливого призначення МВС України «Світязь».jpg Рота «Світязь»[23] Волинська область підполковник Сергій Козак 100
3 «Dnipro-1» battalion emblem.jpg Полк «Дніпро-1» Дніпропетровська область Рашевський Олександр 524
4 Емблема батальйону спеціального призначення МВС «Січеслав».png Рота «Січеслав» Дніпропетровська область Володимир Портянко 100
5 Емблема батальйону МВС Кривбас (2).png Рота «Кривбас» Дніпропетровська область Сапига Ігор 100
6 Емблема батальйону «Скіф».png Батальйон «Скіф»[24] Запорізька область Ігор Новосельський 200
7 Батальйон Івано-Франківськ.png Батальйон «Івано-Франківськ»[25][26] Івано-Франківська область Олександр Поліщук 200
8 Kyiv Special Police Regiment patch.png Полк «Київ» Київ майор поліції Сатаренко Віталій Володимирович 500
9 Нашивка полк поліції "Миротворець".jpg Полк «Миротворець» Київська область Юрій Шершньов 300
10 Шеврон батальйону "Святослав".jpg Рота «Святослав» Кіровоградська область В'ячеслав Шевченко 90
11 Емблема спецбатальйону МВС України «Луганськ-1».png Батальйон «Луганськ-1» Луганська область Сергій Губанов 200
12 MVS Lviv.png Батальйон «Львів»[27][28] Львівська область Олег Зарічний 150
13 Нашивка батальйону поліції особливого призначення "Миколаїв".jpg Батальйон «Миколаїв»[29] Миколаївська область Патрікєєв Олег Володимирович 300
14 «Shtorm» battalion.jpg Батальйон «Шторм»[30] Одеська область Сергій Шестаков 200
15 Емблема спецбатальйону МВС України «Полтава».jpg Батальйон «Полтава»[31][32][33] Полтавська область майор Юрій Анучін 275
16 Емблема роти особливого призначення МВС «Кременчук».jpg Рота «Кременчук»[34][35] Полтавська область Олег Беркеля 100
17 Емблема УМВС України в Сумській області.jpg Рота «Суми»[36][37] Сумська область Ігор Мартинов 100
18 Емблема батальйону «Тернопіль» (2).png Рота «Тернопіль»[38][39][40] Тернопільська область Володимир Катрук 70
19 Patch of Kharkiv Oblast GUMVS.png Батальйон «Харків» Харківська область підполковник поліції Володимир Проволовський 320
20 Easterncorps.jpg Рота «Східний корпус»[41] Харківська область капітан мiлiцiї Олег Ширяєв[42] 100
21 Емблема УМВС України в Херсонській області.png Рота «Херсон»[43][44][45] Херсонська область майор Олександр Губарєв 100
22 Емблема батальйону «Чернігів».png Рота «Чернігів» Чернігівська область Масляний Микола Григорович 100

Втрати[ред. | ред. код]

Голова МВС Арсен Аваков повідомив 19 вересня 2014 року, що з початку АТО на Донбасі загинуло більше 70 спецпризначенців добровольчих батальйонів МВС, 300 було поранено, 38 — зникли безвісти[46].

25 січня 2016 року, у Міністерстві внутрішніх справ України з нагоди Дня Соборності України відбулася церемонія нагородження працівників поліції, які брали участь у бойових діях на Сході країни, отримали поранення, виховують трьох та більше дітей, опікуються дітьми з функціональними обмеженнями. Загалом, на церемоній 33 бійці підрозділів МВС нагороджені медаллю «Захиснику Вітчизни». Відповідно до Указів Президента було вручено орден «За Заслуги» ІІ ступеня та присвоєне почесне звання «Заслужений лікар України» бойовому лікарю.

«Усі підрозділи МВС України з честю та достоїнством виконали свій обов’язок перед країною – 301 співробітник – загинув, 1400 поранено. Вітаю усіх з заслуженими нагородами та бажаю здоров’я та віри у себе», – підсумував Арсен Аваков[47].

4 листопада 2019 року помер на блокпосту майор Стецюк Володимир Михайлович[48].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Юрій Бутусов Добровольчі батальйони: структура, страхи, проблеми бойового застосування, «Дзеркало тижня. Україна», 29 серпня 2014
 2. Аваков сформує регіональні спецпідрозділи МВС на основі громадських утворень
 3. МВС набирає добровольців спецпідрозділу з охорони порядку на південному сході
 4. У Дніпропетровську формують батальйон «Дніпро»
 5. ГУМВС в Дніпропетровській області запрошує бажаючих до вступу в батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1», Управління кадрового забезпечення ГУМВС України в Дніпропетровській області, 24 квітня 2014
 6. Информация о событиях, произошедших сегодня с бойцами отряда «Тимур». Архів оригіналу за 5 грудень 2014. Процитовано 5 грудень 2014. 
 7. Арсен Аваков. Брехня і правда // Espreso.tv. — 2014. — 16 червня.
 8. В Україні створено 30 спецпідрозділів особливого призначення, — Арсен Аваков, 17 червня 2014.
 9. а б «Нацполіція і Нацгвардія мають бути, як ви — бійці добробатів», — Арсен Аваков
 10. Батальйон "Дніпро" розрісся до полку
 11. У МВС створено спеціальний підрозділ управління батальйонів міліції особливого призначення, Офіційний веб-сайт Міністерства внутрішніх справ України.
 12. Arsen Avakov про створення «Департаменту з управління та забезпечення підрозділів міліції особливого призначення», Facebook
 13. У МВС створили новий департамент і управління – Аваков, Radiosvoboda.org, 29 червня 2014.
 14. Закарпаття у п'ятірці областей, де нема батальйонів спецпризначення, Нове Закарпаття, 9 липня 2014.
 15. Прес-конференція Громадського Штабу НГУ «Недостовірна інформація в. о. міністра Внутрішніх справ пана Арсена Авакова щодо чисельності АТО», Maidan Press Center, 20 червня 2014.
 16. а б Геращенко: У зону АТО увійде ще до 20 добровольчих батальйонів, 16 липня, 2014.
 17. Аваков назвав спецпідрозділи МВС і Нацгвардії, які воюють в зоні АТО, 2 липня, 2014.
 18. Добровольчі батальйони МВС провели близько 600 операцій у зоні АТО. Архів оригіналу за 16 квітень 2016. Процитовано 15 квітень 2016. 
 19. У Дніпропетровську спільно з патрулями поліції працюватимуть три бронегрупи
 20. Добробати МВС потрібні на перехідний період, їх уже менше 22
 21. На Вінниччині створюється батальйон патрульної служби міліції особливого призначення "Вінниця", 5 травня 2014.
 22. Міліція просить підтримати спецбатальйон «Вінниця», 15 травня 2014.
 23. В Україні створено 30 підрозділів спецназу - МВС, 17 червня 2014.
 24. Голова облдержадміністрації ознайомився з умовами підготовки добровольців, Сайт Запорізької облдержадміністрації, 5 липня, 2014.
 25. Громадськість позитивно оцінила роботу керівництва УМВС з підготовки батальйону "Івано-Франківськ" (ФОТО), 4 липня 2014.
 26. Батальйон особливого призначення "Івано-Франківськ" їде на фронт. Архів оригіналу за 12 серпень 2014. Процитовано 12 серпень 2014. 
 27. На Львівщині оголосили набір на службу у новостворений батальйон міліції особливого призначення «Львів» // УНИАН від 18 квітня 2014
 28. Добровольчий батальйон "Львів" склав присягу і готовий вирушати на Донбас, 13 липня 2013.
 29. Миколаїв від сепаратистів охороняє новий батальйон спецпризначення «Святий Миколай»
 30. В Одесской области из добровольцев формируют батальон Шторм // "Корреспондент.NET" від 3 травня 2014
 31. Спецпідорозділи «Каскад» та «Полтаву» об’єднали в один батальйон Архівовано 2 листопад 2014 у Wayback Machine. // Новини Полтавщини. — 2014. —— 18 червня.
 32. Підприємці передали батальйону Полтава саперні лопати і солдатські казанки, 8 червня 2014.
 33. Ілля Кива став командиром об'єднаного батальйону «Полтавщина»
 34. Кременчужан приглашают на службу в спецподразделение по охране порядка // Телеграфъ. — 2014. — 17 квітня.
 35. Із роти – батальйон Архівовано 14 липень 2014 у Wayback Machine., 17 червня 2014.
 36. На Сумщине продолжается набор в батальон «Сумы»
 37. У зону АТО вирушила чергова зміна батальйону «Суми» (Відео)
 38. Бійці спецбатальону "Тернопіль" отримали форму та спецзасоби (ФОТО), 23 травня 2014.
 39. Бійці спецбатальйону міліції "Тернопіль" вдосконалюють бойовий вишкіл у польових умовах (ФОТО) // Новини МВС. — 2014. — 26 червня.
 40. Батальйон “Тернопіль” вирушив на війну (фото)
 41. Рота "Схід"
 42. Реалізація Закону України «Про очищення влади»
 43. В области создают батальон спецподразделения «Херсон»
 44. На Херсонщині обрали командира батальйону патрульної служби особливого призначення "Херсон" (ФОТО) // Новини МВС. — 2014. — 7 травня.
 45. Командир спецбатальйону "Херсон" та його водій напоролися на засідку[недоступне посилання з липня 2019]
 46. Аваков вважає, що Гелетей має вибачитися за слова про комбатів-«політиків», Українська правда, 19 вересня 2014.
 47. "Дякую за те, що обрали головним життєвим пріоритетом - захищати нашу країну" - Арсен Аваков
 48. Тернопіль прощається з Володимиром Стецюком, який помер в районі проведення Операції Об’єднаних сил

Посилання[ред. | ред. код]